Environmentalist


کد خبر: 47848 زمان انتشار: 20 آذر 1391 14:58:00
ساخت سل خورشیدی پلیمری با ترکیب جدیدبرای نخستین بار در دنیا/
گام بلند پژوهشگران کشور در تولید نسل چهارم سلول‌های خورشیدی
پژوهشگران کشورمان موفق به طراحی و ساخت یک سل خورشیدی با یک ترکیب جدید پلیمری شدند.
 گام بلند پژوهشگران کشور در تولید نسل چهارم سلول‌های خورشیدی

به گزارش دریچه خبر ، دکتر علی کسائیان، سازنده این سل خورشیدی پلیمری با ابراز این عقیده که تاکنون ساخت سل خورشیدی با این ترکیب پلیمری در هیچ کشوری گزارش نشده است، خاطرنشان کرد: سل ساخته شده ترکیبی از پلیمر P3HT و نانو فیبر اکسید تیتانیوم است که با توجه به ساختار نانویی آن از نسل چهارم سلول‌های خورشیدی به شمار می‌آید.

عضو هیات علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه این نوع از سل‌های خورشیدی بسیار انعطاف‌پذیر هستند، خاطرنشان کرد: این سل‌ها نسبت به سل‌های خورشیدی سیلیکونی انعطاف‌پذیر هستند و به راحتی بر روی یک کوله پشتی و یا چادر نصب می‌شوند.

به گفته وی فرآیند تلخیص سیلیکون برای سل‌های سیلیکونی بسیار سنگین و پر هزینه است اما خلوص ماده در سل‌های پلیمری بیشتر است و با هزینه کمتری نیز تجاری می‌شوند.

کسائیان با تاکید بر اینکه ساخت سل‌های خورشیدی پلیمری با ساختار نانو سابقه زیادی در دنیا ندارد، تصریح کرد: سل‌های سیلیکونی بازدهی چندان بالایی ندارند و در نهایت به بهره‌وری 30 درصدی می‌رسند (30 درصد فوتون‌های دریافتی توسط سلول‌های خورشیدی جذب و به انرژی تبدیل می‌شوند) اما نسل جدید سل‌های خورشیدی قابلیت بازدهی بالا دارند و می‌تواند قیمت تمام شده را کاهش دهند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه طراحی و ساخت سل‌های خورشیدی پلیمری در قالب یک پروژه کارشناسی ارشد، انجام شده است، اظهار کرد: انتظار داریم از این پروژه سه مقاله ISI و دو مقاله علمی – پژوهشی به دست آید. اما برای تکمیل این سلول‌ها و سنجش میزان کارایی آنها در انواع مختلف باید پروژه‌های دیگری در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تعریف شود.

کسائیان ادامه داد: دنیا هم اکنون در آغاز راه طراحی و تولید سلول‌های خورشیدی پلیمری است و زمان زیادی تا کاربردی کردن آنها و افزایش بازدهی باقی مانده است اما با توجه به تنوع مواد اولیه برای سل‌ها نسبت به سلول‌های خورشیدی متداول، این هدف چندان دور به نظر نمی‌رسد.

به گفته این عضو هیات علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران مراحل ساخت این سلول خورشیدی درآزمایشگاه جهاد دانشگاهی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی انجام شده است و دانشکده علوم و فنون نیز برنامه‌ای برای تجهیز آزمایشگاه خود برای پیشبرد بهتر پروژه‌هایی این چنین در دست دارد.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

کد خبر: 47843 زمان انتشار: 20 آذر 1391 14:16:00
کشف بزرگ دانشمندان:
خداحافظ موی سفید! نخستین موی طلا تولید شد
در یک کشف بزرگ که از کاربردهای مختلف از رنگ مو گرفته تا حسگرهای الکترونیکی برای ساخت موادی با ویژگی‌های ارتقا یافته برخوردار است، دانشمندان مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه توانستند برای اولین بار، نانوذرات طلا را درون موی انسان ترکیب کنند.
خداحافظ موی سفید! نخستین موی طلا تولید شد


به گزارش دریچه خبر ، این دستاورد می‌تواند به موهای سفید بطور دائمی یک رنگ قهوه‌ای را ارائه کند.

این فرایند شامل غرق کردن موهای سفید در یک محلول از ترکیب طلای کلروآریک اسید، هیدروکسید کلسیم و آب مقطر بوده که آنها را به رنگ شفاف طلایی درآورده و سپس به رنگ قهوه‌ای تیره در می‌آیند.

این محققان با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی تائید کردند که ذرات درون هسته مرکزی قشر مو شکل می‌گیرند و حتی پس از چندین بار شست‌وشو نیز رنگ مو تغییر نمی‌کند.

این ذرات که حدود 40 هزار تا 60 هزار بار باریک‌تر از عرض موی انسان هستند، همچنین باعث درخشش قرمزی مو در زیر نور آبی می‌شوند که کاربرد دیگر این دستاورد به عنوان یک ریزحسگر برای نمکهای فلزی را به نمایش می‌گذارد.

نتایج این یافته علمی در مجله Nano Letters منتشر شده است.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

یکی از مهمترین رفتارهای خرسها (قهوه ای) عدم فعالیت آنها در فصل های سرد سال است که به خواب زمستانی مشهور شده است.

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران، عدم فعالیت خرسها در فصل های سرد سال به خواب زمستانی مشهور شده است در صورتی که آنها در زمستان خواب کامل نیستند و به آسانی بیدار می شوند. اگر بعضی از روزهای فصل زمستان گرم باشند، امکان دارد آنها از خواب بیدار شوند و گشتی بیرون از لانه بزنند و دوباره برگردند و بخوابند تا سرما کاملا تمام شود.

علیرضا مهدوی کارشناس محیط زیست با بیان اینکه خرس قهوه ای جانوری بزرگ است که در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی و شمال اورآسیا (آسیا و اروپا) پراکنده است، گفت: خرس قهوه ای که در ایران زندگی می کند جانوری است بزرگ و تنومند که طول بدنش ممکن است به 2 متر و ارتفاع 90 تا 110 سانتی متر و وزنی که گاه به 200 کیلوگرم می رسد و بزرگ ترین گوشت خوار ایران به شمار می رود.

وی افزود: این خرس در ایران از شمال خراسان تا آذربایجان کوههای البرز و لرستان، خوزستان و فارس (زاگرس) دیده می شود. در مناطق جنگلی خزر، ارسباران و زاگرس، علف زارهای مرتفع کوهستانی و دره های پایین دست جنگل زندگی می کند.

مهدوی با اشاره به اینکه خرس قهوه ای همه چیز خوار است و رژیم غذایی آن بستگی به منابع غذایی قابل دسترسی دارد، تصریح کرد: خرس قهوه ای اغلب از مواد گیاهی نظیر میوه ها، ریشه، دانه، جوانه و مواد حیوانی از قبیل حشرات، مهره داران بزرگ و کوچک، نوزاد پستانداران بزرگ، ماهی،‌دام، لاشه حیوانات و زباله تغذیه می کند.

وی گفت: خرس های قهوه ای حیوانات بسیار مفیدی هستند و با از بین بردن حشرات و جوندگان مضر نقش موثری در کنترل آفات به عهده دارند. آنها با خوردن میوه های جنگلی و دفع و پخش هسته های آنها در سطح جنگل به تجدید حیات درختان جنگلی کمک می کنند. بسیاری از دانه های جنگلی تا زمانی که از معده خرس ها عبور نکند قدرت رشد و باروری نمی یابند.

به همین دلیل حفظ گونه ای چون خرس به حفظ زمین های کشاورزی و جنگل ها کمک بسیار مهمی می کند.

این کارشناس محیط زیست خاطر نشان کرد: جانوری صلح طلب است و تا حد ممکن از درگیری اجتناب می کنند. آنها به مجرد دیدن یا حس کردن بوی انسان فرار می کنند و برخلاف آنچه تعریف می کنند، حیوانات ترسویی هستند ولی خرس های ماده توله دار، خرس زخمی و خرس هایی که جایی برای خواب زمستانی پیدا نکرده اند یا از خواب زمستانی بیدار شده اند، مهاجم و بسیار خطرناک اند و ممکن است جنگیدن را ترجیح بدهند.

گفتنی است، گر چه گفته می شود که خرس های قهوه ای به دلیل استفاده از منابع غذایی مختلف، زندگی در مناطق دور از دسترس و صعب العبور جنگلی و کوهستانی، شبگرد بودن و نداشتن دشمنان طبیعی و همچنین خواب زمستانی از جمعیت خوبی برخوردارند اما اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) در گزارش سالیانه خود از وضعیت حیات وحش جهان نام خرس قهوه ای ایران را از سال 2004، در فهرست گونه های در معرض تهدید قرار داده است.

از سوی دیگر شورای عالی محیط زیست نیز از سال 1378 خرس قهوه ای را در زمره حیوانات حمایت شده و حفاظت شده در ایران معرفی کرده است.

در سال های اخیر به علت تخریب بیش از حد زیستگاه و کاهش مواد غذایی، گاهی اوقات به اماکن مسکونی نزدیک شده و به همین دلیل اغلب کشته شده اند./ز

گزارشی از هراتیان

http://www.yjc.ir/fa/news/4188253/%D8%AE%D8%B1%D8%B3%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%A8-%D8%B2%D9%85%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:خرس , خواب , زمستاني, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

امیرطلوعی : بیلبوردها در همه جای جهان معمولاً یادآوری تبلیغات هستند. صفحاتی بزرگ برای رساندن پیامی کوتاه که مخاطب آنها نیز معمولاً سرنشینان وسایل نقلیه ­ای هستند که به سرعت در حال عبور از خیابانها و بزرگراه­ها هستند.

 

اما برای استفان گلسمن، هنرمند امریکایی بیل بوردها می توانند ابزاری باشند که با کمک آنها پیامی را دربارۀ خطرات روند رو به رشد آلودگی در شهرهای بزرگ به شهروندان منتقل نمود و برای آزمودن چنین ایده­ای چه مکانی بهتر از لس آنجلس می­توان در نظر گرفت. تخمین زده می­ شود از برخی مناطق این شهر روزانه ۲ میلیون اتومبیل عبور می ­کنند که در مسیر تردد خود شاهد ده ها بیلورد تبلیغاتی رنگارنگ و پر زرق و برق هستند.

 

Urban-Billboard-2-590x442

 

به گزارش زیست بوم انگلیسی و به نقل از نشنال جئوگرافیک، سامیت مدیا که یک شرکت تبلیغاتی در لس آنجلس است، بیلبوردی را در یکی از مناطق پرتردد این شهر در اختیار گلسمن و دان بوریر، مدیر تبلیغاتی سابق قرار داده است تا ایدۀ خود را بر روی آن بیازمایند.

 

بیلبوردی را تصور کنید که به جای پیام تبلیغاتی، از یک باغچۀ کوچک معلق ساخته شده که دی ­اکسیدکربن را جذب کرده، اکسیژن آزاد می­ کنند.

 

گلسمن برای اجرایی کردن ایدۀ خود یک کمپین آنلاین نیز راه اندازی کرده است که از طریق آن تا به حال توانسته است ۵۰ هزار دلار از ۱۰۰ هزار دلار مورد نیاز برای ساخت این بیلبورد را جمع آوری کند و امیدوار است تا بهار آینده باغچۀ معلق خود را در بلوار سینگا (La Cienega) نصب کند.

هدف گلسمن از ساخت این باغچۀ معلق آن است که این باور را به مردم القاء کند که می توان در یک فضای تجاری نیز به جای تبلیغات به فکر منافع عمومی بود.

 

change-reaction-blog-dl_61903_744x417

در صورت استقبال از پروژۀ باغچۀ معلق این ایده در سایر بخشهای لس آنجلس و سایر شهرهای ایالات متحده نیز پیاده سازی خواهد شد.

 

گلسمن اعتقاد دارد اگر چه این پروژه ارزان قیمت نخواهد بود، اما معمولاً همۀ چیزهای با ارزش چنین هستند.

http://zistboom.com/9749/

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 محمدی زاده زیست بوم20/9/91 : معاون رئیس جمهور با اشاره به تلاش کشورهای غربی جهت بی اعتبار سازی پیمان کیوتو در اجلاس آب و هوا در دوحه، تاکید کرد: با تلاش‌های ایران اعتبار پیمان کیوتو پنج سال دیگر تمدید شد.

 

  • به گزارش زیست بوم، «محمد جواد محمدی زاده» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، پیمان بین‌المللی کیوتو را که به منظور کاهش صدور گازهای گلخانه‌ای در سال‌های گذشته تصویب شده را از مهمترین پیمان‌ها برای نابودی گازهای گلخانه‌ای و کمک به کشورهای در حال توسعه برای مقابله با آن دانست و خاطرنشان ساخت: در این اجلاس تلاش‌هایی برای بی اعتبار سازی این پیمان توسط کشورهای صنعتی و کشورهای غربی صورت گرفت، اما تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران به همراه کشورهای عضو گروه ۷۷ و چین باعث شد تا این پیمان ۵ سال دیگر تمدید شود و تا سال ۲۰۱۷ اعتبار یابد.
  •  

وی افزود: کشورهای صنعتی متعهد شدند که میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را ۵٪ کاهش دهند و به کشورهای در حال توسعه کمک‌های مالی برای افزایش ضریب نفوذ استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر نظیر انرژی خورشیدی و بادی، اعطا کنند.

 

رئیس هیئت ایرانی در ادامه با اشاره به حضور فعال ایران در  نشست‌های کارشناسی و تخصصی هجدهمین کنفرانس اعضای متعهدین کنوانسیون تغییر آب و هوا، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات دهگانه‌ای را در زمینه همکاری جمعی و کمک تکنولوژی و فنی به کشورهای ضعیف و ضرورت اجرای تعهدات از سوی کشورهای صنعتی به اجلاس دوحه ارائه کرده است.

 

وی گفت: پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در نشست مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت و قرار است کشورهای جهانی حاضر در این اجلاس در نشست جمعه آینده تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.

 

محمدی زاده افزود: اطمینان‌های زیادی برای اجرای تعهدات جهت تامین مالی ۳۰ میلیارد دلاری پروژه‌های مشترک از سوی کشورهای حاضر وجود دارد، اما کمک کشورهای صنعتی به کشورهای ضعیف در زمینه انتقال تکنولوژی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

سارا ابراهیمی  سارا ابراهیمی: هر از چند گاهی تب یک موضوع در کشورمان بالا می گیرد، عده ای دنبال آن می افتند و جریانی را شکل می دهند، این روزها برخی ترجیح می دهند وقت شان را با یک حیوان خانگی بگذرانند، فرقی نمی کند که این حیوان ماهی آکواریومی باشد، خوکچه هندی، سگ، گربه، همستر یا …..

 

بازیگران به نام سینما هم به این جریان پیوسته اند و عکس هایی از آنها منتشر شده است که حیوانات خانگی شان را در آغوش فشرده اند.  پسران و دختران جوان را دیده اید که سگی را اندازه یک گلوله کاموا در آغوش می گیرند؟ خبر دارید که در شهرهای کوچک هم حیوانات خانگی آرام آرام جایشان را باز کرده اند؟ از خودتان پرسیده اید که چرا برخی افراد دست به این کار می زنند؟ تا چه اندازه ممکن است داشتن یک حیوان خانگی خطرساز باشد؟

 

در این گزارش که به مناسبت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق حیوانات آماده شده است ، به زوایایی از این موضوع می پردازیم که شاید برای شما هم تازگی داشته باشد. این گزارش صرفاً می کوشد آینه ای برای انعکاس آن چه در اطراف ما می گذرد باشد، به هیچ وجه قصد توجیه یا تحقیر این رفتار در میان نیست.

 

پیشنیه نگهداری از حیوانات

 

شاید نتوان مرز مشخصی را برای حیواناتی که نگهداری می شود مشخص کرد، گرچه در تعریف حیوانات خانگی یا به اصلاح pet عنوان می شود : “منظور حیوانی است که برای نگهـداری در خانه پرورش می‌یابد، نگهداری هرگونه حیوانِ خارج از این چارچوب، درست نیست”. اما سال  پیش خبری منتشر شد که مردی در خانه اش یک شیر آفریقایی را نگهداری می کرده که با شکایت همسایه ها و مراجعه ماموران محیط زیست مجبور شده است آن را به باغ وحش برگرداند، خبر باور نکردنی است، یک شیر آفریقایی در خانه یک شهروند تهرانی؟!! ماه پیش نیز ماموران محیط زیست استان تهران یک کروکودیل را از یک آپارتمان در قلب تهران بیرون کشیدند!! 

 

حتماً در کتاب ها، فیلم ها و سریال ها مردان و پسران جوانی را دیده اید که بر بالای پشت بام ها و داخل قفس توری چند کفتر را نگهداری می کنند، برای کفترهایشان اسم می گذارند، دانه می پاشند، تر و خشکشان می کنند و از اوج گرفتنشان در آسمان لذت می برند، کمتر دیده ایم یا شاید ندیده ایم که این موضوع از طرفی کسی ستوده شده باشد، همیشه کفتربازها را سرزنش می کردند و حتی متهم بودند که خانه همسایه ها را به بهانه کفتربازی دید می زنند، حالا با گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی عملاً پشت بام مستقلی باقی نمانده است تا کسی کفتر بازی کند، خروس بازی و چنگ های خونین آن هم بیشتر به شرط بندهای حرفه ای نسبت داده می شود، در فیلم “اعتراض” ساخته مسعود کیمیایی صحنه های چندش آوری از جنگ این حیوانات نگون بخت نمایش داده می شود. دوران خلیفه های عباسی هم تمام شده است که در سریال های با آن میمون های یازیگوششان نمایش داده می شوند، اما این روزها نگهداری از حیوانات خانگی شکل و سیاق دیگری به خود گرفته است.

 

در برخی از نمادها و نقاشی هایی که به تاریخ باستان منتسب می شود حیوانات وحشی از قبیل شیر یا پلنگ در کنار شاهان دیده می شود که قلاده حیوان به شکلی در دست آنان است که گویی رام و اهلی شده اند که در دربار نگهداری می شوند، کمک گرفتن از سگهای دست آموز برای شکار و صیادی نیز پیشینه ای تاریخی در فرهنگ ایرانی دارد، اما آنچه این روزها دیده می شود شکل جدیدی از ماجراست، قیاس سگی پاکوتاه و پشمالو که گاه از یک گربه هم کوچکتر است با سگ های تازی مخصوص شکار خود گویای این تفاوت است.

 

0.661384001310958075_irannaz_com

 

* چرا حیوان خانگی نگه می دارند؟

 

دکتر صادقی دامپزشک می گوید: « رام کردن و دست آموز کردن حیوانات وحشی عمری به درازی بشر دارد، حتی حیوانی چون بُز که امروز اهلی و مفید به شمار می رود در آغاز “وحشی” لقب می گرفته چرا که در دامان طبیعت رها بوده است، این داستان در مورد دیگر حیوانات از قبیل اسب هم وجود داشته است، جالب است که سگ اصحاب کهف در فرهنگ ما بیشتر از “پسر” نوح ستایش شده است، اما نگهداری از حیوانات به عنوان یک همدم در بیشتر در غرب نمود پیدا کرده است.»

 

دکتر صادقی می افزاید:« سفر اروپائیان به غرب وحشی و همراهی سگ ها با آنها شکل تازه ای از رابطه انسان و حیوان را آفرید، شما به رمان سپید دندان نوشته جک لندن مراجعه کنید یا نمونه های بسیاری از فداکاری سگ ها که جان خود را برای صاحبانشان به مخاطره انداخته اند، اما غرب پس از آنکه طرح کنترل جمعیت را پایه ریزی کرد برای جبران خلا ناشی از کمبود فرزندان، نگهداری حیوانات خانگی را ترویج کرد،البته برخی این موضوع را به مشکلات اقتصادی نیز مرتبط می دانند چرا که در آن شرایط نگهداری یک حیوان خانگی به مراتب کم هزینه تر از نگهداری فرزند بود، از آنجائیکه انسان نیازهای عاطفی بسیاری دارد برای پر کردن این نیاز حیوانات خانگی را وارد زندگی افراد کردند».

 

67803_476

عبدالرضا باقری، مدیر روابط عمومی انجمن حمایت از حیوانات نظری مشابه دارد و می گوید:« زندگی در هزاره سوم، سبب تنهایی انسان‌ها و دورشدن آنان از یکدیگر شده است. نگهداری از حیوان خانگی، افزون بر دورکردن انسان از زندگی سراسر ماشینی، اوقات فراغت دور از افکار پریشان را به همراه دارد. رسیدگی روزمره و آب و غذا دادن به یک موجود زنده که غیر از این توقع دیگری ندارد، لذت‌بخش است. امروزه انسان‌هایی‌که به سببی تنها مانده‌اند، احساس بی‌فایده بودن می‌کنند. وابسته بودن‌ یک پرنده یا حیوان خانگی به همین انسان تنها، به او احساس ارزشمندی می‌دهد و احساس‌های بد را در او از بین می‌برد».

 

اما حسین رفاهی شهروند ۳۵ ساله نظری کاملاً متفاوت دارد و می گوید: « من اصلاً این حرفها را قبول ندارم،بیشتر به توجیه شبیه است، برای نمونه نگهداری سگ که این روزها مد شده است یک کار مضر است، در اسلام از این حیوان به عنوان نجس یاد می شود، موی سگ، عرق سگ نجس به شمار می رود، مگر ما ادعای مسلمانی نداریم؟ چطور می شود یک همچین حیوانی را در خانه نگهداری کرد، توی ماشین سوار کرد، بغل کرد؟ همیشه سگ و سگ بازی از نظر ایرانی ها کار ناپسندی بوده است.».

 

اما نگهداری حیوانات خانگی تنها به سگ خلاصه نمیشود، برخی از افراد شیفته ماهی ها هستند، در خانه بسیاری از افراد می توان آکواریوم های کوچکی را مشاهده کرد که صاحب آن با حوصله و لذت ماهی هایش را نگهداری می کند. بهزاد فروغی می گوید: « من چهار سال است آکواریوم دارم و ماهی نگهداری می کنم، قبول دارم که کار آسانی نیست و به مراقبت دائمی نیاز دارد، هزینه اش هم کم نیست اما ماهی ها به من آرامش می دهند، هر بار هم ماهی تازه ای به بازار می آید که آدم را وسوسه می کند آن را به آکواریومش اضافه کند، راستش را بخواهید با آنکه از بچگی خیلی خوردن ماهی را دوست داشتم اما از وقتی آکواریوم خریده ام به هیچ وجه نمی توانم ماهی بخورم، حس عجیبی نسبت به ماهی ها پیدا کرده ام.».

 

67796_380

 

*تاثیر رسانه ها بر ترویج فرهنگ نگهداری حیوانات خانگی

 

کوچکتر که بودیم در کارتون هایی که از تلویزیون پخش می شد حیوانات نقش ویژه ای داشتند، بنر سنجاب شیطان و بازیگوش، رامکال که قند را قبل از خوردن می شست!، زُمبه سگ شجاع سگارو در میتی کومان، بل سگ پشمالو و بزرگ سباستین، بارون سگ باوفای پرین، شیلا پرنده زبان دراز سندباد و …همه همراه قهرمانان قصه های کودکی ما بودند، شاید هر کدام از ما در آن سن و سال آرزو کرده باشد که دوستی چنین باوفا و باهوش می داشتیم، این احساس را هنوز برخی با خود دارند، فائزه رجبی می گوید:« دخترم دوازده سالش است و چند ماه پیش در روزهای عید اصرار کرد و مجبور شدم براش لاک پشت بخرم! الان توی یک جعبه کفش نگهداریش می کنه، صبحا قبل از اینکه خودش صبحونه بخوره اول می ره غذای لاک پشتش رو می ده! یادم می آید بچه که بودیم پسرها توی کوچه ها دنبال گربه ها می افتادند تا با تیرکمون و تفنگ بادی بزننشون! اما الان بچه ها نسبت به حیونا حس دوستی دارن.”

 

بعد از پخش سریال مرد هزار چهره ساخته مهران مدیری که علیرضا خمسه در نقش آقای قزاقه مندیان که رئیس یک باند تبهکاری بود یک ایگوانای ترسناک داشت، بعد از پخش سریال خرید و فروش خزندگانی مثل «ایگوانا» به شدت افزایش یافت، خبرگزاری مهر در گزارشی کوتاه به این موضوع اشاره کرد و نوشت؛ سوسمار درختی «ایگوآنا» بیش از دو دهه است که در کشورهای پیشرفته و صنعتی به جرگه حیوانات خانگی پیوسته است. این حیوان به تازگی از دیگر کشورها از جمله آمریکای جنوبی به کشور ما نیز راه یافته است. ایگوانا سوسمار گیاهخوار و بی‌آزاری است که طول بدن آن در مدت دو تا سه سال، به دو متر خواهد رسید و دائماً رنگ خود را با محیط اطرافش هماهنگ می‌کند. این حیوان نیاز به حوضچه‌ای دارد که حداقل ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر عمق داشته باشد و ابعاد این حوضچه باید متناسب با طول بدن حیوان باشد. علاوه بر آن، ایگوانا باید همه روزه خود را بر روی تنه‌ای از درخت بالا بکشد. به همین خاطر خریداران این حیوان مجبورند که همراه آن اقدام به خرید درخت‌های طبیعی یا مصنوعی کنند. نوع نوزاد ایگوانا دو سال پیش که بازار داغی داشت با قیمت ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان و نوع بالغ آن با قیمتی حتی بالاتر از یک میلیون تومان خرید و فروش می‌شد که قطعاً قیمت آن انی روزها گرانتر است. خریداران این حیوان باید حتماً نوع آن را از پیش سفارش داده باشند و نمی‌توان به صورت حضوری این حیوان را در بازار خریداری کرد.

