Environmentalist


رهاسازی در زیستگاه طبیعی

کمیته رهاسازی دیده بان حقوق حیوانات در راستای اقدام های عملی جهت بازگرداندن حق زندگی در شرایط طبیعی به زیستمندان، اقدام به رهاسازی اصولی حیوانات می کند. همچنین حیواناتی که توسط یگان امداد و نجات در ماموریت ها زنده گیری می شوند و یا حیواناتی که به این یگان واگذار می شوند، پس از بازیابی شرایط مناسب برای بازگشت به طبیعت تحویل کمیته رهاسازی می شوند. کمیته رهاسازی خود را موظف می داند در کمترین زمان ممکن نسبت به بازگرداندن حیوانات به زیستگاه طبیعی مناسب اقدام کند. در صورتی که حیوان به دلیل دخالت غیر طبیعی نیازمند کمک و سرپرستی بشر تشخیص داده شود (قابلیت بازگشت به زیستگاهش را نداشته باشد)، گروهی متشکل از ۵ فعال حقوق حیوانات، در مورد واگذاری آن، شرایط واگذاری و صلاحیت سرپرست/ سرپرست های داوطلب تصمیم گیری می کنند. اسناد تصویری رهاسازی ها در قالب گزارش تصویری در پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات منتشر می شود.

هزینه هر مورد رهاسازی در تصویر مربوطه با تعداد دستبند های استفاده شده نمایش داده می شود. هر دستبند نشان دهنده صرف ده هزارتومان هزینه از محل فروش دستبند هاست.

برای دیدن کامل هر گزارش روی تصویر آن کلیک کنید.

______________________________________________________________________________________

رهاسازی موفق یک کورکور سیاه: دستبند های نارنجی ناجی گونه های حمایت شده

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/08/Animal-Rights-Watch-ARW-RELEASE006.jpg

______________________________________________________________________________________

رهاسازی قرقی مضروب و لذت مجدد پرواز

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/10/Animal-Rights-Watch-ARW-RELEASE007.jpg

______________________________________________________________________________________

بازگشت حق پرواز به یک طوطی کوچک اسکندر (ملنگو)

رهاساز طوطی

______________________________________________________________________________________

شمال، تهران، رامسر؛ مسیر سفر نوروزی سه لاک پشت ایران گرد!/ تصویری

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/08/Animal-Rights-Watch-ARW-RELEASE004.jpg

______________________________________________________________________________________

با کمک دستبند نارنجی ها انجام شد: تیمار و رهاسازی موفق یک سارگپه پابلند

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/07/Animal-Rights-Watch-ARW-RELEASE001.jpg

______________________________________________________________________________________

 رهاسازی موفق یک خرگوش وحشی

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/07/Animal-Rights-Watch-ARW-RELEASE002.jpg

______________________________________________________________________________________

رهاسازی گنجشک متروی حسن آباد/ تصویری

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/07/Animal-Rights-Watch-ARW-RELEASE003.jpg

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/07/Animal-Rights-Watch-ARW-4345.jpghttp://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/07/Animal-Rights-Watch-ARW-4343.jpghttp://static.arw.ir/wp-content/uploads/2012/07/Animal-Rights-Watch-ARW-4344.jpg

اخبار مرتبط:

فارس: در پی رهاسازی در پارک پردیسان صورت گرفت: گنجشک متروی حسن‌آباد پس از ۶ ماه دوری به دامن طبیعت بازگشت/ بازتاب خبر

رهاسازی گنجشک متروی حسن آباد/ تصویری

فارس: در پی رهاسازی در پارک پردیسان صورت گرفت: گنجشک متروی حسن‌آباد پس از ۶ ماه دوری به دامن طبیعت بازگشت

فارس: تلاشها برای نجات پرنده گرفتار در قفس مترو ثمر داد/ بازتاب خبر

فارس: با پیگیری فارس/ تلاشها برای نجات پرنده گرفتار در قفس مترو ثمر داد

چشمانی کوچک و ملاقات خورشید پس از ۶ ماه/ تصاویر نجات موفق پرنده اسیر از عمق ۳۰ متری

آغاز امداد و نجات پرنده در عمق ۳۰ متری

در صورت موافقت مسوولین، پرنده اسیر در عمق زمین آزاد می شود

درخواست کمک برای نجات پرنده اسیر در متروی میدان حسن آباد

گرفتار شدن پرنده ای در ایستگاه متروی حسن آباد

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 30 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

Animal-Rights-Watch-ARW-27601

دیده بان حقوق حیوانات: هم زمان با جشم بهمنگان، با اهدای ششمین نشان خروس سپید و لوح تقدیر از دکترمازیار منشئی و مهندس مژگان جمشیدی تقدیر خواهد شد.

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2013/01/Animal-Rights-Watch-ARW-Manshaie.jpg

جایزه ملی حمایت از حیوانات با نام «نشان خروس سپید» همزمان با جشن بهمنگان و روز ملی حمایت از حیوانات به دکتر مازیار منشئی تعلق خواهد گرفت. مازیار منشئی دامپزشک دوستدار حیوانات است به شکلی که مخالف بسیاری از اعمال جراحی معمول صورت گرفته روی حیوانات خانگی نظیر عقیم سازی و اخته کردن، اصلاح گوش و حنجره و قطع دم بوده و در سالهای اخیر برای در مخالفت با آنها کوشیده است. ضمن اینکه حیوانات بیمار بی سرپرست را بطور رایگان درمان می کند.

تاریخچه نشان خروس سپید

جایزه ملی حمایت از حیوانات  همزمان با جشن بهمنگان و روز ملی حمایت از حیوانات سال ۱۳۸۵ خورشیدی به ابتکار انجمن حمایت از حیوانات اصفهان به کوشاترین فرد یا گروه فعال در زمینه حفظ حقوق حیوانات اهداء می شود. از آنجائیکه «خروس سپید» یکی از نشانه های جشن بهمنگان است، لذا عنوان نشان خروس سپید برای نشان یادبود آن انتخاب شده است.

نخستین بار در بهمنگان سال ۱۳۸۵ خورشیدی این جایزه به یاد «شهید یحیی شاهکو محلی» و برای بزرگداشت او به خانواده این محیط بان شهید اهداء شد. درسال ۱۳۸۶ خورشیدی دومین نشان خروس سپید به «انجمن یوزپلنگ ایرانی» به پاس تلاش‌های علمی و عملی برای حفظ گوشتخواران بزرگ ایران و به ویژه یوزپلنگ ایرانی طی سالهای متمادی تعلق گرفت. سومین جایزه سالانه حمایت از حیوانات در سال ۱۳۸۷ خورشیدی به پاس تلاش برای حفظ لاک پشت پوزه عقابی و سال ها تلاش برای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی به « مهندس بیژن فرهنگ دره شوری» اهداء شد. چهارمین نشان خروس سپید در سال ۱۳۸۸ به پاس تلاشهای بی وقفه «خانم ژاله فتوره چی» در زمینه حفاظت، فرهنگ سازی و رفتار مسئولانه شهروندی در زمینه حمایت از حیوانات به ایشان تعلق گرفت.

سال گذشته نیز، پنجمین نشان خروس سپید به پاس تلاش بی وقفه برای اطلاع رسانی صحیح در خصوص وضعیت حیوانات ایران به پایگاه خبری «دیده بان حقوق حیوانات