 

32-01

 

مدیر یکی از کلینیک‌های تهران می گوید: علاوه بر ایگوانا تقاضا برای خرید «کروکودیل» نیز در میان برخی از خانواده‌های مرفه تهرانی افزایش یافته است!!!

پیمان غفاری می‌افزاید: در حال حاضر برخی از خانواده‌های مرفه تهرانی بطور محدود در خانه‌های از «کروکودیل» نگهداری می‌کنند. برخی از کارشناسان اجتماعی معتقدند به دلیل افزایش برخوردهای انتظامی با موضوع نگهداری و حمل حیواناتی همچون سگ، گرایش خانواده‌ها به نگهداری حیواناتی مانند کروکودیل، ایگوآنا، خرگوش، سنجاب و سایر جوندگان به شدت افزایش یافته است!

 

چندی پیش از تلویزیون برنامه ای در خصوص سگ های خانگی پخش شد که مشکلات و معضلات مربوط به نگهداری این حیوان سوژه بود، در قسمت هایی از آن تهیه کنندگاه در پوشش خریدار به خانه هایی می رفتند که در واقع فروشگاه مخفی سگ بودند، قیمت های میلیونی سگ ها همه را شگفت زده کرد، سگ‌ها حدود ۱۳ هزار نژاد دارند که ۵۰۰ نژاد از آن‌ها ثبت شده. این موجودات باوفا بر اساس نژاد خاصی که دارند و همین‌طور توانایی‌هایشان، می‌توانند به منظور خاصی تربیت شوند. مثلاً در نژاد «ژرمن شپرد»، از هر ۱۰۰۰ سگ ۳تای آن‌ها از هوش بالایی برخوردار هستند که برای کارهای سخت، مثل شناسایی جسد یا موادیابی تربیت می‌شوند. و ضمناً تمام این آموزش‌ها کار مربی است و یک سگ ذاتاً نمی‌تواند چنین مهارت‌هایی را بلد باشد. بعضی از سگ‌ها را برای بمب‌یابی و محافظت، وحشی تربیت می‌کنند؛ در صورتی‌که از ابتدا وحشی نیستند. بعضی دیگر هم از روش‌های تربیتی سوءاستفاده کرده و به صورت غیرقانونی و زیرزمینی سگ‌ها را برای مبارزه و جنگ آماده می‌کنند، که خود این تربیت کردن با روش‌های حیوانی مثل کتک‌زدن سگ یا گرسنه و در تاریکی نگه داشتن زبان‌بسته صورت می‌گیرد! جالب است بدانید در ایران برای تربیت سگ‌های هلال احمر و موادیاب و نیروی دریایی، معمولاً‌ از مربیان اروپایی استفاده می‌شود. هنوز در کشور ما مدرسه‌ی سگ‌ها راه نیفتاده و فقط نهادهای دولتی هستند که به این کار می‌پردازند.

 

*صنعت پولساز!

 

در برخی منابع از صنعت حیوانات خانگی به عنوان سومین صنعت پولساز دنیا نیز یاد شده است، جالب است بدانید که ۶۴% مردم امریکا حیوان خانگی نگهداری می کنند، شاید بسیاری تعجب کردند زمانی که رسانه های آمریکایی در خصوص سگی که اوباما با خود به کاخ سفید برده است روزها بحث و جدل کردند، اما این موضوع بخشی از فرهنگ آنان به شمار می رود، حیوانات در بسیاری از کشورهای جهان انجمن های معتبری دارند و هر کس نمی تواند حیوان خانگی اش را در خیابان رها کند، آنها دارای شناسنامه و پرونده های ویژه ای هستند و با جدیت با صاحبان حیوانات خانگی که آنها را رها کنند برخورد می شود. در ایران هم مرکز پرورش سگ در زنجان راه اندازی شده است که ویژه سگ های مواد یاب یا امداد و نجات است، چندی پیش یکی از خبرگزاری عکس هایی از این سگ ها و مربیان آنها به نمایش گذاشت که هیبت سگ ها وحشت آفرین بود!

 

گربه ها نیز در میان حیوانات خانگی جای عمده ای دارند، گربه ایرانی در تمام دنیا به اندازه فرش ایرانی شهرت دارد و همه ساله در برنامه هایی که برگزار می شود گربه های ایرانی عنوان زیباترین و گرانترین گربه های دنیا را به خود اختصاص می دهند، اما گربه های به همان اندازه که زیبا و ملوس هستند به بی وفایی هم شهرت دارند، یک ضرب المثل افغانی می گوید:« اگر به یک سگ غذا بدهید او شما را ارباب خوش می داند اما اگر به یک گربه غذا بدهید او شما را نوکر خودش می داند!!».

 

حیوانات خانگی می توانند برای سلامتی مضر باشند، این را حتی دوست داران سر سخت حیوانات هم قبول دارند که اگر یک حیوان خانگی به درستی نگهداری نشود ممکن است باعث شیوع بیماری های مشترک میان انسان و حیوان شود، بیشترین مراجعه به کلینک های پزشکی در پی گاز گرفتگی از سوی حیوانات است، حتی اهلی ترین حیوان نیز در صورتی که احساس خطر کند برای دفاع از خود ممکن است با گاز گرفتن یا چنگ زدن عکس العمل نشان دهد.

 

این گزارش می توانست به پرنده بازها و کسانی که عاشق نگهداری بلبل و طوی و مرغ عشق و قناری هستند، کسانی که علیرغم ممنوع بودن هنوز در آپارتمان شان سگ نگهداری می کنند و همسایه ها از صدای پارس کردن آن گله مند هستند، کسانی که در کار خرید و فروش و وارد کردن این حیوانات هستند و …نیز بپردازد، اگر مشتاق هستید می توانید برای یکبار هم شده سری به مولوی بزنید، در آنجا می توانید از مار بوا و پیتون تا میمون و طوطی سخنگو و ایگوانا و آفتاب پرست و …. را ببنید، قیمت کنید و چانه بزنید، باور کنید اگر کمی بازار را زیر و رو کنید چه بسا بتوانید دایناسور و ماموت هم خرید و فروش کنید، اینجا مولوی است، جایی که هر حیوانی را می شود خرید و فروخت، کافیست جیبتان پر پول باشد و دلتان خوش!

 

تاریخ انتشار: ۱۹ آذر, ۱۳۹۱
  zistboom.com
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

امیرطلوعی: میمونهای بومی جنگلهای سرادو در برزیل که به میمونهای هرکول معروف هستند می توانند سنگی بزرگتر از وزن خود را از زمین برداشته و با استفاده از آن پوستۀ بسیار سخت دانه های درخت نخل را بشکنند.

 

به گزارش زیست بوم انگلیسی و به نقل از نشنال جئوگرافیک، دورثی فراگازبی رفتار این حیوانات کوچک اما کاریزماتیک را موردد بررسی قرار داده و هفتۀ گذشته نتایج بررسی وی بر روی این گونه منتشر شده است.

 

Fragaszy-2-600x399

برخی دانه های نخل واقعاً سخت و غیر قابل نفوذ به نظر می رسند، اما این میمونها با استفاده از یک به اصطلاح چکش سنگی آنها را خرد می کنند. آنها برای این کار ابتدا سنگ را با هر دو دست بلند کرده به بالای سر می برند و سپس آن را با تمام قوا بر روی دانه می کوبند.

 

Fragaszy-600x399

 

بیشتر میمونهای هرکول هر روز و در تمامی طول سال این کار را تکرار می کنند. برای این منظور ابتدا باید ابزار کار یعنی سنگ مناسب را انتخاب کنند که معمولاً قطعه سنگی از جنس کوارتز که در این منطقه نسبتاً کمیاب است با وزنی تقریباً سنگین تر از بدن خودشان بر می گزینند. سپس سندان مناسبی که ممکن است تکه چوب یا سنگی مسطح باشد انتخاب می شود. معمولاً سندانی انتخاب می شود که در سطح آن حفره هایی نیز برای قرار دادن دانه های نخل وجود داشته باشد. در نهایت دانه باید در جهتی در داخل حفره های سطح سندان قرار بگیرد که به راحتی شکسته شود و محتویات لذیذ آن تخلیه شود.

 

Wright-600x399

گاهی در داخل این دانه های لارو سوسک نیز پیدا می شود که این میمونها تخصص خاصی نیز در تشخیص دادن چنین دانه هایی دارند.

 

دانه شکستن در این گونۀ میمونها در واقع یک سنت به حساب می آید که در اجتماع آنها به میمونهای جوان آموزش داده می شود. بچه میمونها حتی پیش از آنکه قادر باشند سنگ مناسبی را بلند کنند، با پشتکار بسیار دانه شکستن را تمرین می کنند و حتی اگر بارها شکست بخورند تسلیم نمی شوند تا اینکه بالاخره راه و رسم صحیح این کار را بیاموزند.

تاریخ انتشار: ۲۰ آذر, ۱۳۹۱   - زیست بوم

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

نتایج نشست فراکسیون محیط زیست مجلس: کشف یک گلوله جدید در بدن پلنگ / به جای دولت و شهرداری، باد و باران آلودگی هوای تهران را مدیریت می کنند

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی نحوه مرگ پلنگ ایرانی و آلودگی هوا در این فراکسیون گفت: باد و باران آلودگی هوا را مدیریت می‌کنند و پایداری آلودگی هوا زمینه ساز مرگ چهار هزار نفر در سال می شود.

کمال الدین پیرموذن در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه فراکسیون محیط زیست مجلس که روز سه شنبه با حضور مدیران و مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شد گفت: در این جلسه موضوع کشته شدن پلنگ ایرانی مورد بررسی قرار گرفت که اعضا معتقد بودند باید برای مهارپلنگ تدبیر بیشتری به کار گرفته می شد تا این گونه کشته نمی شد.

وی ادامه داد: نمایندگان به استمرار کار میدانی بیشتر برای مشخص شدن ابعاد مختلف این حادثه تاکید داشتند. محیط بان نیز معتقد بود برای دفاع از خود در هنگام هجوم پلنگ دست به کشتن پلنگ زده است. این موضوع بر اساس قانون ۲۸ حفاظت از محیط زیست در دادگاه نیز مطرح شده است که بر اساس حکم صادره پلنگ در هنگام هجوم به محیط بان چندان طبیعی نبوده است.

کشف تیر تازه در جسد پلنگ کشته شده

پیر موذن توضیح داد: در هنگام کالبد شکافی از پلنگ تیری در بدنش کشف شده است که مربوط به ۴ ساعت قبل از حمله به محیط بان می شد و عامل تحریک برای حمله همین زخمی بودن پلنگ بوده است.

وی ادامه داد: فراکسیون به این نتیجه رسید تا اعلام نتیجه بررسی های علمی، کار میدانی را ادامه بدهد و سازمان محیط زیست نیز از سلاح های بیهوش کننده در این خصوص استفاده کند.

باد و باران آلودگی هوا را مدیریت می کنند / آمادگی مجلس برای رفع خلاء های قانونی

این نماینده مجلس در ادامه با تاکید براین که فراکسیون محیط زیست مقصر اصلی آلودگی هوا را سازمان محیط زیست کشور می شناسد گفت: در این جلسه تذکراتی در خصوص عدم اجرای ارتقای سوخت به یورو ۴ و حذف بنزن و تعلل در اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا داده شد.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس هم اعلام آمادگی کردند تا هرگونه خلا قانونی را در این زمینه بر طرف کرده و سازمان محیط زیست را در حسن اجرای وظایفش حمایت کنند.

شاخص آلودگی هوا در پایتخت به ۱۹۰ رسید

پیر موذن با بیان این که شاخص آلودگی هوای پایتخت به ۱۹۰ نزدیک شده و در حال رسیدن به وضعیت اضطرار هستیم گفت: باید نیروگاه هایی که در حاشیه کلان شهرها هستند و تولید آلایندگی می‌کنند رفع عیب شوند.

موج سرطان با افزایش آلودگی هوا / آلاینده ها زمینه ساز مرگ ۴ هزار نفر در سال

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان این که افزایش آلودگیها و استمرار آن موج جدید سرطان را در پی خواهد داشت گفت: متاسفانه به جای مدیریت شهری و دولت، باد و باران آلودگی هوای تهران را مدیریت می کنند. ما هنوز با استاندارد هایی که در این زمینه داریم فاصله عمیقی داریم. به گفته این نماینده مجلس مواد سمی و ذرات معلق، زمینه ساز کشته شدن سالانه ۴ هزار نفر است.

پیرموذن تاکید کرد: شهرداری تهران نیز موظف شد وظایفی که شورای شهر در این زمینه برایش پیش بینی کرده است اجرایی کند و به جان انسانها بیشتر از کسب در آمد توجه کند و کمتر اجازه ورود خودرو ها را به طرح ترافیک بدهد.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

تعرض به مهمترین ریه تنفسی پایتخت / تخریب پارک ملی خجیر را متوقف کنید

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش همشهری، مجری توسعه شهر جدید پردیس در اقدامی غیرمنتظره طی روزهای گذشته وارد پارک ملی خجیر شد تا در ادامه ساخت‌ و سازهای شهر پردیس برخلاف تمام معیارهای زیست‌ محیطی بخشی از این پارک ملی را به شهر جدید پردیس ضمیمه کند.

گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که متجاوزان به عرصه‌های پارک ملی خجیر در بدو ورود به این پارک با مقاومت محیط‌بانان شریف و دلسوز مواجه شدند به‌طوری که این عملیات مخرب در حال حاضر به حال تعلیق درآمده است. عرصه‌هایی که شهر جدید پردیس در آن احداث شده تا پیش از ساخت‌ و ساز جزو منطقه حفاظت‌ شده جاجرود محسوب می‌شد، اما ۱۵ سال پیش با موافقت رئیس وقت سازمان حفاظت محیط‌ زیست برای ساخت و ساز و ایجاد شهر جدید واگذار شد. عرصه‌های واگذار شده بالغ بر شش‌هزار هکتار است و قرار بود اراضی بخش جنوبی شهرپردیس (دره‌بهشت) که مساحتی حدود ۷۰۰ هکتار دارد به فضای سبز اختصاص یابد تا از یک سو فضای سبز شهر جدید تأمین شود و از سوی دیگر با ایجاد فضای سبز در این بخش از عرصه‌ها که منتهی به پارک ملی خجیر است این پارک از ساخت‌ و سازهای احتمالی مصون بماند، اما برخلاف توافقات انجام‌ شده نه‌ تنها اراضی دره بهشت به ساخت واحدهای مسکونی اختصاص داده شد که اکنون در ادامه همان ساخت‌ و‌ سازها پیمانکار وارد پارک ملی خجیر شده تا بخشی از این پارک را هم تصرف کند.

مجری توسعه شهر جدید پردیس در حالی وارد پارک ملی خجیر شده است که تهران به‌ علت آلودگی هوا تعطیل و شهروندان تهرانی به اجبار خانه‌نشین شده‌اند. اعلام وضعیت «اضطرار» ناشی از آلودگی هوا در تهران گرچه تازگی ندارد اما بیش از هر چیز زنگ هشداری است برای حفظ ریه‌های تنفسی کلانشهر تهران و توسعه فضای سبز. بر این اساس، صیانت و حفاظت ریه تنفسی شهر تهران ازجمله صیانت از پارک پردیسان، پارک ملی خجیر و سرخه‌حصار نه‌تنها یک اولویت است که فراتر از آن ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

اکنون این پرسش مطرح است که متولیان توسعه شهر پردیس با کدام توجیه به‌ خود اجازه می‌دهند با زیرپا گذاشتن تمام معیارها و استانداردهای جهانی محیط‌ زیست وارد یکی از مهم‌ترین و درعین حال باارزش‌ترین پارک‌های ملی کشور شوند؟ پارکی که علاوه بر اهمیت جهانی یکی از ریه‌های تنفسی کلانشهر تهران نیز محسوب می‌شود.

دخل و تصرف ممنوع

دکتر اسمـاعیل کــهرم، استـاد محیط‌ زیست درباره اهمیت پارک ملی خجیر به همشهری گفت: مهم‌ترین خاصیت این پارک موقعیت جغرافیایی آن است که در جوار تهران واقع شده به همین دلیل این پارک تأثیر فراوانی در تعدیل و کاهش آلاینده‌های تهران دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر خجیر نباشد سالانه میلیون‌ها تن آلاینده نظیر CO2 به هوای تهران اضافه خواهد شد.

وی در ادامه افزود: پوشش گیاهی خجیر، گازهای موجود در آلاینده‌های تهران را می‌گیرد و به اکسیژن تبدیل می‌کند. البته اگر خجیر در ۳۰۰ کیلومتری تهران واقع شده بود این تأثیر را نداشت. به همین دلیل است که کارشناسان محیط‌ زیست برای مصون‌ ماندن پارک‌های ملی خجیر، سرخه‌حصار و پردیسان این همه تلاش می‌کنند، زیرا این پارک‌ها در واقع حکم فیلتر و پالایشگر آلاینده‌های تهران را دارند. این کارشناس برجسته محیط‌ زیست تصریح کرد: خجیر در شمار پارک‌های ملی ثبت‌شده است و پارک ملی هم تعریف خاص خود را دارد.

براساس ضوابط و استانداردهای بین‌المللی، در مقابل ساخت‌ و سازها و آلاینده‌هایی که روزبه‌روز بر حجم آنها افزوده می‌شود ۱۱ درصد از عرصه‌های سرزمینی هرکشور باید از ساخت‌ و ساز و دخل و تصرف مصون بماند، به همین دلیل هرگونه دخل‌ و‌ تصرف غیرمسئولانه در مناطق حفاظت‌ شده به‌ویژه در پارک‌های ملی ممنوع است. به گفته کهرم از آنجایی که سازمان‌های بین‌المللی نظیر اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت بر مناطق حفاظت‌ شده نظارت دارند دخل و تصرف در مناطقی نظیر پارک ملی خجیر علاوه بر پیامدهای ناگوار زیست‌ محیطی باعث خدشه‌دار‌ شدن وجهه کشورمان در مجامع جهانی هم می‌شود و در عرصه‌های بین‌المللی، تصویری ناخوشایند از کشور ما را به معرض نمایش می‌گذارد.

http://www.iew.ir/1391/09/15/4632

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

نجات رودک گرفتار در تله سیمی از مرگ حتمی، درمان زخمها و بازگشت به طبیعت

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در پی دریافت گزارش مردمی توسط اداره حفاظت محیط زیست رودسر مبنی بر به دام افتادن یک حیوان وحشی در تله سیمی، بلافاصله مامورین یگان حفاظت محیط زیست این اداره در محل حاضر شده و با یک قلاده رودک (گور کن) مواجه میشوند که بدلیل تقلای شدید برای رهایی از تله سیمی، دچار آسیب شدید شده است.

در ابتداء مامورین با آرام نمودن فضای محل و به حداقل رساندن استرس محیطی سعی در ایجاد آرامش در حیوان نموده، سپس با بریدن ادامه مفتول سیمی، رودک با سیمی که به دور کمر آن پیچیده بود به اداره حفاظت محیط زیست رودسر منتقل می شود.

گورکن ها به دلیل خوی شدیدا تهاجمی به شدت به شرایط نگهداری در قفس معترضند و نزدیک شدن به آنها در این شرایط تقریبا غیر ممکن است. لذا با مشاوره کارشناسان، گورکن بوسیله اسلحه بیهوشی، بیهوش میشود.

سپس مفتول سیمی که بشدت به دور کمر گور کن پیچیده شده بود باز و زخمهای ایجاد شده با استفاده از مواد ضد عفونی کننده، پاکسازی شده و گورکن به مدت سه روز در اداره محیط زیست رودسر تحت مراقبتهای ویژه و تغذیه دستی قرار می گیرد.

این گورکن پس از بهبودی نسبی زخمها و وضعیت جسمی در جنگلهای دست کاشت منطقه للهرود رودسر رها سازی شد.

تله های سیمی که بسیار محکم هستند معمولا بوسیله کشاورزان جهت به دام انداختن خوک و جلوگیری از ورود آنها به مزارع انجام کارگذاشته می شوند که به غیر از خوک موجب گرفتار شدن و آسیب جدی به انواع مختلف حیوانات می شوند. قطع شدن دست یک قلاده پلنگ در استان گلستان و مرگ یک پلنگ دیگر در منطقه سیاهکل لاهیجان در اثر گرفتار شدن در تله های سیمی در سال جاری، مواردی از این دست هستند.

چند سال قبل  نیز یک خرس قهوه ای در پارک ملی پابند در تله سیمی گرفتار شد که پس از حضور دامپزشک و استفاده از سلاح بیهوشی از دام تله نجات پیدا کرد. (لینک مرتبط جهت مشاهده تصاویر گرفتار شدن خرس در تله سیمی)

رودک گرفتار شده در تله سیمی در شهرستان رودسر

گورکن ها از اعضاء خانواده راسوها هستند که وزنشان گاه تا ۳۴ کیلو گرم می رسد. کوچکترین گونه این خانواده نیز راسو با حداکثر وزن ۲۵ گرم میباشد. برخی از گونه های این خانواده مانند سمور به راحتی از درخت بالا می روند و برخی مانند شنگ در آب زندگی می کنند. اغلب افراد این خانواده یک جفت غده توسعه یافته در ناحیه مخرجی دارند که تولید بوی آزار دهنده نموده و به عنوان وسیله دفاعی از آن استفاده می کنند.

از خانواده راسوها، رودک ها زندگی زیر زمینی داشته و عمدتا شبگرد هستند. تبحر این گونه در لانه سازی بی نظیر است، به طوریکه رودک ها لانه ای به قطر حدود یک متر در عمق دو تا سه متری خاک ساخته و برای آن چند راه خروجی به طول تقریبی ۱۰ متر ایجاد می نمایند، این راهروها علاوه بر ایجاد امکان فرار از دست مهاجمین، کارکرد تهویه ای نیز برای لانه مرکزی دارند.

رودک حیوان پر جراتی است و در مقابل حمله حیوانات پرقدرتی مانند پلنگ از خود دفاع نموده و با استفاده از دندانها و فک قوی خود در بدن مهاجمین زخمهای عمیقی ایجاد می نماید . این گونه همه چیز خوار بوده و به دلیل شبگرد بودن و نداشتن دشمن طبیعی در حال حاضر خطر خاصی آن را تهدید نمی کند. از ۸ گونه موجود در خانواده راسوها ۴ گونه راسو، سمور سنگی، شنگ و رودک در استان گیلان یافت می شوند.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

هجوم مارها به ساحل بوشهر

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به دلیل بارندگی های شدید روزهای اخیر و جاری شدن سیلاب در رودخانه‌های فصلی به سمت خلیج فارس، تعدادی مار سمی و غیر سمی در ساحل بوشهر مشاهده شد.

غلامرضا فقیه معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: تاکنون تعداد ۸ مار زنده از نوع سمی و غیر سمی به این اداره کل تحویل داده شده است.

مار زنده گیری شده در ساحل بوشهر

 

وی خاطرنشان کرد: در پی بارندگی های اخیر و طغیان رودخانه‌ها به سمت دریا بویژه در شهرستان‌های دشتستان و گناوه، مارهایی که در مناطق کوهستانی این شهرستان‌ها زیست می کردند با جریان آب به ساحل بوشهر منتقل شده بودند که با اقدام به موقع مجموعه های مسئول و با همکاری وی‍ژه مامورین آتش نشانی، ساحل بوشهر پاکسازی گردید و خزندگان جمع آوری شده به این اداره کل تحویل داده شد.

به گفته وی مارهای تحویل داده شده از انواع تیر مار، مار قیطانی، مار جعفری و مارشاخدار بوده است.

مارهای مشاهده شده در ساحل بوشهر

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

کشف بیش از ۳۰ حیوان وحشی تاکسیدرمی شده در مشهد/ پلنگ، خرس قهوه ای، شیر و قوچ اوریال در بین گونه های کشف شده!

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، محمد اسدی پور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: درپی دریافت گزارش مردمی، مبنی بر نگهداری تعدادی گونه تاکسیدرمی شده از جانوران وحشی در یک منزل مسکونی، یگان حفاظت محیط زیست پس از اخذ نیابت قضایی به محل اعزام شدند.

از آنجا که نگهداری جانوران تاکسیدرمی شده تخلف از مقررات شکار و صید است نسبت به ضبط نمونه های یاد شده اقدام گردید. دربین نمونه ها ۲۸ گونه از انواع پرندگان، ۴ گونه جانور وحشی و ۴ قطعه اجزای بدن حیات وحش نیز وجود داشت.

اسدی پور ضمن اشاره به معرفی متخلف به مراجع قضایی، گفت: خرید و فروش، عرضه و نگهداری، حمل و صدور کلیه جانوران وحشی به صورت زنده و غیر زنده طبق قانون شکار و صید ممنوع است. وی خاطر نشان ساخت نگهداری اجزای بدن جانوران نیز بدون تحصیل پروانه از سازمان حفاظت محیط زیست جرم تلقی میگردد.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

فرود ۱۵۰ قطعه غاز خاکستری در پارک ملی بوجاق / تا کنون حدود یکصد هزار قطعه پرنده مهاجر جهت زمستان گذرانی وارد تالاب های استان گیلان شده اند

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: چند روزی است که تالاب ها و علفزارهای گیلان صداهای «گیس گیس» گرم بال‌هایشان را می شنود و حضورشان نوید بخش آن است که امسال نیز میزبان دهها هزار قطعه پرنده خواهیم بود.

تالاب های بین المللی بندرانزلی، پارک ملی بوجاق کیاشهر و امیرکلایه لاهیجان به همراه سایر تالاب‌های استان از این حیث به خود می بالند که علاوه بر اینکه هر ساله میزبان و حافظ جان هزاران قطعه از سفیران صلح و دوستی اند، نقش قابل ملاحظه ای در حفظ چرخه اکوسیستم استان گیلان، بخشی از اقتصاد مردم محلی و نشاط و تفرج مردم دارند.

بر اساس آخرین گزارش محیط‌بانان پارک ملی بوجاق تاکنون حدود ۱۵۰ قطعه غاز خاکستری و آنقوت جهت زمستان گذرانی وارد پارک ملی بوجاق شده‌اند و حضور این پرندگان در این زمان برای کارشناسان محیط زیست گیلان نشانه و شاخصی به عنوان آغاز مهاجرت موج اصلی پرندگان مهاجر آبزی زمستان گذران به استان گیلان است.

سرشماری اخیر در تالاب‌های استان گیلان در چند روز گذشته نشان می دهد که تاکنون حدود صد هزار قطعه پرنده آبزی، کنارآبزی و خشکی‌زی وارد استان گیلان شده‌اند که از جمله آنها می توان به قوی فریادکش، غاز خاکستری، آنقوت، سرسبز، خوتکا، فیلوش، نوک پهن، اردک ارده‌ای، گیلار، اردک سرحنایی، اردک بلوطی، اردک سیاه‌کاکل و اردک سرسیاه اشاره کرد و پیش بینی می شود تا دهه اول دیماه تمام جمعیت پرندگان آبزی زمستان‌گذران وارد استان گیلان شوند.

غاز خاکستری در پارک ملی بوجاق

 

در حال حاضر، بیشترین تعداد پرنده آبزی به ترتیب در پناهگاه حیات وحش سلکه صومعه سرا، پارک ملی بوجاق کیاشهر و تالاب امیرکلایه لاهیجان مشاهده شده است. در سال گذشته در جریان سرشماری پرندگان استان گیلان که همه ساله در بهمن ماه همزمان با سراسر دنیا انجام می شود بیش از ۲۰۱۰۰۰ پرنده آبزی و کنار آبزی در استان گیلان شمارش شده بود.

اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان امید دارد تا مرم با فرهنگ و مهمان نواز گیلان همچون گذشته حضور این مخلوقات زیبا را در سرزمین خود پاس بدارند و ضمن ارج نهادن به نقش کلیدی و حساس این جانداران در زنجیره حیات و لزوم حفظ آنها به عنوان سرمایه های ژنتیکی و ذخیره گاه ژن های تامین حیات سایر موجودات زنده و علی الخصوص انسان ها، با حمایت از این نهاده های خلقت، شکر گذار نعمت های بیکران خداوند باشند.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

download (1)  سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به عمر ۴۰۰ و ۵۰۰ ساله آثار تاریخی اصفهان، یادآور شد: در حال حاضر همه بنا‌ها در این شرایط قرار گرفته و وظیفه سازمان میراث فرهنگی است که مرمت‌ها را با قوت ادامه دهد تا با فروپاشی آثار روبرو نشویم.

 

به گزارش زیست بوم محسن مصلحی در گفت‌و‌گو با ایلنا، آلودگی هوا را یکی از عوامل تاثیر گذار در تخریب بناهای تاریخی اصفهان دانست و افزود: این آسیب زمانی جدی شده و شدت می‌یابد که آلودگی‌های جوی با باران ترکیب می‌شوند و فرو می‌ریزند.

 

وی فروریختن بخشی از کاشی‌ها گنبد مدرسه چهارباغ در سال گذشته را آغازگر تحقیقات در دانشگاه هنر و چند دانشگاه اصفهان عنوان کرد و ادامه داد: موضوع این تحقیق، یافتن مناسب‌ترین ماده برای مرمت بناهای تاریخی است که هنوز به نتیجه نرسیده است.

 

سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به آزمایش نظریه استفاده از نانو برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و باران‌های اسیدی به لایه‌های درونی آثار تاریخی، تصریح کرد: در صورتی که این تحقیقات به نتیجه برسد می‌توان از این پوشش به عنوان مانع نفوذ آلاینده‌های مخرب به بناهای آجری، خشتی، گنبد‌ها، کاشی کاری‌ها و… استفاده کرد.

 

 

مشکل آلودگی باید از ریشه حل شود

 

اما با اینکه هشدار‌ها درباره تاثیر آلودگی هوا بر کاهش عمر آثار تاریخی اصفهان روز به روز جدی‌تر می‌شود، بسیاری از کار‌شناسان میراث فرهنگی اصفهان از جمله رییس پیشین این اداره کل، بر این باورند که تا وقتی مشکل آلودگی هوا، به صورت ریشه‌ای و جدی حل نشود نه تنها این آثار که بخشی از هویت ما را تشکیل می‌دهند از دست خواهند رفت بلکه سلامت مردم و ساکنان اصفهان نیز با خطر جدی روبرو خواهد شد.

 

احمد امین‌پور، استاد دانشگاه هنر اصفهان با تایید این نظر که آلودگی هوا تخریب بنا‌ها را سرعت می‌بخشد، گفت: نفوذ ترکیبات مخرب آلودگی به درون آثار تاریخی، نخست به تزیینات بنا و نازک کاری‌ها و کاشی کاری‌ها آسیب می‌رساند و به مرور زمان مشکل جدی‌تر هم می‌شود.

 

وی چاره اندیشی برای کنترل آلاینده‌های هوا را تنها راهکار نجات مردم، فرهنگ و تمدن نصف جهان عنوان کرد و ادامه داد: دغدغه حفظ سلامت شهرمندان کمتر از آثار و بناهای تاریخی نیست و هرگونه تلاشی برای کنترل آلاینده‌های اصفهان می‌تواند هر دو این موارد را از وضع موجود رهایی بخشد.

http://zistboom.com/9725/

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

انجمن یوزپلنگ ایرانی  سومین سمینار حیات وحش  را برگزار می کند.

به گزارش زیست بوم، سومین سمینار حیات وحش به بررسی دو پرسش چالش برانگیز در زمینه پستانداران ایران می پردازد. ایران میزبان ریخت های متنوعی از قوچ و میش در سرتاسر حوزه خود می باشد که همواره باعث شده زیرگونه ها یا حتی گونه های متفاوتی توسط دانشمندان معرفی شوند. دکتر حمید رضایی و همکارانش در فرانسه تلاش کردند در سالهای اخیر به این پرسش جدی پاسخ دهند و نتایج جالبی در این زمینه بدست آوردند که اخیرا در ژورنال معتبر Molecular Phylogenetics and Evolution منتشر شده است. ایشان سخنران نخست سمینار سوم حیات وحش ایران خواهند بود تا به ارائه دستاوردهای خود در این زمینه براساس مطالعات ژنتیکی بپردازند.

 

مرتضی اسلامی دهکردی، دومین سخنران این همایش خواهد بود. بدون شک، همه علاقمندان چالش های اخیر در زمینه جمعیت یوزپلنگ در کشور را شنیده یا خوانده اند. جمعیت کوچک یوزپلنگ در ایران اساسا مبتنی بر پژوهشی بود که بطورهمزمان در چهار منطقه حفاظت شده در استان یزد با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست یزد در زمستان سال گذشته انجام گرفت. از همین رو، به نمایندگی از تیم پژوهشی این مطالعه، مرتضی اسلامی به ارائه دستاوردها مبتنی بر داده های قابل اتکای صحرایی در زمینه برآورد جمعیت یوزپلنگ در بخشی از ایران و همچنین سایر گونه ها مانند پلنگ و گرگ خواهد پرداخت.

 

WildTalk03

 

سومین نشست حیات وحش از ساعت ۱۷ لغایت ۱۹ روز ۲۰ آذرماه ۱۳۹۱ در محل سالن اجتماعات انتشارات فنی ایران  برگزار خواهد شد. این نشست به صورت ماهیانه با همکاری انتشارات فنی ایران و سایت خبری “زیست بوم” برگزار می شود.

 

آدرس: خیابان مطهری، خیابان میرعماد، بالاتر از سفارت هندوستان، پلاک ۲۴، انتشارات فنی ایران

 

شرکت برای عموم آزاد و رایگان می باشد. علاقمندان جهت حضور در برنامه، با شماره تلفن ۸۸۰۰۵۹۲۶ در ساعات اداری تماس حاصل فرمایند.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

رها سازی لاک پشت سبز دریایی در آبهای خلیج فارس

 یک قطعه لاک پشت سبز دریایی که توسط یکی از دوستداران محیط زیست به اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تحویل داده شده بود، توسط کارشناسان این اداره کل در آبهای ساحلی خلیج همیشه فارس رهاسازی گردید و به زیستگاه خود بازگشت.

امین طلاب کارشناس مسئول محیط زیست دریایی عقیده دارد شکار و قاچاق این گونه کمیاب جز خودخواهی برخی افراد سودجو دلیل دیگری ندارد و همه مردم جامعه در قبال چنین اعمال ناپسندی مسئولند.

لاک پشت سبز رهاسازی شده در آبهای استان بوشهر

اندازه لاک پشت سبز دریایی:  معمولا ۸۰ سانتیمتر و حداکثر ۱۲۰ سانتی متر و وزن آن معمولا ۷۵ کیلوگرم و حداکثر ۱۴۰ کیلوگرم است.

این کارشناس مسئول محیط زیست دریایی افزود: لازم به توضیح است در خلیج فارس و دریای عمان ۴ گونه لاک پشت سبز، نوک عقابی، چرمی و لاگرهد زندگی می نمایند که همگی از گونه های باارزش و در معرض انقراض می باشند.

لاک پشتهای دریایی معمولا در آبهای صاف و روشن ساحلی جزایر و قاره ها زندگی می کنند. لانه سازی آنها بطور عمده از اسفند ماه تا اواخر اردیبهشت ماه بوده و این عمل معمولاً در طول شب صورت می گیرد. اصولا ماده ها سواحل شنی و ماسه ای را برای لانه سازی و تخم گذاری انتخاب می کنند. ممکن است در یک فصل تعداد ۲ تا ۳  لانه درساحل ایجاد کنند. تعداد تخمها به طور متوسط به ۱۳۵ تا ۱۶۰ عدد می رسد. گرچه انواع متعددی از موجودات کفزی به عنوان غذای مصرفی آنها مشخص شده اما اسفنجها بخش مهمی ازغذای آنها را به خود اختصاص میدهند.

تغذیه زیاد لاک پشت ها از اسفنج ها ممکن است تنوع زیستی و زنجیره های غذایی بسترهای مرجانی را از طریق ایجاد فضای آزاد در این بسترها برای  ته نشینی لارو موجودات کفزی، تحت تاثیر قرار داده و فرصت را برای جایگزینی لارو مرجانها فراهم نماید.

عوامل تهدید کننده انقراض لاک پشتان دریایی:

_ آلودگی نفتی: نفت وارد شده به دریا از طریق ایجاد مسمومیت حاد و مزمن عامل نابودی لاک پشتان دریایی می باشد.
_ فعالیت های صید و صیادی
_ زباله
_ ساخت و ساز در سواحل
_ صید بالغین
_ فاضلاب های شهری
_ شکارچیان طبیعی

موارد ذکر شده از جمله موارد عمده نابودی لاک پشتان دریایی می باشد و علاوه بر آن مواردی همچون تردد شناورها، انفجارات جهت اکتشاف منابع، آلودگی حرارتی، تخریب آبسنگ های مرجانی، پدیده ذوب شدن یخهای قطبی و افزایش سطح دریاها، فرسایش سواحل و مانورهای دریایی نیز به شکل های گوناگون عامل انقراض این موجودات می باشند.

لاک پشتان دریایی از گونه های حفاظت شده آبزیان در سطح جهانی محسوب می شوند. از مهمترین سازمانهای حامی لاک پشتان دریایی می توان IUCN ( سازمان جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی ) را نام برد که از سال ۱۹۶۶ فعالیت خود را با یک گروه متخصصین لاک پشتان دریایی شروع کرد. بر اساس فهرست این سازمان تمام گونه های لاک پشتان دریایی در فهرست موجودات در حال انقراض قرار دارند. همچنین تمامی گونه های لاک پشتان دریایی را در فهرست شماره ۱ ( پیمان نامه جهانی گونه های گیاهی و جانوری در معرض انقراض ) و همچنین فهرست شماره ۱ و ۲ ( طرح مواظبت از گونه های وحشی حیوانات مهاجر ) گنجانیده است.

منبع: اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

پس از دوسال انتظار، تولد اولین نوزاد جبیر در مرکز تکثیر و پرورش نای بند

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ماموران پارک ملی دریایی نای بند هنگام گشت زنی در منطقه و محدوده فنس کشی شده تکثیر و پرورش جبیر، یک راس نوزاد جبیر همراه با مادر را خود مشاهده کردند. جبیر نوعی غزال ایرانی است که شباهت بسیار زیادی به آهو دارد. تخریب زیستگاه و شکار بیرویه نسل این گونه زیبا را بشدت در معرض خطر انقراض قرار داده است.

مرکز تکثیر و پرورش جبیر نای بند در سال ۱۳۸۸ آغاز به کار نمود. در سال ۱۳۸۹ تعداد ۴ راس جبیر از استان هرمزگان در حضور مهندس محمدی زاده معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این مرکز رها سازی شد و در سال ۱۳۹۱ تعداد ۳ راس جبیر دیگر از استان هرمزگان به این مرکز منتقل گردید.

در گذشته جبیر یکی از گونه های پرجمعیت پراکنده در استان بوشهر بوده است که به دلیل شکار بی رویه و عدم وجود امکانات کافی رو به انقراض رفته است.

غلامرضا فقیه معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تاکید کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با توجه به اهمیت این موضوع تمام امکانات خود را در جهت احیاء این گونه رو به انقراض بکار گرفته است و مردم نیز می بایست با رعایت اصول زیست محیطی و پیشگیری از تخلف در این زمینه شرایط را جهت تکثیر و پراکندگی مجدد جبیر فراهم سازند.

http://www.iew.ir/1391/09/18/4757

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

کد خبر : 91091037        -   20/9/91
http://isdle.ir/news/index.php?news=8927

رئيس سازمان جنگلها و مراتع در سمنان:
حفاظت از خاک و جلوگیری از فرسایش از مهمترین اقدامات بخش منابع طبیعی است

 

 

 

 بزرگنمایی
رئيس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: برای پيشرفت جامعه كشاورزي ، منابع طبيعي از اهميت بسيار بالايي برخوردار است و همه ما بايد به طبيعت و منابع طبيعي احترام بگذاريم.

به گزارش سبزپرس، عليرضا اورنگي هفته گذشته در استان سمنان گفت: تمامي همكاران سازمان بايد داراي يك نگرش و يك باور واحد باشند و براي ارتقاء جايگاه منابع طبيعي بايد آن را به فرهنگ و معارف عمومي تبديل كرد.
وي گفت: تقویت یگان حفاظت، جذب نیروی انسانی در امر حفاظت و پرداختن به کارهای مديريت جامع در حوزه های آبخیز ویژگی هایی دارد. انسان محور بودن، تکیه برظرفیت مردم، استفاده از دانش بومی و دانش جدید و تلفیقی از هردو دانش. 
اورنگی به اجرای طرح مدیریت آب و خاک در حوزه آبریز حبله رود در شهرستان گرمسار اشاره کرد و گفت: این از پروژه های بین المللی است که با مشارکت سازمان ملل اجرا شد.
وی اجرای این طرح را موفق ارزیابی کرد و اظهار داشت: سازمان ملل از اجرای این پروژه فوق العاده رضایت دارد و در قالب آن مشارکت بهره برداران و مردم در حفظ، توسعه و صیانت از منابع طبیعی جلب و جریان دارد.
طرح مدیریت پایدار مدیریت منابع آب و خاک حبله رود در استان سمنان در سطح یک میلیون و 200 هزار هکتار با مشارکت صندوق عمران سازمان ملل (UNDP) در دست اجراست. هدف از اجرای این طرح مشارکت مردم در طراحی و اجرای پروژه ها با همکاری و هماهنگی دستگاههای اجرایی در یک حوزه آبخیز و فعالیت در ایجاد یک الگوی مشارکتی است و محدوده آن در استان سمنان در شهرستان گرمسار، آرادان و بخشی از شهرستان سمنان است.
اورنگي حفاظت از آب و خاك و جلو گيري از فرسايش را از اقدامات مهم منابع طبيعي دانست و گفت : وظيفه اين سازمان حاكميتي است و بايد در خدمت مردم و براي مردم باشد.
وی استان سمنان را در امر همکاری با جوامع محلی و طرح بین المللی حبله رو د با سایر استانهای کشور پیشرو دانست 
در پايان مراسم پرسش و پاسخ جهت رفع مسائل همكاران برگزار شد و از همكاران و مدیر کل  به دلیل تلاش و همت بالا اداره کل  استان سمنان در کل کشور که به مقام دوم پس از استان خوزستان نيز تقديرو تشکر با لوح سپاس قدردانی کرد.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 20 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

يوز
يوزپلنگ هاي فلات ايران نيز به سرنوشت شير ايراني و ببر مازندران مي پيوندند. فرجامي جز "انقراض" پيش روي سريع ترين دونده جهان نيست. اين خبري است که هفته پيش بيش از آنکه توسط رسانه هاي پرشمارگان و رسمي مورد توجه قرار گيرد در شبکه هاي اجتماعي دهان به دهان چرخيده بود.
 

حتي يک هفته پس از برملا شدن ابعاد زيست محيطي و کلان موضوع، اينگونه به ديد مي آيد که سرنوشت يکي از مهمترين گونه هاي طبيعت ايران و جانداري که از آن به عنوان نماد تنوع زيستي کشور ما ياد مي شود چندان مورد علاقه رسانه ها نيست. به نظر مي رسد همچنانکه زيستگاهها کوچکتر و کوچکتر شده اند، سوداهاي پيچ در پيچ اقتصادي و سياسي به طور کلي توجه حتي اقشار مرجع را به موضوع محيط زيست کمرنگتر و اندکتر کرده اند. در نيمه دهه هفتاد، کشف پوست يک ببر مازندران، جانداري که از آخرين مشاهده آن حدود هفتاد سال مي گذشت، چنان هيجاني در فضاي رسانه اي ايران ايجاد کرد که عکس آن پوست و خبر آن چند روزي مکررا به صفحه اول روزنامه هاي رسمي و عير رسمي و دولتي و غير دولتي راه پيدا کرد. اما اکنون انگار همه طبيعت ايران در برابر غوغاي خيابان جمهوري تهران واپس نشسته است: يک ريال بالا و پايين شدن قيمت سکه و دلار و موبايل و تبلت و . . . به صدر صفحه اول روزنامه ها مي رسد اما خبر انقراض قطعي مهمترين گونه جانوري کشور بعضا حتي راه به ستون هاي حاشيه اي صفحات داخلي روزنا مه ها هم ندارد. از رسانه ملي هم که انگار اصلا نمي شود در اين باره هيچ توقعي داشت.
واقعا چند تا بودند؟
اصل خبر انقراض به واقع ماه پيش منتشر شده بود. زماني که يک گروه از کارشناسان محيط زيست که در ماموريتي رسمي کار سرشماري جمعيت يوزپلنگها را به عهده گرفته بودند نتيجه فعاليت خود را اعلام کردند: پنجاه تا. بله، فقط پنجاه تا يوزپلنگ در ايران باقي مانده است. اين آمار کارشناسان محيط زيست را به شدت غافلگير کرد. به اين خاطر که تا همين سال قبل شمار تقريبي يوزپلنگهاي ايران از سوي متولي رسمي حفاظت از آنها حدود صدوبيست تا اعلام ميشد. يعني نه صد تا يا صدو پنجاه تا، بلکه صدوبيست تا که شائبه يک برآورد دقيق را ايجاد مي کرد. و مگر مي شود که در يک سال جمعيت يک گونه به کمتر از نصف کاهش يابد؟ و به تدريج در هفته هاي گذشته ابعاد فني و تراژيک موضوع بر همگان روشن شد: عدد صد و بيست تاي قبلي درست نبوده است. دفتري که در سازمان حفاظت محيط زيست مستقر بوده و کار حفاظت از يوزپلنگهاي ايران را به عهده دارد بخش قابل توجهي از بودجه خود را از نهاد ناظر بين المللي مي گيرد، و ظاهرا تصور اين بوده اگر آن نهاد اميدي به بقاي يوزپلنگها نداشته باشد آن بودجه را نمي فرستد. پس به جاي آمار واقعي، عددي را اعلام کرده اند که تداوم پروژه مزبور را توجيه مي کند. به هر حال جماعتي گردآمده بودند دور پروژه يوزپلنگ و سفره اي بوده که جمع کثيري از آن ارتزاق مي کرده اند. از سوي ديگر، آمارگيري هم با روشهاي کاملا نامستند و غير فني انجام مي شده و هيچ وقت هم انگار قرار نبوده که آمارگيران دقيق توضيح بدهند که چرا صدو بيست تا، و نه في المثل صدو ده تا يا صدو سي تا ؟ اما گروه اخير از اول بنا را بر تدوين يک آمار مستند گذاشته بودند: اگر چه مشاهدات از وجود يوزپلنگ فقط در چهار گستره از زيستگاههاي طبيعي ايران حکايت دارد ولي اين گروه دامنه سرشماري را به هشت گستره وسيع افزايش دادند تا حتي احتمال وجود يک يوزپلنگ در عرصه اي خيلي دوردست هم از چشمشان دور نيفتد. در اين راه از نوترين روشهاي سرشماري حيات وحش و دوربين ها و تجهيزات دقيق ثبت خودکار عبور و مرور حيوانات استفاده کردند. حاصل ماهها تلاش عددي بود که انگار در سرماي زمستان دوش آب سرد را روي سر همه دلمشغولان محيط زيست باز کرد: صدوبيست تا دروغ بود، يا توهم يا در خوشبيننانه ترين فرض يک اشتباه فني. شمار يوزپلنگهاي ايران هم اکنون به پنجاه تا رسيده است. و اين يعني فروغلتيدن روياي زرد و سياه و تيزتک طبيعت ايران به دامچاله انقراض.
با صدو بيست تا هم اميدي نبود؟
بسته به شرايط زيستگاه، اينکه لبه انقراض براي بقاي يک گونه چه تعداد مي تواند باشد متفاوت است. اگر شرايطي که منجر به بروز سراشيبي انقراض شده پابرجا باشد براي گوشتخواران بزرگ جثه اي مثل يوزپلنگ حتي وجود يک جمعيت صدتايي و قدري بيشتر هم تضميني براي بقا نيست. از اين نظر گفته مي شود اساسا از چندين سال قبل " انقراض" سرنوشت محتوم يوزپلنگ هاي ايران شده بود و فرق نمي کرد آمار آنها الآن سي چهل تا کمتر باشد يا بيشتر. اما نکته اين است که حتي در بهترين شرايط زيستگاه و حفاظت هم رسيدن به جمعيت چهل تايي لبه انقراض محسوب مي شود. کاهش جمعيت تا اين حد مسائلي همچون درون آميزي، کاهش تنوع ژنتيکي، مقاومت بدني کمتر و فنوتيپي شدن ژن هاي مضر را ايجاد کرده و انقراض قطعي را اجتناب ناپذير مي کند. به همين خاطر است که رسيدن شمار يوزپلنگهاي ايران به پنجاه تا تلويحا خبر رسيدن آنها به وضعيت انقراض قطعي هم هست. کار تمام شده، در وضعيت موجود زيستگاههايي مثل خارتوران و خوش ييلاق و گلستان و .. . آمار صدو بيست تا هم چندان اميدي بر نمي انگيخت، آمار پنجاه تا يعني، يوزپلنگهاي ايران هم به شيرها و ببرهاي منقرض شده ايران خواهند پيوست. آخرين شير ايران کمتر از صد سال پيش در شمال شهرستان انديمشک مشاهده شد، آخرين ببر ايران هم پاييز سال 1325 جايي در حوالي شهرستان آزادشهر شکار شد. پنج سال، ده سال يا حداکثر پانزده يا بيست سال بعد هم احتمالا جايي در جنوب استان سمنان، غرب خراسان يا شرق استان گلستان کسي يوزپلنگي خسته و هراسان و بيمار و گرسنه را خواهد ديد، آن يوزپلنگ نزارتر و رنجورتر از آن خواهد بود که کسي را بترساند. و کسي که آن يوزپلنگ را ديده شايد هرگز نداند که اين آخرين بار است که يک انسان سريع ترين دونده تاريخ کره زمين را مي بيند.
در تنگناي نيستي
اما آيا واقعا اندک اميدي هم نيست؟ دکترها معمولا سعي مي کنند حتي خانواده بد حال ترين بيمار سرطاني را هم از امکان بقاي او نااميد نکنند. اما غالبا مرز بين اميد و بلاهت بسيار باريک است. شايد بشود با يک کار پرهزينه باغ وحشي چندتايي يوزپلنگ را حفظ کرد. اما نه در زيستگاههاي طبيعي آن. شايد هم بشود زيستگاهي را با مديريت باغ وحشي فعلا مستعد بقاي يوزپلنگها نگاه داشت. مثل کاري که در پارک ملي کوير براي احياي گونه گورخر انجام داده اند: هزار متر زمين را فنس کشيده و چندتايي گورخر رها کرده اند داخل آن. محيطبانها هم به جاي محيطباني از پارک ملي کوير عملا به خرباني روي آورده و هر روز کارشان اين شده است که علف جلوي دهن گورخرهاي نگونبخت محبوس بگيرند. اما دشوار است که يوزپلنگها را به شيوه گورخرها بتوان در فنس نگهداري کرد. گربه سانان بزرگ جثه غالبا اگر شرايط محيط را نپسندند آگاهانه از جفتگيري و زاد و ولد خودداري مي کنند. درون آميزي اجتناب ناپذير و فنوتيپي بودن ژنهاي زيانبار پنجاه يوزپلنگ باقي مانده را هم نبايد از نظر دور داشت. روزگاري يوزپلنگ آسيايي دشتهاي وسيعي در سراسر غرب و مرکز آسيا را در سيطره داشت. به تدريج زيستگاه آن محدود شد به مناطقي از نواحي جنب بياباني ايران، به ويژه در حواشي دشت کوير. و چون زيستگاه آن منحصر شد به ايران، به تدريج همه عادت کردند آن را به جاي يوزپلنگ آسيايي، يوزپلنگ ايراني بنامند. نامي که چندان هم نيک فرجام نبود. در کمتر از يک سده ايران شيرها و ببرهايش را از دست داد و يوزپلنگها هم قطعا و خرسهاي سياه زاگرس و بسياري گونه هاي ديگر هم به احتمال زياد رد شيرها و برها را پي خواهند گرفت. شصت ميليون سال طول کشيد تا چشم انداز فلات ايران به يکي از پنج طبيعت غني و بسيار متنوع کره زمين تبديل شود. در کمتر از صد سال اين تکاپوي شصت ميليون ساله بر باد مي رود. . . انقراض يوزپلنگ ايراني فقط محو يک گونه جانوري ديگر از طبيعت ايران نيست، فراموش نکنيم که ايران هم اکنون از نظر فرسايش خاک اولين کشور جهان، از نظر جنگل زدايي ششمين، از نظر بيابانزايي دومين و از نظر نابودي تنوع زيستي سومين کشور جهان است. انقراض يوزپلنگ نمادي از قهقراي برگشت ناپذير طبيعت و عرصه حيات در فلات ايران است.

دکتر ناصر کرمي


http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=7911کد خبر :7911   زمان مخابره: 13:23:26 - 15/9/1391
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 17 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN) در بيانيه جديدي تاکيد کرد که ايجاد مناطق حفاظت شده در محيط زيست مي تواند راه حلي طبيعي و موثر براي مقابله با پديده تغييرات جوي باشد.

به گزارش ايسنا، در اين بيانيه تاکيد شده است که طبيعت در واقع انسان را در راستاي مهار و کنترل پديده تغييرات جوي ياري مي دهد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت، يک پروژه مقدماتي با تلاش کارشناسان اين اتحاديه نشان مي دهد که تعيين مناطق حفاظت شده و افزايش وسعت اين نواحي راه کاري طبيعي، کارآمد و در عين مقرون به صرفه براي کنترل پيامدهاي مضر پديده تغييرات جوي است.

اين نواحي در تعديل پديده تغييرات آب و هوايي و سازگاري با اين پديده هم در مقياس ملي و هم در سطح جهاني نقش حياتي ايفا مي کنند اما اين نقش مهم و حياتي تاکنون به اندازه کافي درک نشده و هنوز از چشم بسياري از مسوولان کارشناسان محيط زيستي پنهان مانده است.

http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=7910
 
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 17 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

آزمون GRE چيست؟؟؟


GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination است.

آزمون GRE چیست؟؟؟

 

 GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination است.این آزمون  اولین بار در سال 1949 توسط مرکز ETS  (Educational Testing Service ) تهیه شد.هدف این آزمون سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه می‌باشد. دانستن زبان انگلیسی برای شرکت در این آزمون یک الزام است.


کاربرد GRE

این آزمون معمولاً برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز می‌باشد. دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی معمولاً داشتن مدرک این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار می‌دهند.اهمیت نمره ی کسب شده ی فرد به دانشگاه مقصد بستگی دارد.برخی دانشگاه ها فقط به صورت فرمالیته نتیجه ی این آزمون را تقاضا می کنند و در برخی دانشگاه ها ی دیگر نتیجه ی آزمون در پذیرش دانشجو یکی از عوامل اصلی است .


محتوای آزمون


این آزمون دارای 3 قسمت است:


1-نوشتار تحلیلی


این قسمت تفکر انتقادی و توانایی نگارش تحلیلی را می سنجد،مخصوصا توانایی فرد در تولید ایده های پیچیده ی موثر و توانایی نگارش واضح آن ایده ها.این قسمت از آزمون را باید به صورت نوشتاری پاسخ داد.


2-استدلال کلامی

مهارت درک مطالب نوشته شده و استدلال منطقی و کلامی را می سنجد.سئوالات این قسمت به صورت چهار گزینه ایست.


3- استدلال کمی


توانایی حل مسئله را با استفاده از تحلیل داده ها.سوالات این قسمت به صورت چهار گزینه ایست.


برگزاری این آزمون 4 ساعت به طول می انجامد.


مراکز برگزاری در ایران


این آزمون فعلاً در 3 مرکز سازمان سنجش، دانشگاه اصفهان و ارومیه برگزار می‌گردد.


قرار است در آگوست 2011 نسخه ی جدید آزمون GRE جایگزین نسخه ی فعلی شود.نوع سوالات و فرمت کلی آزمون مواردی هستند  که  قرار است در نسخه ی جدید آزمون تغییر کنند. برای تشویق متقاضیان برای شرکت در این نسخه از آزمون قرار است هزینه آزمون در  آگوست و سپتامبر 2011، 50 درصد کمتر خواهد بود.

آزمون GRE دو نوع General و Subject  دارد.اغلب دانشگاه هایی که  GRE می خواهند نوع General را در نظر دارند.GRE نوع Subject  فقط برای هشت رشته ی زیر برگزار می شود و سایر رشته ها فقط می توانند در نوع General شرکت کنند:


1-روانشناسی
2-زیست شناسی
3- شیمی
4- علوم کامپیوتر
5-ریاضی
6-فیزیک
7-ادبیات انگلیسی
8-بیوشیمی و زیست شناسی سلولی و مولکولی


داوطلبانی که رشته ی آنها جزء این هشت رشته است می توانند برای ارائه ی بهتر خود در هر دو نوع GRE شرکت کنند.Subject GRE  سه بار در سال و در ماه های اکتبر،نوامبرو آوریل برگزار می شود.برگزاری آزمون Subject ، 170 دقیقه طول می کشد.

هر داوطلب تا سقف 5 بار در سال میتواند در آزمون GRE شرکت کند.این آزمون به دو روش کامپیوتری (Computer-based) و کاغذی ( Paper-based) برگزار می شود که در ایران فقط نوع کاغذی آن در حال حاضر برگزار می شود.


در ایران برای ثبت نام در آزمون از طریق سازمان سنجش ( مرکز سازمان سنجش (NOET) در شهر تهران )باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کرد.داوطلب می تواند به صورت اینترنتی ثبت نام کند و هزینه را به صورت ریالی می پردازد.البته این آزمون در اصفهان و ارومیه هم برگزار می شود که برای ثبت نام در این مراکز داوطلب باید به سایت ETS.org مراجعه نماید.

 

امتیاز ها:


امتیاز استدلال کلامی از 200 تا 800 است،امتیاز استدلال کمی نیز همین طور.نگارش تحلیلی از 0 تا 6 نمره دهی می شود.

نمونه سوال


نمونه سوالات قسمت استدلال کلامی:


1. Early______ of hearing loss is ______ by the fact that the other senses are able to compensate for moderate amounts of loss, so that people frequently do not know that their hearing is imperfect.

      A- discovery. . .Indicated

      B- development. . Prevented

       C-detection. . Complicated

      D- treatment. . Facilitated

       E- incidence. . .Corrected


پاسخ این سوال گزینه ی C است.


2. The ______ science of seismology has grown just enough so that the first overly bold theories have been ______ .

       A-magnetic . . accepted

      B- fledgling . . refuted

       C-tentative . . analyzed

      D- predictive . . protected

       E-exploratory . . recalled

 

پاسخ این سوال گزینه ی B است.


در برخی سوالات از متقاضی خواسته می شود کلمه ی متضاد را بیابد:


1. DIFFUSE:

     A- contend 

      B- Concentrate

     C- imply

    D-   Pretend

     E- rebel

پاسخ سوال گزینه ی B است.


نمونه سوال استدلال منطقی:


1. Column A                       Column B 
   (-6)4                                     (-6)5
     

A- If the quantity in Column A is greater;

     B- If the quantity in Column B is greater;

      C- If the two quantities are equal;

     D- If the relationship cannot be determined from the information given.

پاسخ این سوال گزینه ی A  است.


نمونه سوال نگارش تحلیلی:


به متقاضی دو موضوع می دهند و از وی می خواهند نظرش را نوشته و با دلایل و یا مثالهای مرتبط آن را تایئد کند.


"Laws should not be rigid or fixed. Instead, they should be flexible enough to take account of various circumstances, times, and places."


"The study of an academic discipline alters the way we perceive the world. After studying the discipline, we see the same world as before, but with different eyes."

"As we acquire more knowledge, things do not become more comprehensible, but more complex and more mysterious."

"Success, whether academic or professional, involves an ability to survive in a new environment and, eventually, to change it."

منابع مطالعاتی:


این آزمون نسبت به آزمون هایی مانند ایلتس کمتر شناخته شده است  و منابع مطلعاتی کمتری برای  شرکت در این آزمون در بازار موجود  است اکرچه وب سایت    ets.org  بهترین منبع مطالعاتی این آزمون است.در این وب سایت متقاضی می تواند تما م اطلاعات لازم را بیابد،نمونه سوالا ت را دانلود کند و حتی در آزمون ها ی تمرینی شرکت کند و امتیاز خود را حساب کند.


از آدرس اینترنتی زیر کتاب تمرین (Practice Book (این آزمون قابل دانلود است:
http://www.ets.org/gre/general/prepare/tips/


جهت آمادگی  GRE Subject   نیز در همین سایت  کتاب تمرین رشته ی  های گوناگون به صورت pdf قابل دانلود است.

کلیه حقوق این نوشته برای موسسه ی کارسازان آریان پارس محفوظ است.
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک به سایت موسسه ی کارسازان آریان پارس غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی از موسسه ی کارسازان آریان پارس است.

http://www.kap-services.com/Content.aspx?postid=62

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 17 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

کد خبر : 91091031
http://isdle.ir/news/index.php?news=8921

تالاب نیشکر خشک شود، میادین نفتی در آن توسعه می یابد!
«تالاب نیشکر» در جنوب اهواز فرصتی جدید برای گردشگری خوزستان

 

 

 

 بزرگنمایی
 مجتبی گهستونی: از سر ریز آبیاری مزارع دو واحد توسعه نیشکر و صنایع جانبی میزرا کوچک خان و امیرکبیر در مسیر اهواز به خرمشهر تالابی به وسعت 18 هزار هکتار پدید آمده است. این حوضچه عظیم که به "تالاب نیشکر" معروف شده در حوزه شهرستان خرمشهر واقع است که از سه راهی حسینیه آغاز و تا 10 کیلومتری خرمشهر امتداد می یابد.

به گزارش سبزپرس، تالاب نیشکر بر روی زمین های لم یزرع در جوار مزارع نیشکر قرار دارد که ناشی از 40 درصد زه آب مزارع دو واحد توسعه نیشکر است که باعث شده برای صده‌ها نفر شغل ایجاد شود.
تا پیش از شکل گیری این تالاب "ای سی" آب 35 و در حال حاضر به هفت رسیده است که تنوع و مرغوب بودن ماهیان نشان از زیستگاه مناسب برای این آبزیان است. حضور پرندگان بومی و مهاجر ضمن اینکه باعث تلطیف هوا و کاهش دما می‌شود از دیگر مزیت‌های شکل‌گیری این تالاب است.
تالاب نیشکر ضمن اینکه باعث افزایش پوشش گیاهی منطقه شده در کنترل ریزگردها هم موثر واقع شده است.
آب تالاب از نظر نیترات و نیتریت که شاخص هایی برای وضعیت آب هستند در شرایط مطلوبی قرار دارد و با توجه به اینکه حد مجاز میزان نیتریت و نیترات 60 "پی پی ام" است آب این پساب در پیک ورودی کمتر از 25 "پی پی ام" می باشد.
 توجه به زیر ساخت های این دو تالاب علاوه بر اینکه باعث می شود یک مسیر گردشگری جدید احیا شود اشتعال زایی و تامین درآمد و توسعه پایدار را به همراه می آورد.
روزانه دهها ماهی گیر از خرمشهر، آبادان و اهواز به تالاب نیشکر می آیند و با تور پهن کردن اقدام به صید ماهی های شانک، بیاح، کپور و حتی در مواقعی سبور می کنند.
از زمان راه اندازی بعضی واحدهای توسعه نیشکر در جنوب اهواز در سوی دیگر جاده، تالابی فصلی به نام "ناصری" شکل گرفت که با فعال شدن دیگر واحدهای نیشکری این تالاب روز به روز گسترش یافت و تالاب نیشکر به وجود آمد که علاوه بر صیادان حرفه ای، مردم برای تفریح و تفنن به کرانه تالاب می آیند تا ضمن خوش گذرانی اقدام به ماهی گیری با قلاب کنند.
طی بازدیدی که از این دریاچه در 12 کیلومتری خرمشهر داشتیم با تنی چند از صیادان و خریداران ماهی دیدار داشتیم و به همراه چند صیاد به درون تالاب نیشکر رفتیم تا شاهد صید ماهی از سوی آنان باشیم.
به گفته بعضی خریداران ماهی، در این تالاب بیش از 40 صیاد تور اندازی می کنند که با صید دو تا سه تن ماهی در روز، محصول فراهم شده را به دلالان ماهی می فروشند. 
بخش هایی از این تالاب با مرز ایران و عراق مجاورت دارد و در محدوده این تالاب واقع شده و از آنجایی که برای نگهداری و بهره برداری از این تالاب که تاکنون مورد حمایت سازمان محیط زیست محیط زیست قرار نگرفته برنامه‌ای وجود ندارد بیم آن می رود که این تالاب قربانی میادین آینده نفتی شود و با ایجاد تاسیسات نفتی حیات دو دهه ای این تالاب برای همیشه پایان یابد.  
در گفت و گویی که با تنی چند از صیادان داشتم آنها از شکل گیری این تالاب در زمین هایی که تا چشم کار می کرد برهوت بود ابراز خوشحالی می کردند. آنها اشاره می کردند که از زمان راه اندازی شرکت توسعه نیشکر که منجر به احیا زمین های شور ازراف روستایشان شده است هم بخشی از خانواده و اقوامشان در آن اشتغال پیدا کرده اند و هم اینکه از این تالاب نوظهور که 15 سال از شکل گیری آن می گذرد امرار معاش می کنند.
 از بین این تالاب جاده اهواز – خرمشهر و همچنین راه آهن سراسری خرمشهر به تهران عبور می کند و با توجه به اینکه سالانه صدها هزار نفر کاروان راهیان نور برای بازدید از یادمان های دفاع مقدس بدون آنکه از وجود چنین تالابی خبر داشته باشند از میان این آن عبور می کنند، می توان با اتخاذ تدابیر هوشمندانه، گردشگری را در این تالاب هدفمند کرد.
در گفت و گویی که با مدیر عامل توسعه نیشکر و صنایع جانبی در باره این تالاب داشتم وی وجود چنین تالابی را که سرشار از ثروت است را برای خوزستان غنیمت شمرد و با شکوه ارزیابی کرد و گفت: توجه به این تالاب زیبا که منشا تولید درآمد و اشتغال زایی و شکوفایی اقتصادی برای منطقه است می تواند توسعه پایدار را به همراه آورد.
مهندس نسیم صادقی که با راه اندازی هتل مجهز و نمونه نیشکر و چایخانه سنتی و تاکید بر تاثیری که نیشکر می تواند در حفظ محیط زیست و شکوفا تر شدن گردشگری داشته باشد ثابت کرده مدیر علاقمندی به حفظ محیط زیست و گردشگری است از سرمایه گذاری هنگفت این شرکت در راه حفط محیط زیست گفت و یادآور شد: در 5 واحد توسعه نیشکر که در جنوب اهواز واقع شده 60 هزار زمین وجود دارد که 50 هزار هکتار آن زیر کشت نیشکر رفته است که باعث بوجود آمدن 300 هزار هکتار سطح سبز شده است. 
مدیر مهندسی زراعت کشت و صنعت نیشکر میرزا کوچک خان ارزش صنعتی و طبیعی این تالاب مصنوعی را که از زه آب نیشکر پدید آمده را سرشار دانست و یادآور شد: تالاب نیشکر به دلیل برخورداری از نمک حتی قابلیت تولید نمک صنعتی هم دارد که در این باره متقاضیانی برای بهره برداری از آن داشتیم.
مهندس شعبانعلی باباگلی با اشاره به اینکه افراد و مراکز زیادی متقاضی ایجاد پرورش ماهی در این تالاب هستند اظهار داشت: ما پس از شیلات و محیط زیست مرجع دادن مجوز برای پرورش ماهی هستیم.
تولید 13 هزار تن محصول زراعی در خوزستان این استان را به نخستین استان تولید زراعت تبدیل کرده است که 55 درصد این زراعت به کشت نیشکر در 7 واحد فارابی، سلمان فارسی، دهبل خزایی، میرزا کوچک خان، امیرکبیر، امام خمینی و دهخدا اختصاص دارد.
نیشکر 12 برابر کمتر از دیگر محصولات، دی اکسید کربن تولید می کند که همین موضوع باعث شده تا به ریه خوزستان تبدیل شود.
زهاب دو واحد نیشکر میرزا کوچک خان و امیر کبیر در حالی باعث بوجود آمدن یک اکوسیستم جدید شده که زهاب سه واحد نیشکر سلمان فارسی، دهبل خزایی و فارابی به وسیله کانال از مجاور تالاب بین المللی شادگان به سمت خلیج فارس می رود که کشاورزان در مسیر آن کانال از آن زهاب بهره کشاورزی می برند.
در سمتی دیگر زهاب نیشکر واحد دهخدا از طریق کانالی به سمت مرز می رود و زهاب نیشکر واحد امام خمینی به دلیل ای سی استاندارد به رودخانه کارون می ریزد و برای کشت گندم هم از آن بهره گرفته می شود.

 

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 15 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

برهم کنش های بین گونه ها

 

 

جامعه: جامعه عبارت است از جمعیت گروه بندی شده ای که در محلی زندگی می کنند. جامعه از بسیاری از گونه ها تشکیل شده است، و حکایت از گوناگونی و تکامل اجزای تشکیل دهنده خود دارد.

 

 

تکامل هم گرا: غالبا موجودات در واکنش به یکدیگر تکامل میابند، انتخاب در جهت پیرایش ویژگی های جدیدی عمل می کند که جنبه های ارتباطی آن ها را با یکدیگر تایین می کند.

 

دفاع شیمیایی گیاهان: برای دور کردن گیاه خواران     « شکارچی» بسیاری از گیاهان مواد شیمیایی تولید می کنند که اندام های آن گیاه را برای علفخواران نامطلوب می سازد. گاهی گیاه خواران نیز صاحب مکانسیم هایی هستند که این نوع دفاع گیاهان را خنثی کند یا این نوع ترکیبات سمی را در بدن خود می سوزانند و برای استفاده در مبارزه با شکار چیان خاص خودشان، به کار می برند.

رنگ آمیزی هشداردهنده و تبعیت از محیط: موجوداتی که به نحوی مطلوب به خار، تیغ و زهر یا سایر مکانیسم هایی با توانایی های بالقوه برای دور کردن شکارچی خود مجهزاند، معمولا رنگارنگ و نقش دارهستند. رنگ و نقش در حکم هشدار به دیگران است. از سوی دیگر موجوداتی که محافظ خاص ندارند، اغلب شانس زنده ماندن خود را با پنهان شدن بالا می برند تا آنجا که گاهی به طور کامل دگرگون جلوه می کنند.

تقلید: موجودات بالقوه خوش مزه، خود را به حالتی در می آورند که شباهت زیادی به گونه های بالقوه نامطلوب پیدا می کنند. گونه های غیر مرتبط نامطبوع، گاهی به یکدیگر شباهت پیدا می کنند و به این ترتیب به نوعی دفاع گروهی دست میابند.

هم زیستی: بسیاری از موجودات تا حد دفاع از یکدیگر با هم تکامل یافته اند. در پاره ای از موارد، ارتباط با یکدیگر به سود دو طرف است(هم یاری)، در موارد دیگر تنها یکی از آن ها سود می برد و دیگری از سود آن زیان نمی بیند(همسفرگی) و مواردی هم هست که موجود میزبان دیگری می شود که این حالت برای میزبان چندان خوش آیند نیست(زندگی انگلی). 

جامعه، مجموعه ای از موجودات تجدید پذیر در طبیعت است. حیات موجودات از آن رو ادامه دارد که نیاز های اکولوژیکی و مقاومت های زیست محیطی موجوداتی که آن جامعه را به وجود می آورند در مناطقی که با هم زندگی می کنند هم پوشی دارند. چامعه سرخ چوب را از آن رو با این نام می شناسند که درخت سرخ چوب در آن می روید، اما بسیاری از انواع جانوران دیگر وجود دارند که از ویژگی های این جامعه محسوب می شوند.

 

شکل 1-7- گیاهان و جاندارانی که منظما در جامعه سرخ چوب دبده می شوند. درخت سکویا (الف) سرخس خنجری (ب) سوسک از خانواده کارابیده (ج) ترشک آمریکایی (د)


تکامل هم گرا

    تکامل هم گرا اصطلاحی است که تغییرات تکاملی بلند مدت دو یا چند گروه از جانداران را توضیح می دهد که موجب می شود جانداران با یکدیگر آسان تر زندگی کنند. مثلا مرغ مگس خوار با منقار بزرگ خود می تواند از شهد نوع خاصی گل استفاده، و برای آن گل گرده افشانی کند در حالی که سایر جانوران دیگر قادر به استفاده از شهد آن گل نیستند.

     شکل2-7- هماهنگی تکامل بین مرغ مگس خوار و گل

دفاع در گیاهان

    آشکارترین راه هایی که گیاهان با استفتده از آن ها فعالیت شکار کننده ها را محدود می کنند- در این جا منظور حیوانات گیاه خوار است- راه های دفاعی ریخت شناختی است. تیغ، خار و بخش های تیز گیاهان نقش با اهمیتی در دور کردن چرندگان دارند هر چند پاره ای از حیوانات نیز توانایی مقابله با این موانع را دارند.

     بسیاری از حیوانات تنها می توانند 8 نوع از 20 نوع آمینواسید را بسازند. تعداد واقعی آمینواسیدهایی که حیوانات می سازند از یک گونه تا گونه دیگر فرق می کند و حتی در دوره زندگی هر یک از افراد گونه ها متفاوت است. در حالی که همه آمینواسید های لازم را باید از گیاهان به دست آوریم. گیاهان با محدود کردن مقدار آمینواسید آن چند نوع، که جانوران به آن ها نیاز دارند، مطلوب بودن خود را برای حیوانات محدود می کنند. نتیجه آن است که گیاهان خود را در برابر گیاه خواران محافظت می کنند.

     بهترین و شاید مهم ترین دفاع شناخته شده گیاهان در برابر گیاه خواران، ترکیبات شیمیایی ثانویه است. این ترکیبات از ترکیبات اولیه متمایز می شود و به طور مرتب به صورت ترکیبات حاصل از مسیر های متابولیکی عمده- مانند تنفس- به وجود می آیند.

     ترکیبات ثانویه، یعنی مواد شیمیایی که در فرایند های متابولیکی اولیه وارد نمی شوند، نقش اصلی را در حفظ گیاهان برعهده دارند که آن ها را از گزند جانوران گیاه خوار یا شکار کننده ها محفوظ می دارد. برای مثال، ویژگی گیاهان خانواده خردل(براسیکاسه) وجود گروهی از مواد شیمیایی به نام روغن خردل در آن هاست. روغن خردل ترکیبی است که به گیاهانی چون خردل، کلم، ترتیزک آبی، تربچه و ترب اسبی ، عطر و طمعی تلخ می دهد. همان عطری که از آن لذت می بریم و نشانه ای از وجود ماده شیمیایی مورد نظر گیاه است برای بسیاری از حشرات سمی است.

    جهان سبز است و سه توجیه مختلف برای این امر وجود دارد. نخست آن که احتمال دارد جمعیت های علفخواران سازوکارهای خود تنظیم کننده هایی را تکامل بخشیده باشند که آنها را از نابود ساختن منبع غذایی خود آنها باز دارد؛

یا اینکه ساز و کارهای کنترلی دیگری نظیر صیادی توانسته باشد فراوانی علفخواران را تا آنجا پایین نگه دارد که گیاهان از خورده شدن کامل در امان بمانند؛ و سوم آن که هر چیز سبز است شاید لزوما قابل خوردن نباشد . گیاهان طیف وسیعی از روش های دفاعی را علیه علفخواران تکامل بخشیده اند و این خود موجب نوعی مسابقه تکامل همزمان بین این دو طی دوران های تکامل شده است. همان طور که هر کسی که سعی بر هرس یک بوته ی گل رز داشته می تواند گواهی دهد ، گیاهان ممکن است، با سازگاری های ساختاری، علفخواران را دور سازند و یا این که انواع سلاح های شیمیایی را برای این منظور به کار بگیرند که در مورد آنها آگاهی ما تازه مراحل نخست خود را طی می کند. گیاهان حاوی انواع مختلفی از مواد شیمیایی هستند که همواره سردرگمی فیزیولوژیست  های گیاهی و بیوشیمیست ها را موجب می شده است. این دسته از مواد معروف به مواد گیاهی ثانویه ، در بعضی و نه همه ی گیاهان موجود بوده و محصول فرعی مسیرهای اصلی متابولیکی گیاهان به حساب می آیند .

 

در مورد منشا مواد ثانویه گیاهی دو نظر وجود دارد :

 

    یک دیدگاه عقیده دارد که این مواد عمدتا متابولیسم گیاهی است و منشا تکاملی مواد ثانویه گیاهی را تنها به عنوان نوعی سازگاری در جهت پرهیز از خود– مسمومی باید فهمید .

 

    دیدگاه دوم در مورد مواد ثانویه ی گیاهی عقیده دارد که این مواد را گیاهان به طور خاص برای عقیم گذاشتن فعالیت های علفخواران تکامل بخشیده اند. این دیدگاه چنین فرض می کند که در واقع معدودی از این مواد ثانویه، به عنوان محصولات دفعی برای گیاهان مفیدند و اکثر آنها را گیاه فعالانه و با تحمل هزینه های متابولیکی می سازد.

 

   بر طبق استدلال این دیدگاه دفاعی ، علفخواران تاثیر شدیدی بر سازگاری های گیاهان دارند و گیاهی که به خوبی از خود دفاع کنند شایستگی بیشتری خواهند داشت .اگر خصوصیات دفاعی گیاه ارثی باشد در این صورت عناصر لازم برای انتخاب طبیعی فراهم است.

 

   پال فینی از دانشگاه در زمره نخستین کسانی بود که اهمیت دفاع گیاهی را دریافت و برای آن یک مبنای نظری پیشنهاد نمود .

نظریه آشکارگی گیاه plant apparency  از جانب او نخستین نظریه عمومی است که سعی در تبیین برهم کنش های گیاه– گیاهخوار دارد.

   فرض عمده این نظریه می گوید که نوع دفاع گیاه بسته به آن است که علفخوار با چه درجه ای از سهولت می تواند گیاه را پیدا کند گیاهانی که به سادگی توسط علفخوار یافت می شوند، نوع دفاع شیمیایی که تکامل بخشیده اند متفاوت از آنهایی است که رد زدن آنها برای گیاهخوار دشوار است...

برخی از سازو کارهای دفاعی گیاهان کمی هستند و ترکیبات ثانویه ممکن است از نظر تراکم تغییر کنند. مثلا تانن ها و رزین ها ممکن است تا 60 درصد وزن خشک برگ را تشکیل دهند. قاعدتا گیاهان آشکار بایستی از روش های دفاعی کمی استفاده کنند. سایر سازو کارهای دفاعی ممکن است کیفی یا  -  / +  باشند زیرا ترکیب مورد نظر تراکم اندکی دارد.

    مثال آن الکالوئیدها و ترکیبات سیانوژیک در برگ است. دفاع های کیفی شامل سمومی است که گیاه را در مقابل علفخواران عمومی که برای انطباق با آن مواد سمی سازگاری نیافته اند مصون می کند اما علفخواران تخصصی را که برای سم زدایی در سیستم گوارشی خود سازو کارهایی تکامل بخشیده اند از خوردن باز نمی دارد. دفاع های کیفی را قاعدتا گیاهان نا آشکار بایستی به کار گیرند.

    گروه های زیادی از گیاهان در برابر اغلب گیاه خواران با ترکیبات شیمیایی ثانویه محافظت می شوند. وقتی افرادی از گروه خاصی از گیاه خواران توانایی آن را یافتند که از این گیاهان تغذیه کنند، به منبع غذایی جدیدی دست می یابند که در این حالت می توانند بی آنکه رقیب گیاه خوار دیگری داشته باشند از این منبع غذایی بهره برداری کنند.

آیا می دانید گیاه مگس خوار چگونه طعمه اش را هضم می  کند؟

   لیزا لیگ L.Leege اکولوژیست گیاهی واستادیار زیست شناسی دانشگاه جورجیای جنوبی در این باره توضیح می دهد.

شناخته شده ترین گیاه حشره خوار موسوم به مگس گیر ونوس Dionaea muscipula رفتار تغذیه ای منحصر به فردی را به نمایش می گذارد: حشرات را به سمت خود جلب می کند، آنها را می کشد، هضم می کند و نهایتا  شکارش را جذب بدن خود می کند. از آنجا که مگس گیر ونوس یک گیاه است و می تواند غذای مورد نیاز خود را از طریق فتوسنتز بسازد بنابراین طعمه های غیرگیاهی خود را می بایست به شیوه ای متفاوت از روش مرسوم، هضم و جذب کند. این گیاه بومی سواحل شمالی و جنوبی کارولیناست و زیستگاه اصلی آن را مرداب ها و لجن زارهای ساحلی تشکیل می دهند. با توجه به اسیدی بودن خاک این مناطق، هضم اولیه در این گیاه در جهت کسب نیتروژن و فسفر مورد نیاز صورت می گیرد. بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که این گیاه دارای سیستم گوارشی پیشرفته ای نبوده و در مورد هضم حشرات نسبت به جانوران تا حدودی متفاوت عمل می کند. اما به راستی یک موجود ثابت و غیرمتحرک چگونه، طعمه اش را به سمت خود جلب می کند، آن را می کشد، هضم می کند و سپس جذب بدنش می کند؟ برگ های این گیاه تله  مانند و بسیار محکم هستند و شهد خوشبویی را ترشح می کنند. در واقع با استفاده از این شهد معطر، قربانیانشان را متوجه خود می کنند. شکار، بی خبر از همه جا و در جست وجوی غذا بر روی برگ های این گیاه فرود می آید. اما ناگهان به موهای زبر و ماشه مانند موجود بر سطح برگ ها گیر کرده و به ناگاه پشت دندان های به هم قفل شده لبه برگ ها زندانی می شود. بر روی سطح هر برگ 3 تا 6 موی ماشه مانند دیده می شود. چنانچه یکی از این موها برای دوبار متوالی لمس شود یا چنانچه دو تا از این موها در فاصله زمانی 20 ثانیه در تماس با حشره ای قرار بگیرند، سلول های واقع بر سطح بیرونی هربرگ به سرعت از هم باز شده و گیره های دندان مانند لبه برگ ها در یک چشم به هم زدن بسته می شوند.

در این میان اگر حشره، ماده ای چون اسید داوریک از خود ترشح کند، برگ های به هم قفل شده تحریک شده و فشار بیشتری را به حشره وارد می کنند و همانند یک تمبر به بدن حشره می چسبند چنانچه یک رهگذر کنجکاو یا افتادن یک شاخه خشک شده موجب به کار افتادن این مراحل شود حداقل یک روز یا بیشتر طول می کشد تا برگ ها دوباره از هم باز شوند. پس از بسته شدن برگ ها و به دام افتادن شکار، غده  های گوارشی واقع در حاشیه داخلی برگ ها شروع به ترشح

مایعاتی می کنند که قادرند بافت های نرم بدن شکار را در خود حل کرده، باکتری ها و قارچ ها را بکشند و با استفاده از آنزیم های خود حشره را هضم و مواد مغذی مورد نیاز خود را استخراج کنند. در ادامه این مواد مغذی از طریق برگ ها جذب گیاه می شوند 5 تا 12 روز بعد از شکار، برگ های گیاه به منظور بیرون ریختن ته مانده اسکلت خارجی حشره  از هم باز خواهند شد. معمول  پس از 3 تا 5 وعده غذایی، دیگر گیاه اقدام به شکار نکرده و 2 تا 3 ماه غذای مورد نیاز خود را از طریق فتوسنتز به دست می آورد. افرادی که از این گیاهان در باغچه خانه خود نگهداری می کنند می  بایست مواظب تحریک بیش از حد آن باشند: پس از تقریبا  10 بار بسته شدن ناموفق، برگ ها حساسیت خود را از دست داده و دیگر به هیچ تماسی پاسخ نمی دهند و نهایتا  به صورت یک گیاه فتوسنتزکننده در می آیند.

مگس گیر ونوس پراکنش بسیار محدودی داشته و در بوته زارهای شنی سواحل شمالی و جنوبی کارولینا دیده می شود و همین امر موجب شده که به صورت یک گونه در خطر انقراض درآید. اکوسیستمی که از مگس گیر ونوس حمایت می کند سالانه آتش سوزی های مکرری را تجربه می کند و همین مسئله باعث شده که از طرفی منطقه از وجود گیاهان رقیب مگس گیر ونوس خالی شده و از طرفی نیتروژن موجود در خاک به صورت ماده فرار درآمده و وارد اتمسفر شود. بنابراین طی فصول آتش سوزی این گیاه از نظر تامین نیتروژن مورد نیاز خود در مخمصه قرار گرفته و مجبور است که سه چهارم نیتروژن مورد نیاز خود را با شکار حشرات به دست آورد. از طرفی اگر برای 10 سال متوالی هیچ آتش سوزی ای در منظقه صورت نگیرد رقابت با سایر گیاهان نیز، این گیاه را به سمت نور و شکار حشرات رانده و همین امر باعث کاهش جمعیت این گیاه می شود. مگس گیر ونوس یک نمونه  خیره کننده از چگونگی سازش موجودات با شرایط تنش زاست. در این مورد دیدیم چگونه این گیاه به هنگام کاهش نیتروژن خاک به عنوان یک شکارچی وارد عمل شده و نیتروژن مورد نیاز خود را با شکار حشرات تامین می کند.

 

 

رنگ آمیزی هشدار دهنده

    فایده رنگ آمیزی هشدار دهنده آن است که شکار کننده های بالقوه را از جانور سمی یا شکاری که به نوعی دیگر خطر ناک است، دور نگه دارد.

     شکل3-7- رنگ روشن در گیاه خوار سمی،ساس علف شیر

در طبیعت دو نوع تقلید مشاهده شده است یکی تقلید بیستی و دیگری تقلید مولری

    در تقلید بیستی، گونه های بدون ابزار حفاظتی به گونه هایی شبیه میشوند که برای جانوران شکار کنده خوش خوراک نیستند. هردوگونه دارای رنگ آمیزی هشدار دهنده هستند. جانوران تقلید کننده بدون ابزار حفاظتی، اگر تعدادشان کم باشد طعمه جانوران شکارکننده نخواهند شد. بسیاری از بهترین نمونه های تقلید بیستی را در میان پروانه ها و بیدها می توان یافت. روشن است که جانوران شکارکننده با این روش باید نشانه های دیداری دقیقی را به کار بندند تا شکار خود را به دست آورند، از جهات دیگر الگوهای یکسان در رنگ آمیزی برای جانوران شکارکننده چندان اهمیتی ندارد. شواهد بیشتری در دست است که تقلید بیستی ممکن است نشانه های غیر دیداری،‌ از جمله بویایی را نیز در برگیرد، اگر چه این نمونه ها برای انسان کمتر آشکار می شود.

    در تقلید مولری، بسیاری از گونه های جانوری غیر وابسته اما حفاظت شده با ابزارهای حفاظتی، شبیه به یکدیگر می شوند. انواع گوناگونی از زنبورهای گزنده، روی شکم خود نوار های زرد و سیاه دارند اما همه آن ها ممکن است از جد واحدی که این گونه نوار ها را داشته است منشا نگرفته باشند. به طور کلی نوارهای زرد و سیاه و رنگ سرخ درخشان نمونه رنگ هایی هستند که به شکارکننده ها هشدار می دهد که آن چه می بینند درست است و باید از جانورانی با این الگوی رنگ آمیزی دوری گزینند. جانوران شبیه به یکدیگر، اگر همگی سمی یا خطرناک باشند امتیازی برای آن ها محسوب می شود زیرا جانور شکارکننده سریع تر درمیابد که از آن ها دوری کند.

شکل4-7- تقلید مولری.این مگس گل با استفاده از شکل شبیه به زنبور از خود محافظت می کند.این حشره نیش نمی زند و به اندازه زنبور معمولی فراوانی ندارد ولی الگوی رفتاری آن شبیه زنبور زرد خطرناک است

هم زیستی

    ارتباط های هم زی ارتباط هایی هستند که دو یا چند نوع موجود با یکدیگر زندگی می کنند. همه این نوع ارتباط ها زمینه ای بالقوه برای تکامل همراه بین  موجوداتی که با هم هستند فراهم می کنند و در بسیاری از موارد نتایج این نوع تکامل، فریبنده است. نوع عمده ارتباط های هم زی از این قرارند:1- هم سفرهگی که در آن یک گونه از این ارتباط سود می برد درحالی که گونه دیگر نه سود می برد و نه زیان می بیند2- همیاری که در آن هر دو گونه از این ارتباط سود می برند و 3- زندگی انگلی که در آن یک گونه سود می برد و گونه دیگر زیان می بیند. البته دانشمندان در انواع روابط هم زیستی اتفاق نظر ندارند، گروهی از آن ها معتقداند هم زیستی همان دو نوع همیاری و همسفرگی است و رابطه انگلی جز روابط صیادی است، در حالی که گروه دیگر هم زیستی را به دو نوع اختیاری و اجباری تقسیم می کنند که رابطه انگلی را جز هم زیستی اجباری قرار می دهند.

همسفرگی: معروفترین نمونه همسفرگی، ارتباطی است که بین ماهی های کوچک آب های گرم (دلقک ماهی) و شقایق دریایی دیده می شود؛ شقایق دریایی جانوری است که شاخک های گزنده دارد. درحالی که شاخک های شقایق دریایی برای ماهی هایی که به آن ها برخورد می کنند فلج کننده است دلقک ماهی در فرایند تکاملی خود این توانایی را به دست آورده که در میان آن ها زندگی کند.این ماهی از بقایای غذایی جانور میزبان تغذیه می کند و بدون اینکه صدمه ای ببیند به زندگی ادامه می دهد.

همیاری: در مناطق گرمسیری، مورچه های برگ خوار به حدی فراوان هستند که می توانند یک چهارم یا بیشتر از این مقدار از کل برگ های گیاهان هر منطقه را نابود کنند. این مورچه ها، برگ گیاهان را مستقیما نمی خورند بلکه آن ها را به لانه های زیر زمینیشان می برند و در آن جا می جوند و سپس با هاگ قاچ های معینی آغشته می کنند. مورچه ها، قارچ ها را پرورش می دهند و برای آن ها بستر مخصوصی را به وجود می آورند تا قارچ ها روی آن ها رشد و تولید مثل کنند. در عوض، قارچ در تامین غذای اصلی مورچه و لاروهای ان نقش اساسی دارد. ارتباط بین مورچه برگ خوار و این قارچ ها که با مواد اولیه بریده شده از درخت دامن زده می شود نمونه خوبی از همیاری است. در واقع این نوع رابطه هنگامی مشاهده می شود که توافق بین دو طرف قرارداد شکل گرفته باشد، اما این حاصل یک سازش و تکامل بلند مدت و پیچیده است. مثلا نوعی حواصیل با اسم علمی Bubalcus ibis  از موجودات انگل روی علفخواران بزرگ مانند بوفالو یا گوزن تغذیه می کند. حواصیل ها غذایشان را به دست می آورند و جانور علفخوار از انگل ها پاک می شود.

 

زندگی انگلی:  یکی از بدترین انواع شکارگری است که مستلزم سازش های بنیادی برای انگل بوده که از راه های مختلف روی میزبان خود لنگر می اندازد و حتی درون میزبان زندگی می کند. مانند بوفالوی آفریقایی که ممکن است میزبان کرمی به اسم Elaeophora poeli شود که در آئورت جانور زندگی می کند. موجود انگل به مراتب از میزبان یا موجود شکار شونده کوچک تر است و با آن ارتباط تنگاتنگی دارد. زندگی انگلی برای میزبان شکارشونده زیان آور و برای انگل سودمند است. شپش که روی بدن مهره داران و عمدتا پرندگان و پشتانداران زندگی می کند به طور معمول انگل شناخته می شود.  از نظر بنده رابطه انگلی رابطه صیادی نیست چون زندگی انگل به زندگی میزبان بستگی دارد بنابراین انگل میزبان خود را نمی کُشد یعنی آن را صید نمی کند.

                                                (الف)

 

 

   شکل5-7- هم زیستی. دلقک ماهی از سم شقایق دریایی در امان است و از آن برای محافظت خود استفاده می کند که نوعی ارتباط هم سفرگی است (الف) سس در دوران تکاملی خود کلروفیل و برگ هایش را از دست می دهد و غذای خود را (با استفاده از اندام های مکنده که وارد ریشه یا برگ و ساقه گیاه میزبان می کنند و شیره را از آوند آب کشی خارج می کنند) از گیاهی که روی آن می روید به دست می آورد (ب).

 
 
 

 


http://antidarwin.epage.ir


نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 15 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

اکولوژی رفتار

 

رفتار تغذیه ای و قلمرویی(بوم پویایی): این دو نوع رفتار با انتخاب طبیعی شکل می گیرند تا انرژی به دست آمده در واحد زمان به حداکثر برسد. در نتیجه انرژی بیشتری برای تولید مثل فراهم می شود و قابلیت ها افزایش می یابد.

 

نظام های جفت گیری: در تولید مثل، افراد ماده معمولا انرژی بیشتری صرف می کنند تا افراد نر، بنابراین حق انتخاب جفت گیری بر عهده ماده هاست. نظام جفت گیری هر گونه جانوری براساس ملاحظات اکولوژی تعیین می شوند.

 

نوع دوستی و از خود گذشتگی: نوع دوستی اگر در جهت خویشاوندان ژنتیکی سوق داده شود یا بین افراد غیر خویشاوند به صورت دو جانبه رعایت می شود با امتیازهای انتخابی همراه است. رفتارهای جمعی می تواند باعث افزایش قابلیت های کلی فرد می شود.

گروه های اجتماعی مهره داران: این گروه ها به این دلیل ایجاد می شوند که امتیازهای انتخابی آن برای اعضای گروه بیش از موارد نقص آن هاست.

رفتار انسان: زیست شناسی اجتماعی می تواند برخی از جنبه های رفتار انسان را توضیح دهد ولی تنوع رفتاری بیش از اندازه در رفتار انسان و آن سوی فرهنگ ها این مقوله را هم مشکل می کند و هم بحث انگیز.

رفتار تغذیه ای

     تغذیه یکی از اساسی ترین رفتارهای حیوانی است. جانوران به دلیل هتروتروف بودن مجبورند برای حفظ بقای خود تغذیه کنند. برخی از حیوانات غذای خود را شکار می کنند، برخی دیگر در کمین می ایستند مانند لارو سنجاقک که در گودال لغزنده کمین می کند.

    جانوران را بر اساس غذایی که مصرف می کنند می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد. یکی از آن ها منحصرا از یک نوع غذا استفاده می کنند مانند برخی از گونه های مورچه، تنها تخم عنکبوت ربا می خورند. صدف خور ها، پرندگان ساحلی هستند که فقط از نرم تنان دوکفه ای تغذیه می کنند و از منفار بلندشان برای باز کردن طعمه خود کمک می گیرند. این نوع جانوران را اسپشیالیست (متخصص) می نامند. گروه دوم جنرالیست هستند که انواع مختلفی از گیاهان را مصرف می کنند. بعضی از حشرات برگ های انواع مختلفی از گیاهان را می خورند. به عبارت دیگر برخی از جانوران همه چیزخوار هستند که می توانند از گیاه و گوشت تغذیه کنند. این جانوران چون به یک غذا محدود نیستند در برخی مواقع که نوع خاصی از مواد غذایی کمیاب می شود کارایی بهتری دارند. انتخاب طبیعی، به تکامل رفتارهای تغذیه ای کمک کرده است که مقدار انرژی به دست آمده در واحد زمان صرف شده برای تغذیه را به حداکثر برساند. جانورانی که به هنگام تغذیه انرژی کافی به دست می آورند، با برخوردار بودن از انرژی بیشتر برای تولید مثل، قابلیت خود را افزایش می دهند.

رفتار اجتماعی و قلمروی

    جانوران به هنگام جستجوی غذا و محلی برای زندگی، جفت گیری یا پرورش فرزندان اغلب با دیگر افراد گونه خود یا گونه های دیگر برخورد دارند. این برخوردها در مجموع رفتار اجتماعی نامیده می شوند. این رفتارها ممکن است رقابتی باشد، مانند دفاع از قلمرو یا جلب کردن جفت، یا تعاونی باشند که گاهی به تشکیل گروه ها یا جوامع بسیار منظم می انجامد.  

رفتارقلمروی

     جانوران اغلب به هنگام فعالیت روزانه خود، در ناحیه وسیعی گردش می کنند. در این ناحیه ممکن است برای بسیاری از گونه های جانوری از لحاظ زمانی یا مکانی تداخل ایجاد شود، ولی هر فرد از قسمتی از محدوده این ناحیه دفاع و از آن به طور انحصاری استفاده می کند. این رفتار، که در آن افراد یک گونه از ناحیه ای با منابع محدود از جمله: عرصه آمد و شد، غذا یا به دست آوردن جفت استفاده اختصاصی می کنند، قلمروگری نامیده می شود. جنبه حیاتی رفتار قلمروی، دفاع در برابر تجاوز دیگر افراد است. آن ها با خشونت آشکار و نمایش های مخصوص به دیگران اعلام می کنند که آن ناحیه اشغال شده است و به این ترتیب از آن دفاع می کنند. پرنده در جایی که در آن قلمرواش است آواز می خواند تا از ورود همسایه اش به ان ناحیه جلوگیری کند. اگر مزاحمی با شنیدن آواز رانده نشود، به آن حمله خواهد کرد. ولی، دفاع از قلمرو هزینه های هم دارد. آواز خواندن انرژی زیادی لازم دارد و حمله کردن به دشمن به زخمی شده می انجامد. به علاوه اعلان از طریق سردادن آواز یا نمایش حرکاتی که به چشم آید ممکن است باعث آشکار شدن موقعیت فرد برای صیادان می شود. دفاع از قلمرو مستلزم صرف هزینه هایی است ولی فوایدی هم دارد. بررسی درباره پرنده شهد خوار، مانند مرغ مگس خوار این مطلب را نشان می دهد. پرنده از قطعه زمین دارای گل سود می برد زیرا می تواند از شهد گل های موجود در آن استفاده کند. ولی برای دست یابی به استفاده انحصاری باید از گل ها حفاظت کند. اگر گل ها خیلی کم ثمر باشند با انرژی مصرف شده برای حفاظتشان برابری نخواهد کرد. در این شرایط دفاع از قلمرو به صرفه نیست. به همین ترتیب اگر گل فراوان باشد، پرنده می تواند بدون رفتار قلمروگری نیازهای روزانه خود را به انرژی برطرف کند.

 

 

رقابت تولید مثلی و انتخاب جنسی

ماده ها که انتخاب جفت را بر عهده دارند، اغلب با نرهای بزرگ تر جفتگیری می کنند، زیرا اندازه آن ها در رقابت موفق در با دیگر نرها نقش مهمی دارد. گوزن های نر برای دست یابی به ماده ها به منظور جفت گیری، شاخ به شاخ می شوند. نرهای پیرتر که شاخ هایشان انشعابات بیشتری دارد، اغلب در نبرد پیروز می شوند و می توانند با ماده های بیشتری جفت گیری کنند و تولید مثل بیشتری داشته باشند. به همین ترتیب فیل های دریایی بزرگ تر شانس بیشتری برای دفاع از قلمروی ماده های خود دارند. انتخاب جنسی فرایندی است که در آن یک صفت برای افزایش شانس تولید مثل انتخاب می شود گرچه وجود این صفت ممکن است برای حیات جاندار ضروری نباشد و حتی گاهی هم باعث افزایش امکان شکار شدن آن جاندار می شود. مرغ بهشتی WHYDAH با دم بلند خود ماده ها را جذب می کند این اندازه بزرگ دم در فصل تولید مثل شانس جفت گیری را افزایش می دهد و درعین حال ممکن است بقای فرد را به خطر بیاندزد.  

                                (الف)                                                 

                                       (ب)

 

                                       (ج)

شکل 1-10- یال شیر احتمال آمیزش آن را با شیرهای ماده افزایش می دهد و باعث کاهش رقابت نیز می شود چون نرهای کمتر درگیر می شوند(الف)مرغ بهشتی ویدا(ب) شاخ گوزن باعث افزایش احتمال جفت گیری آن می شود(ج)

نظام های های جفت گیری

    تعداد افرادی که هر جانور در فصل بارداری می تواند با ان ها جفت گیری کند، در سلسله جانوری متفاوت است. نظام های جفت گیری مانندmonogamy  یا تک همسری(که در آن یک نر با یک ماده جفت گیری می کند). فلامینگو صورتی از این نوع حیوانات است. نظام جفت گیری دیگر  polygynyیا چند همسری است(که در آن یک نر با بیش از یک ماده جفت گیری می کنند). گوریل نر حیوانی است که زندگی چند همسری دارد. نظام دیگر polyandry یا چند شوهری می باشد که به دلیل بالا بردن شایستگی های نر و ماده به وجود آمده است. شایستگی ماده در صورتی که با نر دارای قلمرو غنی جفت گیری کند، افزایش می یابد. چنین نری ممکن است قبلا جفت گیری کرده باشد، ولی باز هم برای ماده بهتر است با آن نر بارور شود و نه نر جفت گیری نکرده ای که قلمرو فقیری دارد.

 

   شکل2-10- فلامینگوهای صورتی زندگی تک همسری دارند زیرا پرنده ماده به تنهایی نمی تواند از فرزندان نگهداری کند. شامپانزه، میمون و گوریل و بسیاری از پستانداران به دلیل اینکه ماده ها از فرزندان مراقبت می کنند زندگی چند همسری دارند           

تکامل حس از خود گذشتگی

     احساس از خود گذشتگی چگونه به وجود می آید؟ زنبورهای عسل کارگر برای دفاع از کندو مهاجمان را نیش می زنند و وقتی بخواهند پرواز کنند نیش آن ها در پوست

صل پاییز و زمستان به علت کمبود غذا بسیاری از زنبورهای کارگر برای نجات سایر افراد کندو اقدام به خود کشی می کنند.ند( به دلیل ترشحمهاجم باقی می ماند و باعث می شود تا مقداری از محتویات بدن زنبور از بدن او خارج شود و سرانجام بمیرد. این امر سبب مردن زنبور می شود اما از ملکه که قرار است فرزندان بیشتری به وجود بیاورد محافظت می شود و ژن ها به جمعیت بعد انتقال می یابد. اگر نرهای دارای ویزگی از خود گذشتگی تولید مثل نکنند و فرزندی بر جای نگذارند، این ویزگی نمی تواند از نسلی به نسل بعد منتقل شود.

    عمل متقابل: رابرت تریوس می گوید ممکن است افراد مشارکت هایی را ایجاد کنند که در آن تبادل های دو طرفه رفتارهای از خود گذشتگی را به وجود آورد. خفاش های خون آشام در گروه های 8 تا 12 نفری در شکاف های درختان زندگی می کنند. از آن جا که در این خفاش ها سرعت متابولیکی بالاست، افرادی که مدت زمانی تغذیه نکنند می میرند. اگر خفاش ها میهمانی را بیابند که برای نوشیدن خون به سر سفره آمده است مقداری برای او می گذارند تا بنوشد؛ باقی گذاشتن مقدار کمی خون از لحاظ کسب انرژی هزینه ای برای خفاش ندارد اما در عوض میهمان را از گرسنگی نجات می دهد. این خفاش ها تمایل دارند به هنگام نوشیدن خون با خفاش هایی شریک شوند که قبلا یاری دهنده بوده اند. اگر خفاشی از تقسیم غذا(خون) با خفاشی که قبلا به او کمک کرده است مضایقه کنند، در آینده از حضور در سفره تقسیم خون محروم خواهند ماند.

    مهاجرت

    بسیاری از جانوران مهاجرت می کنند، تا از هوای بد دور شوند، غذا پیدا کنند یا تولید مثل کنند. بعضی از جانوران مهاجر فواصل کوتاهی را طی می کنند،‌دیگران هزاران کیلومتر را می پیمایند. مهاجران با پرواز کردن، شنا کردن،‌راه رفتن و جهیدن مهاجرت می کنند. مهاجران واقعی هر سال در یک مسیر دو طرفه سفر می کنند. یعنی از یک مکان به مکان دیگری می روند و دوباره برمی گردند. بیشتر مهاجرت ها به طرف شمال و جنوب انجام می شود. اما بعضی ها مثل پرنده چتری از جنگل های با عرض جغرافیایی بالا به جنگل های با عرض جغرافیای پایین مهاجرت می کنند. موریانه ها و کرم خاکی از نزدیک سطح به عمق خاک سفر می کنند.

    پرستوی قطبی طولانی ترین فاصله را برای مهاجرت طی می کند. این پرنده هر سال 35000 کیلومتر را طی پرواز می کند که تقریبا به اندازه محیط زمین است. نهنگی که طولانی ترین مسیر را طی می کند و طولانی ترین مهاجرت را بین پستانداران انجام می دهند؛ نهنگ خاکستری است که حدود20110 کیلومتر را در هر سال می پیماید. حشره ای که طولانی ترین مهاجرت را انجام می دهد ملخ بیابانی است که حدود4500 کیلومتر را طی می کند. پروانه ای که طولانی ترین مسیر را طی می کند پروانه مونارک (Monarch) است که بیش از 2000 مایل را پشت سر می گذارد و از کانادا تا مکزیک مرکزی را پرواز می کند. جانور خشکی زی که طولانی ترین مسیر را می پیماید گوزن آمریکای شمالی است که حدود 1100 کیلومتر را طی می کند.

جوامع حشرات

    در هر کاست (کلنی های حشرات اجتماعی از گروه های بسیار منسجم به نام کاست تشکیل شده است) حشرات اجتماعی، کارگران در بخش بزرگی از ژنوم (کل محتویات DNA) خود با دیگر افراد مشترک هستند؛ در نتیجه با کمک رساندن به مادر خود برای آن که او تولید مثل کند- در مقایسه با زمانی که طول می کشد خود تولید مثل کنند- در واقع به ترویج بیشتر الل های خود کمک می کنند

    در زنبور عسل، ملکه با ترشح فرومون، تسلط خود را بر کندو حفظ می کند. این فرومون که«فرومون ملکه» نامیده می شود، نمو تخمدان را در دیگر ماده ها سرکوب و آن ها را به کارگرهای نا بارور تبدیل می کند. زنبورهای نر تنها  به منظور جفت گیری به وجو می آیند. هنگامی که کلنی در بهار بزرگتر می شود، برخی افراد ماده ترشح شده از ملکه را به مقدار کافی دریافت نمی کنند و کلنی آماده بچه دادن می شود. کارگرها محفظه های بیشتری برای ملکه می سازند که در آن ها ملکه جدید به وجود نمو می یابند. کارگرهای دیده بان به دنبال مکان جدیدی برای لانه می گردند و موقعیت آن را به کلنی خبر می دهند؛ سپس ملکه قدیمی و تعدادی از کارگرهای ماده به محل جدید نقل و مکان می کنند. در لانه قدیمی، یک ملکه جدید از تخم خارج می شود و دیگر ملکه های بالقوه را می کشد؛ ملکه برای جفت گیری به پرواز در می آید و باز می گردد تا بر کندو فرمانروایی کند. بنابراین جامعه زنبورها مجموعه ای از تضادها و هم کاری هاست. اکنون به بررسی نقش زنبورهای مختلف درکندومی پردازیم.

           

                   شکل 3-10- زنبورهای کارگر                                                                              

ملکه: ملکه از لحاظ اندازه بزرگ ترین زنبور کندو است و به همین دلیل اغلب توانایی ضعیفی در پرواز کردن دارد. جالب است که بدانید ملکه را زمانی که یک لارو دو روزه است زنبورهای کارگر انتخاب می کنند تا بعدها نقش ملکه را در کندو بازی کند. بعد از حدود 11 روز این کرم حشره به زنبور تبدیل می شود؛‌پس از آن زنبور ملکه با حدود18 زنبور نر جفت گیری می کند و در نهایت با گذشت 10 روز ملکه طی یک روز اقدام به تخم گذاری می کند. یک زنبور ملکه می تواند تا 30000 تخم را طی یک روز تولید کند.

زنبور نر: زنبورهای نر قوی ترین زنبورهاید یک کندو هستند که خوشبختانه نیش ندارند. آن ها وظیفه جمع آوری غذا یا شهد گل را بر عهده ندارند و تنها مسئولیت تولید مثل را در کندو بر عهده دارند. نکته جالب آنکه اگر تحت شرایط در کندو غذا کاهش بیابد زنبورهای نر از کندو اخراج می شوند! این زنبورها دارای چشم و شاخک های بزرگ تر از دیگران می باشند تا راحت تر بتوانند زنبورهای ملکه را پیدا کنند.

زنبورهای کارگر: کارگران کوچکترین زنبورها در کندو می باشند،‌جنسیت آن ها ماده استاما اغلب فرصت باردار شدن را به دست نمی آورند( به دلیل ترشح فرومون ملکه از ملکه). یک کندو حدود 50 تا 60 هزار زنبور کارگر دارد. کارگرها مسئولیت تهیه غذا را برای نوزادان و ملکه بر عهده دارند. و علاوه بر آن به بال زدن هوای داخل کندو را خنک نگه می دارند. آن ها با داشتن نیش محافظان کندو نیز هستند.

سایر موارد: زنبورها شش پا دارند که سه به سه در طفین آن ها قرار دارد. شاخک های آن ها برای احساس کردن و دریافت اطلاعات از محیط اطراف می باشد. چشم آن ها متشکل از میلیون ها لنز خاکستری رنگ است و توانایی دید رنگی را دارند. زنبورها از طریق حرکات بدنی و رقصی که انجام می دهند، محل وجود گل را به هم دیگر نشان می دهند. معمولا در بهار زنبورهای کارگر با انتخاب یک ملکه جدید اقدام به ساختن کندو کندوی جدید می کنند. عسل در واقع شکر فوق اشباح شده ای است که زنبورها از شهد گل ها تهیه می کنند و کمتر از 20در صد آب دارد. در فصل پاییز و زمستان به علت کمبود غذا بسیاری از زنبورهای کارگر برای نجات سایر افراد کندو اقدام به خود کشی می کنند.

مورچا های برگ بُر، نمونه جالبی توجه دیگری از نوع زندگی در خور توجه حشرات اجتماعی هستند. این مورچه ها در کلنی های متشکل از چند میلیون مورچه زندگی می کنند و قارچ ها را در زیر زمین پرورش می دهند. لانه های پشته مانند آن ها شهرهای زیر زمینی هستند که هر یک بیش از 100 متر مربع مساحت دارد و شامل صدها ورودی و اتاق در عمق پنج متری از سطح زمین است. تقسیم کار بین مورچه های کارگر، با اندازه آن بستگی دارد. هر روز کارگرها در صف های طولانی از لانه به سمت درخت یا بوته ای حرکت می کنند و برگ های آن را به اندازه های کوچک می بُرند و لانه حمل می کنند. کارگرهای کوچک به نوبه خود ریسه های قارچ ها را در این لایه پوششی می کارند. بدین ترتیب باغچه ای پر از قارچ به وجود می آید. برخی کارگرها انواع نامطلوب قارچ موجود در باغچه ها را از بین می برند و مورچه های پرستار لاروهایی را که قرار است به مورچه تبدیل شوند به مناطق از قبل تعیین شده در این باغچه می برند تا بچرند و بزرگ شوند.

ویژگی های خاص جاندران

1-درخت بلوط تا قبل از 50 سالگی میوه نمی دهد2- زرافه ها تار صوتی ندارند و لال هستند به همین دلیل هیچ صدایی تولید نمی کنند 3- دلفین ها مانند گرگ ها هنگام خواب یک چشم خود را باز نگاه می دارند 4- گرده گل و عسل تنها موادی در جهان هستند که فاسد نمی شوند 5- برخی از انواع حلزون ها می توانند تا سه سال بخوابند 6- اسب ها می توانند در حالت ایستاده بخوابند 7- بعد از مغز، پیچیده ترین عضو بدن انسان کبد است 8- عمر تمساح ها به بیش از یک صد سال می رسد 9- شتر به محض دیدن چند شتر مرده بلافاصله سکته می کند و می میرد 10- فیل تنها حیوانی است که نمی تواند بپرد و شتر تنها حیوانی است که نمی تواند شنا کند 11- ماموت ها که 10000 سال پیش منقرض شدند تا 6 سالگی از شیر مادر تغذیه می کردند12- اگر ماهی قرمزی را در یک اتاق تاریک قرار دهیم کم کم سفید می شود 13- عقاب برای خوردن لاک پشت آن را به ارتفاع بالا می برد و به پایین پرتاب می کند تا بعد از شکسته شدن لاک از محتویات درون آن راتغذیه کند 14- کلاغ برای بیرون آوردن کرم از تنه فرسوده درختان چوب تیزی را با منقار خود وارد سوراخ تنه درخت می کند و کرم را بیرون می آورد 15- خوک به دلیل فیزیک بدنی قادر به دیدن آسمان نیست 16- فاصله بین مچ دست هر انسان  تا آرنج برابر طول کف پای همان فرد است و فاصله بین نوک انگشت بزرگ دست هر فرد هنگامی که با زاویه 180 درجه باز هستند با قد همان فرد برابر است  همچنین هر فرد با دستان خودش هشت وجب می باشد.نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 15 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

آیا برای نجات یوز هنوز فرصتی هست؟!

 – 12 آذر 1391 - در هفتاد و یکمین برنامه محیط زیستی طلوع در شبکه چهارم سیما به سراغ هومن جوکار می‌روم؛ مدیر سختکوشی که سالهاست با یوزها زندگی می‌کند و شاید بیشتر از هر متخصص دیگری در ایران، اینک از راز و رمز و شمار واقعی یوزپلنگ‌های آسیایی در وطن آگاهی دارد. این که چرا همچنان شمار یوزها به رغم گذشت 11 سال از آغاز پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و تغییر سه مدیر در راس آن، تا این اندازه اندک و شکننده است، به نحوی که نمی‌توان هنوز سایه خطر انقراض این گونه را از نظر دور داشت؟

    این که چرا به رغم این تعداد اندک از یوزهای باقیمانده، همچنان خبرهای ناگواری مبنی بر کشته شدن یوزها در جاده‌ها و یا به دست روستائیان و سگ‌های گله دامداران می‌شنویم؟

    و این که چه می‌توان کرد تا همچنان نسل آینده، نسل سپهرها و فرزندان‌شان بتوانند از خرامیدن یوز در سرزمین‌شان لذت ببرند؟

    با ما همراه باشید و از طریق 3000044، نظرات، پرسش‌ها، انتقادها و پیشنهادهای ارزشمندتان را برایم بفرستید تا ترتیب اثر دهم.

همچنین، پرسش برنامه فردا این است:

نماد حیات وحش ایران کدام است؟

1- یوزپلنگ آسیایی

2- ببر مازندران

3- شیر ایرانی

4- آهو

    شما می‌توانید پاسخ‌های خود را به همان شماره پیامک 3000044 ارسال دارید.

http://darvish100.blogfa.com/post-2290.aspx---  نوشته شده در  شنبه 11 آذر1391ساعت 13:55  توسط محمد درویش 

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 15 آذر 1391برچسب: یوزپلنگ آسیایی, برنامه تلویزیونی طلوع, هومن جوکار, تنوع زیستی, خطر انقراض, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

مرگ خانمیرزا؛ رخداد تلخی که می‌تواند زنهاری شیرین بیافریند!

    شاید شمار اندکی از اهالی لردگان در جنوب استان چهارمحال و بختیاری باشند که هنوز خاطره‌ی روزهای طلایی خانمیرزا را در مرکز ارتفاعات سبزکوه و شمس‌آباد به یاد داشته باشند؛ روزهایی که در آن، بلوط‌های سر سبز و پرنشاط زاگرس در سرشاخه‌های رودخانه خروشان و گوارای خرسان، پیش از آن که کارون را بسازد و آبزیان خلیج فارس را دمی تازه بخشد، از برکت چشمه‌هایی جوشان و تالابی زیباتر و بزرگ‌تر از شیمبار، مجنون‌وار به زندگی لبخند می‌زدند و از بازیگوشی‌های تمام نشدنی سنجاب‌ها بر روی شاخ و برگ‌شان و پرواز بی‌پایان حواصیل‌های سفید و خاکستری، لذت و وقار و رضایتمندی را به خون مردم غیور دیار بختیاری می‌دمیدند تا آنها با اطمینان بدانند که این از "بخت" یاری آنها بوده است که بختیاری شده‌اند.

    دارم از تالابی با بزرگی حدود دو هزار هکتار – یعنی تقریباً برابر با تالاب بین‌المللی چغاخور - سخن می‌گویم که امروز اثری از آن باقی نمانده است! چرا؟

    و غم‌انگیزتر آن که نه‌تنها امروز اثری از آن تالاب جوشان و گوارا در دهه‌ی پنجاه شمسی باقی نمانده است، بلکه سطح سفره‌های آب زیرزمینی چنان کاهش یافته که زمین با پدیده‌ی فرونشست – یعنی خطرناک‌ترین و بی‌بازگشت‌ترین مرحله از بیابان‌زایی – مواجه شده است.

    و باز نگران‌کننده‌تر آن که ماجرا از مرز فرونشست زمین هم پیش‌تر رفته و اینک چند روزی است که از آن دیار سبز و خرم و پرطراوت دیروز، خبر می‌رسد که زمین در حال سوختن و از درون گداختن است؛ درست مثل قصه‌ی تلخ سال گذشته دریاچه پریشان در کازرون و سال‌های قبل‌ترش در سلطان‌آباد و قره‌باغ شیراز و گندمان در بروجن.

    به راستی چه اتفاقی در بام ایران رخداده است؟ چگونه است در خطه‌ای که بیشترین سرانه‌ی آب شیرین ایرانیان، همواره به نام او سند می‌خورده، باید کار به چنان بی‌سامانی بزرگ و غیرقابل جبرانی برسد که زمین از شدت عطش و بی‌آبی در درون بسوزد و زیستمندانش را فراری دهد.

    درحقیقت، همه چیز از آنجا آغاز شد که گروهی از مردمان خیرخواه در آغازین سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی (در جهاد سازندگی آن روز) تصمیم گرفتند تا با زهکشی اراضی تالاب و خشکاندن آن، زمین‌های زراعی بیشتری برای مردم بیافرینند تا هم درآمدشان بیشتر شود و هم کشور را به خودکفایی در محصولات غذایی نزدیک‌تر سازند. می‌بینید؟ ظاهراً نیت‌ها خیر بوده است و بهانه‌ی قتل تالاب، شکوفایی اقتصادی و اشتغال‌زایی بیشتر بوده است؛ اما تاریخ همواره نشان داده است که نیت خیر، به تنهایی برای دستیابی به عاقبت خیر کافی نیست! هست؟ همانگونه که مردم ساکن در کنار تالاب بختگان، وقتی که تالاب کم‌جان را خشکاندند تا کشاورزی‌شان را گسترش دهند، دریافتند و همانگونه که متجاوزان به پریشان، زریوار، گاوخونی، ارژن، گندمان، کانی‌برازان، ارومیه و ... دریافتند که نه باید و نه می‌توان به بهای مرگ تالاب‌ها و عقب‌نشینی آنها، زندگی و رفاه پایدار برای مردم به ارمغان آورد. بیش از سه دهه است که اینک بر مزار آن تالاب نگون‌بخت در خانمیرزا، محصولات پرخواهشی چون برنج و لوبیا کاشته می‌شود که به آب فراوانی نیاز دارند؛ آبی که برای تأمینش ناچار از حفر بیش از 700 حلقه چاه شدند و در نهایت، با این بارگذاری اشتباه و بی‌تناسب با توان بوم‌شناختی منطقه، هم دود از دهانه‌ی اغلب آن چاه‌ها درآمد و خشک شدند و هم دود از دل زمین تشنه و مظلومی که زمانی آن را با قطعه‌ای از بهشت هم عوض نمی‌کردند!

    و البته معلوم است که چه بر سر شالیزارها آمده باشد ...

    باشد که این تجربه‌های تلخ و گرانبار، سبب شود تا هرگز به بهانه‌هایی چون رونق اقتصادی و ملاحظات اجتماعی و سیاسی، تیشه بر ریشه‌ی ضریب پایداری اکولوژیکی سرزمین نزده و شاخه‌ای را که خود بر آن منزل گرفته‌ایم، از بن نبریم.

    این، آن زنهار شیرینی است که امیدوارم از پس رخداد تلخ خودسوزی خانمیرزا، شنیده باشیم.

    انشاالله ...

http://darvish100.blogfa.com/post-2291.aspx-  نوشته شده در  دوشنبه 13 آذر1391ساعت 11:55  توسط محمد درویش 

 

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 15 آذر 1391برچسب: تالاب خانمیرزا, استان چهارمحال و بختیاری, لردگان, خودسوزی زمین, بختگان, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

پاسخ کلیدی ترین پرسش در مورد یوزپلنگ “در ایران چند یوز باقی مانده است؟”

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: اخیرا، بحث های متعددی درخصوص یکی از کلیدی ترین پرسش ها در زمینه یوزپلنگ در ایران در رسانه ها مطرح شده است: “در ایران چند یوز باقی مانده است؟”

به گزارش انجمن یوزپلنگ ایرانی، تا یک سال پیش، آمارها حکایت از حضور ۷۰ تا ۱۰۰ یوز در پهنه های وسیعی از کشور داشت، لیکن براساس برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ در ایران که توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی با همکاری پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، سازمان حفاظت محیط زیست و مؤسسه پانترا درحال جریان است، اطلاعات ارزشمندی درخصوص ساختار جمعیت این گونه ارزشمند در کشور بدست آمده است. به منظور دستیابی به یک عدد دقیق و صحیح از یوز در کشور، ناگزیر باید تا سال آینده صبر نمود، زیرا برنامه پایش جمعیت یوز در کشور که از سال گذشته آغاز شد، اکنون در آخرین مرحله خود بوده و جمع بندی داده ها و مدلسازی جمعیت یوز در مناطق حفاظت شده و مناطق آزاد کشور طی ماه های آتی به طول خواهد انجامید.

با این حال، به دلیل مراجعه و پرسش کارشناسان و علاقمندان متعدد که ناشی از فضای رسانه ای هفته های اخیر مبنی بر اعلام انقراض جمعیت یوز در کشور می باشد، انجمن یوزپلنگ ایرانی اعلام می دارد که نتایج مقدماتی بررسی ها نشان دهنده آنست که جمعیت یوزپلنگ در ایران به احتمال قریب به یقین “کمتر از ۷۰ فرد” است و روند جمعیتی روبه رشدی در آن دیده نمی شود. مدارک مستندی دال بر زادآوری یوزپلنگ در سال جاری در کشور در دست نیست و همه این موارد باعث افزایش نگرانی کارشناسان و علاقمندان شده است. با این حال، اعلام جمعیت دقیق و صحیح از یوزپلنگ در کشور نیازمند بررسی های بیشتر بوده و طی ماه های آتی، امید است که نتیجه نهایی بدست آید.

یوزپلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده کوه بافق

درعین حال، حکم به “انقراض” دادن برای چنین گونه ای که سازگاری بالایی در بقا در شرایط دشوار و سخت دارد، نیازمند بررسی های کارشناسان است و به همین سادگی نمی توان یوز را در کشور منقرض شده دانست. بدون شک، با تلاش محیط بانان و ادارات کل استانها، درصورت حمایت دولت و همکاری جوامع محلی آموزش دیده، امید فراوانی برای حفظ این جانور در کشور وجود دارد. البته همواره باید درنظر داشت که امروزه کشته شدن حتی یک یوز ضربه جبران ناپذیری به جمعیت یوزها در هر بخش از کشور وارد نموده و راهکارهای جدی برای مشارکت دادن جوامع محلی در حفاظت از زیستگاه ها از اولویت بالایی برخوردار است.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: سه شنبه 14 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

وزیر بهداشت: تهرانی‌ها درصورت امکان از پایتخت خارج شوند / هیچ یک از ماسک‌های معمولی تاثیری در جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار ندارند

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ناسالم بودن شرایط آب و هوا در تهران و برخی شهرهای بزرگ صنعتی در کشور، گفت: لازم است مردم از ترددهای غیرضروری خودداری کنند، چرا که اکنون آلاینده‌های هوا در وضعیت ناسالم قرار دارد.

وی ادامه داد: زمانی که شرایط آلاینده‌های هوایی به حد ناسالم می‌رسد، توصیه‌ها بر آن است که کودکان، افراد سالمند، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای نظیر بیماری‌های قلبی عروقی و ریوی از ترددهای غیر ضرور در سطح خیابان‌ها خودداری کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: لازم است از ورزش در شرایط هوای ناسالم خودداری شود. همچنین اگر تهرانی‌ها امکان خروج از پایتخت را دارند، بهتر است در این شرایط آب و هوایی از تهران خارج شوند.

هوای امروز تهران

دستجردی در پاسخ به سوال ایسنا درباره استقرار اتوبوس آمبولانس‌ها در میادین پرازدحام پایتخت و همچنین میزان مراجعات بیماران به بیمارستان‌ها در شرایط آلودگی هوا، گفت: بیمارستان‌ها در ایام آلودگی هوا فعالند و خدمات لازم را به بیماران ارائه خواهند داد. همچنین اتوبوس آمبولانس‌های وزارت بهداشت به منظور خدمت‌رسانی به نیازمندان در میادین مستقر شده‌اند. در دوره‌های گذشته و در شرایط آلودگی هوا حجم مراجعه به بیمارستان‌های قلب حدود ۳۰ درصد افزایش یافته، همچنین حجم مراجعه به بیمارستان‌های جنرال نیز حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است و افراد به علت مشکلات قلبی و ریوی به این بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.

وی همچنین درباره تاثیر استفاده از ماسک‌ها در شرایط هوای آلوده به ایسنا گفت: در شرایطی که غلظت ذرات کمتر از ۲٫۵ میکرون از حد مجاز بیشتر می‌شود و هوا در شرایط ناسالم قرار می‌گیرد، هیچ یک از ماسک‌های معمولی تاثیری در جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار ندارند.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: سه شنبه 14 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

شماره: 21328 نماینده فائو از روش های مقابله با خشکیدگی درختان بلوط در فارس تجلیل کرد
تاریخ: 1391/09/13

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) گفت: کارشناسان اداره کل منابع طبیعی فارس برای مقابله با پدیده خشکیدگی درختان بلوط دشت برم کازرون، اقدامات و روش های ارزنده ای صورت داده اند که ستودنی است.
به گزارش ایرنا، جیلیان آلارد در بازدید از منطقه دشت برم شهرستان کازرون فارس بیان داشت: معضل خشکیدگی درختان بلوط و رشد بیماری ها و آفات ازجمله بلایایی است که به طورگسترده مناطقی از کشورهای دنیا را درگیرخود ساخته است .
وی گفت: نکته جالب توجه در این بازدید این بود که برخی از پایه های درختان منطقه دشت برم تا نصف خشکیده و نیمه دیگر دارای جوانه است واین مساله را می بایست با تحقیقات ژنتیکی بررسی کرد تا بتوان به دستاوردی تازه دست یافت.

معاون مناطق مرطوب ونیمه مرطوب سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشورهم دراین بازدید به تفاهم نامه همکاری فیما بین سازمان فائو با سازمان جنگل ها در زمینه مدیریت جنگل های زاگرس  و مقابله با پدیده خشکیدگی درختان بلوط اشاره کرد و گفت: درآینده نزدیک ردیف اعتباری مستقلی برای حل این مشکل اختصاص خواهد یافت.
منتظری افزود: برای مقابله با پدیده خشکیدگی بلوط، هم اینک همکاری مشترک بین سازمان جنگل ها با سازمان انرژی هسته ای در زمینه استفاده ازظرفیت انرژی نانو درحال انجام است .
مدیرکل منابع طییعی و آبخیزداری استان فارس هم در این بازدید بیان داشت: یکی از عوامل خشکیدگی درختان بلوط در منطقه دشت برم کازرون، زراعت زیراشکوب توسط افراد محلی دراین منطقه است.
سید کاظم بردبار ادامه داد: ظرف چند سال اخیر تلاش کرده ایم با تکثیر پیاز گل نرگس و کشت آن علاوه بر کسب درآمد به احیای درختان درختان بلوط در منطقه دشت برم کازرون کمک کنیم.
دشت برم درغرب شهرستان کازرون و در بخش کوهمره در دهستان دشت برم و در کنار روستایی به نام برم قرار گرفته است.
شهرستان کازرون درفاصله 120 کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: سه شنبه 14 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

داستان انقراض یک گونه وابسته به زیستگاهی ویژه؛ جایزه ۵۰ هزار دلاری بی‌برنده برای یافتن دارکوب نوک عاجی

در سال ۱۷۸۳ کشورنوپای ایالات متحده آمریکا تنها از سیزده ایالت که عموما در منطقه «نیوانگلند» در کرانه های اقیانوس اطلس بودند شامل شده بود. ولی به تدریج با تصرف فلوریدای اسپانیا و خرید سرزمین پهناور «لوئیزیانا» به مبلغ شش میلیون دلار در سال ۱۸۰۶ از ناپلئون بناپارت، سرزمین های بسیاری در حیطه قدرت آمریکا قرار گرفت.
سرزمین های جنگلی و حاصلخیز جنوب شرقی امریکا چون لوئزیانا و «آرکانزاس» بهترین مکان برای ایجاد کشتزارهای بزرگ پنبه بودند و این پاکتراشی به نابودی گونه هایی چون «پوما» (شیر کوهی) و «گوزن الک شرقی» منجر شد. پس از پایان جنگ های داخلی در دهه ۱۸۶۰ فشار صنایع تولید الوار برای ترمیم خرابی های گسترده در ایالات جنوبی به تدریج باعث از دست رفتن یکی از بزرگترین گونه های دارکوب دنیا یعنی «دارکوب نوک عاجی» (Campephilus principalis) شد.
در کنار پاکتراشی جنگل ها، قطع درختان کهنسال و دارای چوب‌های پوسیده مناسب برای تغذیه و زادآوری در کنار شکار برای گوشت و در آخرین سال ها فروش پوست های کنده شده به مجموعه داران و موزه ها باعث کاهش شدید گزارش های مشاهده این گونه دارکوب شد و آخرین جفت در فلوریدا در دهه ۱۹۲۰ شکار شد. با بالا رفتن حساسیت ها در دهه ۱۹۳۰ تعدادی عکس از این گونه که برآورد می شد تنها ۳۰ فرد از آن برجای مانده باشد گرفته شده و با هماهنگی با یک شرکت چوب بری، بخشی از آخرین زیستگاه جنگلی در سال ۱۹۳۸ ممنوع القطع اعلان شد. ولی با این وجود در سال ۱۹۴۴ آخرین گزارش مستند مشاهده یک دارکوب ماده در دست است.
زیرگونه موجود در جزیره کوبا نیز به دلیل پاکتراشی جنگل های جلگه ای برای کاشت نیشکر و تخریب جنگل های کوهستانی برای تولید ذغال وضعیت مناسبی نداشت و گویا در دهه ۱۹۸۰ این زیرگونه کوبایی نیز نابود شد. با این وجود همواره گزارش های مشکوکی از مشاهده دارکوب نوک عاجی وجود داشت و به همین دلیل در سال ۲۰۰۸ آزمایشگاه پرنده شناسی دانشگاه «کرنل» جایزه ای به مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار برای یافتن گزارش هایی مستدل از وجود قطعی این گونه تعیین کرد.
هرچند گهگاه گزارش های مشاهده، امید وجود این دارکوب با شکوه را زنده می کند ولی به دلیل وجود گونه «دارکوب تاجدار» (که شباهت ظاهری زیاد و همچنین زیستگاه مشترک با نوک عاجی دارد)، تا زمانی که یک نمونه زنده دارکوب نوک عاجی و یا پرهایی که با آزمایش DNA حیات این پرنده را ثابت کند، به دست نیاید نمی توان به عکس هایی محو و گزارش های شفاهی تکیه کرد.
در سفری که نگارنده این نوشتار همراه با جناب آقای «فرشید جعفر زاده» در رکاب جناب آقای «امید منظم» به ارتفاعات جنگلی تنکابن داشتیم، به هنگام ورود به یک طرح بهره برداری از جنگل چندین نکته بسیار ملموس بود. روزگاری جلگه تنکابن پوشیده از پوشش جنگلی هیرکانی با گونه شاخص درخت بلند «مازو» همچون جنگل «سیسنگان» و نور بود، ولی از سال ۱۳۰۰ با ریشه کن کردن بیماری مالاریا و طرح ریزی نوین شهر، جمعیت از منطقه خوش آب و هوا و مرتفع «خرم آباد» به جلگه هدایت شد. در حال حاضر تنها پوشش جنگلی قابل ملاحظه در کوهستان ها وجود دارد و در مناطق کوهپایه ای که در بیشتر مناطق باغ های چای ایجاد شده بود، اکنون ویلا سازی به شدت رونق گرفته و هر روز شاهد نفوذ و دست اندازی به جنگل های کوهپایه ای «دوهزار» هستیم.
روزگاری طرح های پاکتراشی جنگل های پهن برگ هیرکانی و کاشت گونه های سوزنی برگی چون «نراد» به دلیل تغییر گونه های غالب تشکیل دهنده پوشش گیاهی و خشک شدن، باعث از دست رفتن مفهوم جنگل هیرکانی در آن مناطق شد. در طرح بهره برداری تنکابن درختان نسبتاً هم سال و جوان، نشان دهنده پاکتراشی قدیم و جلوگیری از دست اندازی و تغییرکاربری و احیای پوششی با استفاده از یک و یا دو گونه هستند.گرده بینه های قطع شده کنار مسیر بیشتر از نمونه های پیر و همراه با چوب پوسیده هستند که نشان از قطع تک گزین با شیوه کنونی بهره برداری است. ولی در اینجا نیز همچون جنگل های جنوب شرقی آمریکا از دست رفتن نمونه های کهنسال باعث نابودی منابع غذایی(لارو حشرات) و مکان آشیان سازی گونه هایی چون دارکوب می شود.
«دارکوب سیاه» (Dryocopus maritus) بزرگترین گونه دارکوب ایران (و شاید غرب آسیا و اروپا) است و در مقایسه با دیگر گونه های دارکوب موجود (چون «سوری» و «سبز») جایگاهی همچون گونه دارکوب عاجی جنوب شرق آمریکا را اشغال کرده است.
در بسیاری از کشورها ( البته نه همچون مالزی و اندونزی و فیلیپین و آمریکای لاتین که شرکت های بهره بردار در کنار شرکت های پرورش دهنده نخل های روغنی و گله داران دست به قطع یکسره جنگل ها می زنند) جز در نواحی پرورش و در واقع زراعت گونه های چوبی دست کاشت و سریع الرشد، اصله های مورد نظر به شیوه تک گزین برداشت می شوند و در بسیاری از پارسل های جنگلی، نمونه هایی برای بذر افشانی به شیوه طبیعی و برای جمع آوری بذر از نمونه های مرغوب و مدنظر صنایع چوب نگاهداشته می شوند. هرچند شیوه کنونی برداشت تک گزینی در نواحی هیرکانی همچون قطع یک سره و کاشت انبوه سوزنی برگان غیر بومی باعث تخریب و تغییر زیستبوم نمی شود، ولی حذف پایه های دارای چوب پوسیده که پناهی برای آشیان سازی و تغذیه گونه دارکوب سیاه هستند، نسل این گونه را در معرض نابودی قرار خواهد داد.
برنگارنده معلوم نیست که گونه دارکوب سیاه وابسته به جنگل های جلگه ای بوده و یا قادر به زادآوری در جنگل های کوهستانی به عنوان بخش اعظم جنگل های برجای مانده هیرکانی است و آیا این گونه در لکه های جنگلی جلگه ای همچون سیسنگان و نور وجود دارد یا خیر.
در جنگل سیسنگان، قطع درختان ارزشمند بلند «مازو» و «آزاد» طبق قانون ممنوع است و تنها پایه های خشکیده و افتاده بر روی زمین مجاز به خروج و استفاده هستند. هرچند با ریختن گازوئیل و آب آهک به زیر هرپایه پولساز آزاد و بلند مازو می توان آن را به سرعت خشک کرد که این شیوه به راحتی در باغ های تهران مشاهده می شود و در خیابان ولیعصر هر صاحب بوتیک و پاساژی با فراغ بال، هر چنار مزاحم و مخل کسب و کار را خشک می کند که اکنون به راحتی می توان درختان قطع شده توسط پیمانکاران را مشاهده کرد که آتش شومینه نوکیسه گان می شوند!
وجود درختان در حال تجزیه و پوسیده بخشی جدا ناشدنی از فرایند چرخه زیستی هر زیستگاه جنگلی است و در بسیاری از جنگل هایی که دارای ارزش زیستی و نه تجاری هستند، مدیران و کارشناسان به هیچ روی اجازه انتقال پایه های افتاده بر کف جنگل و در حال تجزیه را نمی دهند.

منبع: سبز پرس

مطالب تصادفي
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: سه شنبه 14 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

کتاب قوانین، مقررات، ضوابط و استانداردهای محیط زیست انسانی با تلاش معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): در راستای تحقق ماده ۱۸۸ برنامه پنجم توسعه مبنی بر تدوین ضوابط و استانداردهای زیست محیطی مشخص، شفاف و ثابت، کتاب قوانین، مقررات، ضوابط و استاندارهای زیست محیطی با تلاش معاونت محیط زیست انسانی تدوین، چاپ و منتشر شد.

 

کتاب مذکور بالغ بر ۳۳۵ صفحه و در پنج فصل تنظیم شده است. در فصل اول به کلیات قوانین و مقررات مرتبط با محیط زیست انسانی پرداخته شده و در فصل دوم ضوابط و معیارهای استقرار صنایع و ارزیابی اثرات زیست محیطی، فصل سوم قوانین، مصوبات و استانداردهای زیست محیطی مرتبط با آلودگی هوا، فصل چهارم، قوانین مقررات و دستورالعملهای مرتبط با آلوگی آب و خاک و فصل پنجم قوانین و مقررات بین المللی مرتبط با معاونت محیط زیست انسانی آورده شده است .

25

این کتاب به کلیه ادارات حفاظت محیط زیست استانها، دستگاههای اجرایی، دستگاههای نظارتی، مشاورین و مراکز علمی و تحقیقاتی ارسال خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۴ آذر,1391 - http://zistboom.com/9550/

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: سه شنبه 14 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

عبدالله شعله (Abdullah Sholeh) مردی ۳۱ ساله است که با ببری چهار ساله به نام مولان (Mulan) رابطه‌ دوستانه مستحکمی برقرار کرده است.

این مرد اندونزیایی دوستش را از زمانی که توله‌ای سه ماهه بود پرورش داده است و در این مدت آنها تقریبا هر روز را با هم سپری کرده‌اند.

 

tiger

عبدالله که در منطقه مالانگ (Malang)  در اندونزی زندگی می‌کند معمولا مشغول بازی و کشتی گرفتن با ببر است. البته هم‌نشینی و بازی با این ببر بنگال بدون هزینه نیز نیست و گاه‌و بی‌گاه آسیب‌هایی به عبدالله وارد می‌شود، مانند آسیبی که ضربه پنجه حیوان به چشم او وارد کرده است. عبدالله معمولا به جای خوابیدن در خانه، به لانه کهنه مولان رفته و در کنار او به خواب می‌رود.

 

tiger

 

tigerتاریخ انتشار: ۱۴ آذر,http://zistboom.com/9558/

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: سه شنبه 14 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

تصویر برداری شگفت انگیز از یک قلاده پلنگ در حال شیردادن به توله هایش و خرس قهوه ای به همراه توله اش در استان زنجان

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: آقای محمدهادی کاظمی کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان به همراه اکیپی از مامورین اجرائی این اداره، آقایان قربانعلی محمدی و رضا مصدقیانپور در دو روز مختلف در تاریخ های ۱۰/۷/۹۱ و ۲۶/۶/۹۱ با حضور مستمر خود در مناطق تحت مدیریت استان زنجان، ضمن رصد کامل مناطق و انجام مراقبت های لازم ،توام با صبر و شکیبائی و صرف انتظار کافی، سرانجام در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر از توابع شهرستان طارم یک قلاده پلنگ را در ساعات پایانی روز از فاصله حدود ۲۵۰ متری در حال شیر دادن توله ها و تغذیه از طعمه مشاهده و با استفاده از تجهیزات فیلم برداری موجود، از حرکات پلنگ در محدوده مشاهده شده به مدت چهار دقیقه تصویربرداری می شود، با این وجود به لحاظ محدودیت زاویه دید، فاصله زیاد، عوارض طبیعی و استتار توله ها (سه قلاده) در پای درخت، فیلم برداری از توله ها مقدور نمی گردد.

همچنین آقای محمدهادی کاظمی موفق شده است از یک قلاده خرس قهوه ای به همراه توله اش در منطقه حفاظت شده سرخ آباد (دربند سرخ آباد) تصویربرداری نماید.


  
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

مشاهده و تصویر برداری از کفتار راه راه در اطراف تبریز برای نخستین بار

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از مشاهده کفتار راه راه برای اولین بار در اطراف تبریز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، بیوک رئیسی ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به گزارش های متعدد همیاران مردمی محیط زیست مبنی بر مشاهده کفتار در اطراف تبریز، کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست ضمن بررسی مناطق مختلف، اقدام به نصب دوربین های تله ای در شمال تبریز کردند که بعد از ۱۵ روز یکی از دوربین ها توانست از کفتار راه راه عکسبرداری و موضوع گزارش های مردمی، مستند شود.

تصویر مربوط به کفتار راه راه در پناهگاه حیات وحش میاندشت

وی گفت: تا به حال گزارش مستندی مبنی بر حضور این گونه در شمالغرب کشور منتشر نشده و این مشاهده و مستند سازی برای اولین بار در شمالغرب کشور صورت می پذیرد.

رئیسی اضافه کرد: کارشناسان حفاظت محیط زیست اعتقاد دارند که احتمالا این حیوان متعلق به جمعیتی می باشد که حد جنوبی پراکنش آن به شمال تبریز منتهی می شود.

لازم به ذکر است بیشترین پراکنش داخل کشوری کفتار راه راه در سواحل خلیج فارس و جنوب کشور است. بر خلاف تصور عموم، این حیوان کاملا بی خطر است و هرگز به انسان حمله نمی کند. بر خلاف کفتار آفریقایی، کفتار راه راه شکارچی نیست و صرفا لاشخوار مطلق است، بیشتر مردارخواری می کند و شکار سایر گوشتخواران را می رباید. در مبارزه تک به تک کفتار راه راه همیشه بر گرگ برتری دارد. در داستانهای آذربایجان به کفتار، اشارات و توجه ویژه ای شده است.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

مرکز حفاظت و تکثیر یوزپلنگ آسیایی به زودی راه اندازی می شود / دلبر و کوشکی در کنار یکدیگر (اختصاصی دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران)

مهندس هومن جوکار مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در گفتگو با پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران راه اندازی مرکز حفاظت و تکثیر یوزپلنگ آسیایی در آینده نزدیک را تایید نمود.

مرکز حفاظت و تکثیر یوزپلنگ با همت سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با اهداف مهمی چون تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی در شرایط نیمه اسارت، انجام طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی پیرامون این گونه ارزشمند و در معرض انقراض، تیمار، درمان و رها سازی یوزپلنگ هایی که به دلایل گوناگون از جمله برخورد با خودروهای عبوری در جاده ها، تقابل با جوامع انسانی، شکار و زنده گیری غیر مجاز و غیره آسیب دیده اند و نگهداری دائمی از یوزپلنگ هایی که امکان رهاسازی مجدد آنها در زیستگاه طبیعی وجود ندارد بزودی راه اندازی خواهد شد.

با توجه به توسعه روزافزون فعالیت های انسانی از جمله گسترش شبکه جاده ای، توسعه جوامع محلی و در نتیجه افزایش احتمال تقابل یوزپلنگ با انسان و آسیب پذیری این گونه کمیاب، همچنین نگهداری از یک جفت یوزپلنگ نر و ماده در اسارت که امکان بازگشت مجدد به طبیعت را ندارند، برنامه ریزی و اجرای چنین پروژه ای در کشور ضروری به نظر می رسید.

دلبر و کوشکی پس از مدتها تنهایی در کنار یکدیگر:

در راستای اجرای پروژه راه اندازی مرکز حفاظت و تکثیر یوزپلنگ آسیایی، یک قلاده یوزپلنگ نر (بنام کوشکی) و یک قلاده یوزپلنگ ماده (بنام دلبر) که هردو در اسارت و بصورت جداگانه در سمنان و خراسان نگهداری می شوند، در این مرکز در کنار هم قرار می گیرند تا در صورت امکان، تکثیر از طریق زادوولد این دو یوزپلنگ انجام شود.

به همین منظور آقای “شان مک کوین” از کشور ایرلند یکی از سرشناس ترین متخصصین جهان در زمینه تکثیر یوزپلنگ در شرایط اسارت که پیش از این نیز چندین بار از جمله در کشور امارات موفق به انجام این امر شده است بعنوان مشاور این پروژه در کشور حضور می یابد.

 

دلبر:

دلبر نام یک توله یوز ماده می باشد که توسط سگهای گله یک چوپان افغانی در بهار سال ۱۳۹۰ در منطقه توران به دام افتاد. پس از به دام افتادن توله یوز چوپان افغانی تصمیم به نگهداری از آن می گیرد. پس از مدتی چوپان دیگری به نام علی، زمانی که مشغول چرای گله خود بوده متوجه حیوان عجیبی در بین گله چوپان افغانی می شود. علی پس از مشاهده دقیقتر متوجه می شود که حیوان عجیب یک یوزپلنگ است. علی پس از متقاعد نمودن چوپان افغانی توله یوز را گرفته و به منزل خود می آورد. خوشبختانه منزل علی در نزدیکی پاسگاه محیط بانی تجور بوده و بلافاصله محیط بانان را از این موضوع مطلع نموده و توله یوز را به محیط بانان تحویل می دهد. در حال حاضر دلبر در پارک ملی توران در محیط فنس کشی شده که تردد و بازدید کننده در آن کم است، نگهداری می شود. توله یوزها شکار کردن را بوسیله مادرشان در سن یک سالگی آموزش می بینند. متاسفانه به دلیل سن کم دلبر و عدم توانایی در شکار، همچنین عدم موفقیت در پیدا نمودن مادر دلبر، رها سازی این توله یوز امکان پذیر نبود و منجر به مرگ زود هنگام او می شد. دلبر در حال حاضر با خرگوش زنده و گوشت گوسفند تغذیه می شود.

دلبر

 

کوشکی:

کوشکی نام یوزپلنگ نری است که در سال ۱۳۸۶ که توله چند ماهه بود توسط یکی از علاقمندان به حیات وحش به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شد. پس از چند ماه نگهداری در پارک طبیعت پردیسان، به محوطه ای دوازده هکتاری واقع در پناهگاه حیات وحش میاندشت که در نزدیکی زیستگاه اصلی او بود منتقل و در آنجا به زندگی در اسارت ادامه می دهد.

کوشکی

 

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

 

امیر عبدوس روز دوشنبه به تاریخ 15 آبان 91 در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:

 

علاوه برای خوتكا‌های پرسفید؛ اكراس‌ها و نوك پهن‌ها نیز به تدریج به تركیب گونه‌ای جمعیت پرندگان مهاجر در این استان اضافه می‌شوند.

وی خاطرنشان كرد: موج اصلی مهاجرت پرندگان به استان گیلان بطور مشخص از اواخر آبان یا اواسط آذر آغاز می‌شود كه عمده پرندگان مهاجر در این مقطع زمانی وارد آبگیرهای استان می‌شوند.

وی ادامه داد: از ماه آذر، با ورود سایر مرغابی سانان، غازها و قوها؛ آبگیرها و تالاب‌های استان، رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرند كه علاوه بر ایجاد چشم اندازهای زیبا و دل فریب، بخش قابل ملاحظه‌ای از اقتصاد برخی مناطق استان را رونق می‌بخشد.

عبدوس اظهار كرد: بر اساس بر آوردهای سال‌های گذشته، گردش پولی حاصل از مهاجرت پرندگان تنها در شهرستان لنگرود حدود 752 میلیون ریال بوده كه می‌تواند هم موجبات پر بار تر شدن سفره مردم بومی و هم رونق گرفتن اقتصاد استان و تغییر درآمد سرانه گیلانیان را فراهم آورد.

وی یادآورشد: این مطالعه تنها در سرشماری و برآورد تعداد و وزن پرندگان مهاجر عرضه شده به بازار لنگرود طی 48 روز در چنین فصلی از سال انجام شده است و تعمیم این رقم در سراسر استان حجم قابل ملاحظه‌ای از چرخش پول را به نمایش می‌گذارد.

مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: عامل اصلی مهاجرت پرندگان به تالاب‌ها و آبگیرهای گیلان، یخ بستن آبگیرهای محل جوجه آوری پرندگان در عرض‌های شمالی كره زمین است؛ لذا پرندگان به دلیل عدم دسترسی كافی به غذا در این اماكن به ناچار مهاجرت می‌كنند.

 

وی خاطر نشان كرد: هم اكنون اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان با تشكیل زنجیره حفاظتی از مناطق چهارگانه در گذرگاه جهانی مهاجرت پرندگان شرایط مطلوبی را آماده كرده و به همین دلیل هر ساله با تركیب بی نظیر گونه‌ای مهاجرت پرندگان مهاجر در استان مواجه هستیم.

http://mahe-guilan.mihanblog.com/دوشنبه 13 آذر

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

آخرین گزارش صلح سبز از عملکرد شرکتهای بزرگ الکترونیکی در جهت حفظ محیط زیست نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱٢ آذر ۱۳٩۱

یکی از فعالیتهای گروه جهانی «صلح سبز» نظارت بر کمپانیهای بزرگ جهانی و فشار بر آنها در جهت تعدیل عملکرد آنها به نفع محیط زیست است. کاهش مصرف انرژی و استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر در جهت کاهش آلودگی هوا و گرمایش جهانی یکی از این موارد است.
صنایع الکترونیکی یکی از صنایع پرمصرف انرژی در سطح جهان هستند که توجه به تولید محصولاتی با مصرف کمتر می تواند باعث صرفه جویی بسیاری در انرژی شود.
صلح سبز برای نخستین بار در سال 2006 اقدام به تعریف شاخص هایی در مورد صنایع سبزالکترونیکی کرد و از آن سال گزارش هایی را در مورد عملکرد صنایع بزرگ الکترونیکی منتشر می کند.
شاید ما متوجه نباشیم که با هر ایمیلی که می فرستیم، با هر صفحه ای که باز می کنیم، با هر عکسی که آپلود می کنیم نقشی در آلودگی زمین داریم.
مدیران این شرکتها متعهد شده اند که سهم انرژی های فسیلی را در تولیدات خود کاهش دهند و به سمت انرژی های پاک بروند و محصولاتی تولید کنند که نیاز کمتری به انرژی دارد.
شاخص های تعریف شده برای این شرکتها در سه بخش شامل: انرژی، محصولات سبز و عملکرد پایدار می شود. هر کدام از این گروهها نیز به زیرمجموعه هایی تقسیم می شود و بر اساس آنها عملکرد شرکت ها رتبه بندی شده است. آخرین رتبه بندی که در نوامبر 2012 منتشر شده است نشان می دهد شرکتهای زیر به ترتیب زیر عملکرد بهتری در خصوص محصولات الکترونیکی سازگار با محیط زیست دارند:

WIPRO - HP - NOKIA - ACER - DELL - APPLE - SAMSUNG – SONY- LENOVO - PHILIPS - PANASONIC - LGE- HCL Infosystems - SHARP - TOSHIBA - RIM

-    گزارش ماه نوامبر را می توانید در اینجا بخوانید.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

خانه تاریخی میرزا کوچک خان جنگلی
رشت - خبرگزاری مهر : در میان خانه‌های سقف شیروانی شهر رشت، خانه‌ای هست که تاریخ و یاد مبارزات میرزا کوچک‌خان جنگلی، از دیوارهای بلند آن خودنمایی می‌کند. خانه‌ای قدیمی که بخش‌هایی از آن و اشیایی که در بخش موزه مانندی در آن باقی مانده است، متعلق به همان روزهایی است که سردار جنگل در آن خانه زندگی کرده است.

 

ابوذر بذری

http://www.mehrnews.com/Fa/newsdetail.aspx?NewsID=1756610

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀


امینی عنوان کرد:
رشت رتبه نخست کاهش تصادفات درون شهری کشور را کسب کرد
رشت - خبرگزاری مهر: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان گیلان از کسب رتبه نخست کاهش تصادفات درون شهری شهرستان رشت در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ سید تقی امینی با اشاره به اینکه شهرستان رشت در رتبه بندی کاهشی تصادفات فوتی و جرحی شش ماهه نخست سال جاری رتبه نخست را کسب کرده، افزود: این خطه از شمال کشور به دلیل شرایط طبیعی منحصربه فرد خود و همچنین فاصله کوتاه با پایتخت همواره مورد استقبال هموطنان برای مسافرت به این خطه سرسبز بوده و بدون شک گیلان در زمره نخستین استان های گردش پذیر و پرتردد کشور محسوب می شود.

وی اظهارداشت: پلیس راهور گیلان در تمام طول سال با شرایط ترافیکی خاص مواجه است و حجم مسافر در کنار تراکم بالای جمعیت استان بویژه شهر رشت شرایط ترافیکی ویژه ای را ایجاد کرده و این در حالیست که غالب آب و هوای استان با بارندگی های همراه است اما در تمامی این ایام پلیس راهور برای کنترل معابر و بالابردن ضریب ایمنی معابر از حداکثر نیروی انسانی و تجهیزات فنی خود استفاده می کند تا حوادث تلخ و ناگواری رخ ندهد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان گفت: تعامل پلیس راهور با سایر سازماهای دخیل در امر ترافیک همچون شهرداری برای اصلاح هندسی معابر و کمیته آموزش و ترویج فرهنگ ترافیک استانداری، مشارکت موثر آموزش و پرورش در آموزش دانش آموزان بویژه همیاران پلیس و فرهنگ یاران، مساعدت و همکاری اصحاب رسانه و مقدم بر همه این موارد ارتقای فرهنگ و قانون پذیری کاربران ترافیکی از جمله فاکتورهایست که شهر رشت را از لحاظ کاهش کشته های ترافیکی در رتبه نخست در سطح کشور قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به کاهش 51 درصدی میزان متوفیان شهر رشت اظهار داشت: در سال گذشته متاسفانه 52 نفر بر اثرتصادفات رانندگی فوت کرده اند و این رقم در پی تلاشهای پلیس راهنمایی و رانندگی و تعامل خوب مردمی در سال جاری، 25 نفر تنزل یافته است.

امینی در ادامه با بیان اینکه شهرستان بندرانزلی رتبه چهاردهم، شهرستان لنگرود رتبه سی ام و شهرستان آستارا در ردیف سی و نهم رده بندی کشور قرار دارد، اظهار امیدواری کرد: با مساعدت و یاری همه رانندگان این سیر نزولی تلفات تداوم یابد.


 امانت داری و اخلاق مداری

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع  "خبرگزاری مهر"  مجاز است.
http://www.mehrnews.com/Fa/newsdetail.aspx?NewsID=1756663
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀


آقا بیگی:
65 هزار هکتار اراضی گیلان دارای شبکه سنتی آبیاری است
رشت - خبرگزاری مهر: مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: در حال حاضر 62 تا 65 هزار هکتار اراضی شالیکاری در شرق و غرب استان در شهرستان های رودسر، املش، لنگرود، تالش، آستارا و ماسال شبکه سنتی آبیاری دارند.

سیف الله آقا بیگی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: گیلان 233 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که از این میزان 185 هزار هکتار جزو آبخور سد سفید رود است.

وی همچنین با بیان اینکه بخش عمده آب کشاورزی گیلان از سد سفید رود تامین می شود، اظهارداشت: هم اکنون 50 سال از عمر این سد می گذرد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت: در حوزه بالا دست سد سفیدرود عملیات آبخیزداری در هفت استانی که از آب سدسفید رود استفاده می کنند به نحو مناسبی انجام نشده است و رسوب زیادی به دریاچه این سد وارد شده است.

وی افزود: از حجم یک میلیارد و 750 میلیون متر مکعب ذخیره آب سد مزبوراین عدد در حال حاضر یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب است.

آقابیگی با اعلام اینکه سد سفیدرود با تکنولوژی 50 سال پیش اداره می شود، اظهارداشت: با بهره برداری خوبی که از این سد صورت گرفته با تکنولوژی 50 سال پیش هم اکنون حجم مفید ذخیره آب این سد یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب است.

وی با تصریح اینکه سفید رود شاهرگ حیاتی گیلان به ویژه تولید انواع محصولا کشاورزی است همچنان در چرخه بهره برداری است، یادآورشد: لایروبی نمی تواند به عنوان یک راهکار اساسی مورد استفاده قرار گیرد بنابراین باید از ظرفیت های آب های داخلی استان بهره گیری شود.


 امانت داری و اخلاق مداری

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع  "خبرگزاری مهر"  مجاز است.

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

فهرست آرزوهای وفا - برای کمک به نگهداری از حیوانات آسیب دیده و بی سرپناه

blanket-banner-farsi

به راستی‌ که نمی‌دانیم چه جور میتوانیم از محبّت‌های شما تشکر کنیم. به این عکس‌ها نگاه کنید...این‌ها ثمره مهربانی و کار شماست که با زحمت زیاد و با همکاری یک گروه بزرگ از آدمهای خوب و دلسوز به دست ما رسیده. هیچ کاری در این زنجیره‌ دوستی‌ کم اهمیت نیست و ما از صمیم قلب از همه سپاسگزاریم

اما، تا زندگی‌ ادامه دارد این چرخه باید ادامه پیدا کند...ما با درخواستهای جدیدی به میدان آمده ایم؛ با این اطمینان که باز همه شما انسان‌های واقعی‌ ما را در تهیه ش یاری کنید. لطفا به یاداشت خانم آذری، یکی‌ از مسٔولان پناهگاه توجه فرمائید

با سپاس، تیم وفا

donations

باز زمستانی دیگر میرسد و باز هم درخواست یاری از شما دوستان عزیر داریم.

مایحتاجی که هم برای زمستان و هم بطور کلی همیشه مورد نیازمان هستند و هر کدام به هر میزان، کمکی برای حیواناتمان میباشند، عبارتند از

زیر انداز: مانند پتو و موکت کهنه، کارتنهای بزرگ برای زیر آنها، فوم (یک جور ابر لاستیکی پهن که برای جلوگیری از انتقال سرما بسیار مقید است)، پلت (چهار چوبهای تخته ای با ارتفاعی کم که معمولا در زیر لوازم سنگین هنگام نقل و انتقال آنها قرار میگیرند)، کولش (پوشال یا کاه که در اصطبلها استفاده میشود)، ورقهای پلاستیکی یا چوبی و تخته

مواد غذایی: نان خشک، سیب زمینی، هویج، عدس، سبزیجات، اسکلت، جو، ماست کم چرب، غذای خشک برای مواقعی که کله مرغ موجود نیست

مواد و لوازم بهداشتی: پودر شوینده، وایتکس؛ همچنین تی، جارو و خاک انداز که اگر نو نباشند اصلا اشکالی ندارد

دارو و درمانی: آنتی بیوتیکها مانند پنی سیلین 633، سفتریاکسون، سفازولین، سفیکسیم؛ آمپولهای ب کمپلکس، ب 12، نوروبیون، آمپول کلسیم؛ دگزامتازون، دیازپام؛ سرم ها شامل 3/1-3/2، رینگر، رینگر لاکتات، ست سرم، سرنگ 2 و سرنگ 5 سی سی؛ الکل سفید، مواد ضد عفونی کننده، چسب لوکوپلاست

مصالح ساختمانی: هر چند با میزان کم و باقیمانده از ساختمان سازیها و یا تعمیرات، مانند سیمان، گچ، موزاییک، کاشی، بلوک، آجر، جهت ساخت لانه و سرپناه

لانه های پیش ساخته، جعبه های چوبی بزرگ یا چادر مسافرتی کهنه (که میتوان مثل لانه از آنها استفاده کرد)، لوله های سیمانی، سایبان، همچنین نایلون ضخیم و عریض و برزنت

حرارتی: نفت، گازوییل، بخاری

و همچنین اگر سراغ داشتید: قفسه های فلزی پهن قابل سر هم کردن برای قفسه بندی انبار بخصوص بمنظور مرتب گذاشتن پتوها؛

و ماشین لباسشویی دسته دوم برای شستشوی لباس کارهای کثیف در پناهگاه و یا اگر از نوع صنعتی آن باشد، امکان شستشوی پتوها نیز فراهم میگردد

و

تایر نو برای وانت پیکانهای پناهگاه

دوستان در صورتیکه خودتان امکان انتقال اجناس را به پناهگاه ندارید لطفاً با خانم قدرتی 09123092923 تماس بگیرید تا روز و ساعتی را در محلی هماهنگ کنیم تا وسیله ای که بسمت پناهگاه میرود، بتواند آنها را یکجا تحویل بگیرد.

متأسفانه بدلیل کمبود نیرو و وسیله نقلیه، برایمان امکان اینکه برای هر موردی در قسمتهای مختلف شهر به در منازل شما جهت تحویل آنها بیاییم وجود ندارد

send to all please!

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

آلودگي هوا

مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران با اشاره به افزايش غلظت آلاينده‌هاي هواي پايتخت گفت: آمارها نشان مي‌دهد ميزان آلودگي هوا در تهران نسبت به هفته گذشته بيش از 30 درصد افزايش داشته است.

دکتر يوسف رشيدي روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاي دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به قرارگيري شاخص کيفيت هواي تهران در شرايط «ناسالم» گفت: از روز پنجشنبه شاهد سکون جوي در تهران بوديم که اين امر موجب شد غلظت آلاينده‌ها از پنجشنبه به ميزان قابل توجهي افزايش يابد. وي با اشاره به تعطيلي روزهاي پنجشنبه و جمعه و کاهش تردد خودروها افزود: بر اين اساس از غلظت آلاينده‌هاي هواي پايتخت کمي کاسته شد اما به نظر مي‌رسد از امروز مجددا روند افزايش آلاينده‌ها را شاهد باشيم. مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران با اشاره به پيش‌بيني سازمان هواشناسي کشور مبني بر تداوم پايداري جوي تا روز سه‌شنبه در تهران گفت: بر اين اساس انتظار مي‌رود غلظت آلاينده‌هاي هوا طي روزهاي يکشنبه و دوشنبه به اوج خود برسد. وي با بيان اينکه هم‌اکنون آلاينده ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون در شرايط «ناسالم» قرار دارد، پيش‌بيني کرد که غلظت آلاينده‌ها تا ساعات بعدازظهر شنبه افزايش قابل توجهي داشته باشد. مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران در عين حال از شهروندان خواست در راستاي حفظ سلامت خود و سايرين از وسايط حمل و نقل عمومي براي تردد استفاده کنند. از سوي ديگر توصيه مي‌شود کودکان و بيماران قلبي و ريوي از حضور طولاني مدت در فضاي باز به شدت خودداري کنند.

 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN) در گزارش اخير خود اعلام کرد: بر اساس نتايج يک مطالعه جديد، نزديک به نيم ميليون پوست مار پيتون سالانه از منطقه جنوب و شرق آسيا صادر مي‌شود
 

به گزارش سرويس «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين مطالعه تاکيد شده است که مهم‌ترين متقاضي و واردکننده اين محصول، «صنعت مُد و چرم اروپا» است. کارشناسان در اين مطالعه نسبت به غيرقانوني بودن اين بخش از تجارت کالا، مشکلاتي که متوجه امنيت اين حيوانات مي‌شود و نيز تاثيرات سوء اين تجارت روي حفظ جمعيت پيتون‌ها ابراز نگراني کرده‌اند. به گزارش پايگاه اطلا‌ع‌رساني اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN)، اين گزارش تحت عنوان «تجارت پوست پيتون‌ها در جنوب و شرق آسيا» از سوي مرکز تجارت بين‌المللي (ITC) منتشر شده و با همکاري مشترک اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت و سازمان TRAFFIC که برنامه مشترک IUCN و صندوق جهاني حيات‌وحش است، تهيه شده است. در اين گزارش ارزش سالانه تجارت پوست پيتون سالانه يک ميليارد دلار امريکا برآورد شده است. الکساندر کاسترين، رييس برنامه تجارت محيط‌ زيست مرکز تجارت بين‌المللي دراين‌باره تاکيد کرد: گزارش اخير نشان مي‌دهد که تجارت غيرقانوني پوست اين مارها تشديد شده و اين امر مي‌تواند تهديدي جدي براي بقاي نسل اين گونه جانوري باشد. بنابراين گزارش، اندونزي، مالزي و ويتنام مهم‌ترين کشورهاي صادرکننده پوست پيتون و کشورهاي اتحاديه اروپا بويژه ايتاليا آلمان و فرانسه مهم‌ترين واردکنندگان اين محصول هستند.
http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=7901


 
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

شکار پرنده


مسوول حفاظت محيط زيست قوچان از دستگيري شکارچيان غير مجاز در منطقه حفاظت شده بادام خبر داد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومي حفاظت محيط زيست خراسان رضوي، رحمان حسين زاده ادامه داد: متخلفان که اقدام به شکار دوراس قوچ وحشي نکرده بودند، توسط محيط‌بانان يگان حفاظت محيط زيست اين شهرستان به‎دام افتادند. وي افزود: اين متخلفين جهت سير مراحل قانوني به مقامات قضايي معرفي شدند، هرچند متهمان علاوه بر مجازات کيفري مقرردر قانون شکار و صيد، بايد مبلغ 12 ميليون و 800 هزار ريال ضرر و زيان وارده به محيط زيست را پرداخت کنند. حسين‌‏زاده اظهار کرد: اين منطقه به دليل همجواري با منطقه حفاظت شده تندوره و کشور ترکمنستان و داشتن زيستگاه‌هاي با ارزش آق کمر، قاطرريش، آسلمه، دره در بادام و دره شمخال يکي از مناطق با ارزش از نظر گردشگري طبيعي نيز است. وي اظهار کرد: دره شمخال در داخل منطقه حفاظت شده در بادام به علت بکر بودن، داشتن ديواره‌هاي بلند صخره‌اي و آب دائمي فراوان يکي از جاذبه‌هاي گردشگري استان و کشور بوده و مورد توجه دوستداران طبيعت است. منطقه حفاظت شده در بادام در شمال شرقي شهرستان قوچان و در بخش باجگيران، از سال 1373 مورد حفاظت قرار گرفت که به دليل ارزش بوم شناختي بالا، از سال 1385، با وسعت 33هزار و 638 هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده مورد تصويب شوراي‌ عالي حفاظت محيط زيست کشور قرار گرفت.
http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=7905

 


 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

صيد ماهي
فرمانده يگان حفاظت شيلات با تاکيد بر تشديد برخورد با صيادان غيرمجاز از کشف بيش از 20 هزار آلات و ادوات صيد غيرمجاز طي يک ماه گذشته خبر داد.
 

به گزارش سرويس «محيط زيست» ايسنا، سرهنگ غلامرضا يزدان پناه گفت: صيادان غيرمجاز با استفاده از ادوات و روش هاي غيرمجاز صيد، همواره صدماتي بيشمار به ذخاير و منابع آبزيان وارد مي کنند، بدين ترتيب، ماموران طي يک ماه گذشته بيش از 20 هزار انواع آلات و ادوات صيد از صيادان متخلف کشف کردند. فرمانده يگان حفاظت شيلات در تشريح عملکرد اين يگان طي يک ماه گذشته، به سايت پليس گفت: در راستاي حفاظت از منابع آبزيان و حمايت از حقوق مرزنشينان و صيادان مجاز ، نيروهاي اين يگان با بيش از 840 ماموريت اعزام به دريا بالغ بر يک هزار و 700 کيلوگرم انواع آبزيان را کشف کردند. به گفته وي، کشف بيش از 32 هزار ليتر سوخت گازوئيل را مي توان از ديگر کشفيات اين يگان طي يک ماهه گذشته برشمرد. فرمانده يگان حفاظت شيلات با تاکيد بر اينکه کومه هايي که در گذشته جهت استراحت موقت صيادان مورد استفاده قرار مي گرفت امروزه به مکاني براي تخلف صيادان غيرمجاز تبديل شده است از انهدام 26 عدد کومه با هماهنگي قضات در استانهاي ساحلي کشور خبر داد.

 

کد خبر :7904   زمان مخابره: 22:36:6 - 11/9/1391
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

تالاب انزلي
مديرکل حفاظت محيط زيست خوزستان از تامين حق‌آبه ثابت براي تالاب شادگان و انتقال آب به اين تالاب از طريق رودخانه کارون خبر داد.
 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خوزستان، احمدرضا لاهيجان ‌زاده در نشست بررسي وضعيت تالاب‌هاي خوزستان با اعلام اين خبر اظهار کرد: شادگان يکي از بزرگ‌ترين تالاب‌هاي کشور است که با توجه به اهميت آن در استان و نقش بسيار مهمي که در اکوسيستم کشور دارد، تلاش‌هاي زيادي براي احياء اين تالاب در دست اقدام است که يکي از آنها تامين حق‌آب ثابت براي اين تالاب است. وي افزود: با همکاري جمعي از مديران استاني مصوب شده تا به صورت ثابت پنج متر مربع در ثانيه آب از طريق رودخانه کارون به تالاب شادگان انتقال يابد. لاهيجان زاده تصريح کرد: براي اجرايي شدن اين کار به همفکري همکاران سازمان آب برق استان و شرکت توسعه نيشکر و صنايع جانبي نياز داريم تا بتوانيم در کوتاه‌ترين زمان و با کمترين هزينه اين پروژه را اجرايي کنيم. اگرچه راهکارهاي متعددي براي اين طرح وجود دارد، اما مي‌خواهيم از تجارب و امکانات موجود بهره گرفته و اين برنامه را به بهترين نحو امکان‌پذير اجرا کنيم. به گزارش ايسناي خوزستان، مديرکل دفتر زيستگاه‌هاي سازمان حفاظت محيط زيست نيز در اين نشست در خصوص برنامه اين دفتر در حفاظت از تالاب‌هاي کشور گفت: در ايران 24 تالاب بين‌المللي وجود که همگي داراي ارزش‌هاي بالايي در سطح جهاني برخوردارند. ناصر مقدسي افزود: در کنار اين اين تالاب‌هاي بين‌المللي، 84 تالاب در سطح ملي نيز وجود دارد که زيستگاه‌هاي بسيار مهم کشور را تشکيل مي‌دهند. سازمان حفاظت محيط زيست براي حفظ و احياي اين تالاب‌ها و طرح حفاظت پايدار و خرمندانه برنامه‌ريزي کرده تا از خشک شدن آنها جلوگيري شود، چرا که خشک شدن تالاب خطرات زيادي براي اکوسيستم منطقه خواهد داشت و جايگزيني اين اکوسيستم‌ها سخت و در بسياري از مواقع غير ممکن است. وي خوزستان را از استان‌هاي پيشرو در در زمينه حفاظت از تالاب‌ها دانست و تصريح کرد: در زمينه مهار کانون‌هاي گرد و غبار با استفاده از تامين آب تالاب‌ها اعتبار خاصي ديده شده و براي تالاب بين‌المللي شادگان با همکاري سازمان‌هاي بين‌المللي، چشم‌انداز آينده اين تالاب ديده شده که ما در حرکت به اين سمت هستيم و انتقال آب به قسمت‌هاي خشک تالاب از برنامه‌هاي احياء اين اکوسيستم حساس است.

 

کد خبر :7893   زمان مخابره: 9:45:22 - 8/9/1391

 

 

// www.iren.ir //
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

دي اکسيد کربن
بر اساس گزارش سازمان ملل در حال حاضرميزان اشاعه گازهاي گلخانه اي در جهان 14 درصد بيشتر از مقداري است که براي سال 2020 پيش بيني مي شد.
 

در اين گزارش آمده است غلظت گازهاي گرم کننده کره زمين مانند دي اکسيد کربن(CO2) در جو نه تنها کاهش نداشته، بلکه از سال 2000 تا ميزان 20 درصد افزايش يافته است.
اين گزارش به وسيله 55 دانشمند از 20 کشور جهان با هماهنگي برنامه محيط زيست ملل متحد (UNEP) و بنياد اقليم اروپا تهيه شده است.
سازمان ملل هشدار مي دهد در صورتي که اقدام فوري از جانب کشورها در زمينه کاهش توليد گازهاي گلخانه اي صورت نگيرد، انتظار مي رود ميزان اشاعه اين گازها تا 58 گيگا تن طي 8 سال برسد.
گزارش هاي ارزيابي قبلي تاکيد داشتند که ميانگين اشاعه گازهاي گلخانه اي تا 2020 به ميزان 44 گيگاتن يا کمترخواهد بود.
در عين حال در اين گزارش قيد گرديده حفظ افزايش ميانگين دماي جهاني زير 2 درجه سانتيگراد هنوز امکان دارد به شرط آنکه از نابودي جنگل ها جلوگيري شود، استفاده از خودروهاي شخصي کاهش يابد، از حمل نقل عمومي دوستدار محيط زيست مانند مترو استفاده گردد و سوخت هاي فسيلي براي گرمايش ساختمان ها کمتر مورد استفاده قرار گيرد.

  کد خبر :7892   زمان مخابره: 0:57:38 -7/9/1391

// www.iren.ir //
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

مرجان
کارشناسان محيط زيستي آمريکا اعلام کردند: صخره‌هاي مرجاني بکر استوايي که تاکنون از چندين مورد بلاياي طبيعي جان سالم به دربرده‌اند، بعنوان بزرگترين منطقه دريايي حفاظت شده در آمريکا معرفي شدند.
 

به گزارش سرويس «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سازمان ملي مطالعات اقيانوسي و اتمسفريک ايالات متحده (NOAA) ماه گذشته توسعه عظيم منطقه دريايي حفاظت شده ملي "Fagatele Bay" در «ساموآي آمريکا» را نهايي کرد. به گزارش لايوساينس، وسعت اين منطقه دريايي از 0.65 کيلومتر مربع به 33.024 کيلومتر مربع افزايش يافته است. کارشناسان تاکيد کردند: به دنبال اين اقدام سازگار با محيط زيست، يک صخره مرجاني حفاظت شده منفرد به يک منطقه دريايي حفاظت شده بزرگتر حدودا به ابعاد ايالت «مريلند» در آمريکا مبدل مي‌شود. سازمان مطالعات اقيانوسي و اتمسفريک اين اکوسيستم بکر را با نام جديدي تحت عنوان «منطقه حفاظت شده دريايي ملي ساموآي آمريکا» معرفي کرده است.


 
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

فرمانده يگان حفاظت محيط زيست خراسان رضوي از کشف 50 قطعه سهره وحشي درمشهد خبر داد .
 

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا - منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان خراسان رضوي، محمداسدي‌‏پور با اعلام اين خبر گفت:‌ در پي دريافت گزارش مردمي و تحقيقات يگان حفاظت محيط زيست از منزل يک متخلف شکار و صيد، 50 قطعه سهره وحشي کشف و ضبط شد. وي افزود: اجزاء 165 قطعه کبوتر وحشي، يک عدد تور پرنده‌‏گيري و مقدار قابل توجهي پر از ديگر کشفيات اين بازرسي بود. اسدي‎پور درخصوص سهره‎هاي کشف شده اظهار کرد: اين پرندگان صبح ديروز در عرصه‌‏هاي طبيعي رها سازي شدند. وي تصريح کرد: ميزان ضرر و زيان وارده به محيط زيست درخصوص اين تخلف 19 ميليون و 800 هزار ريال بوده و فرد متخلف جهت سير مراحل قانوني به مراجع قضايي معرفي شد.


 
 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 13 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

CopyRight| 2009 , mannane.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com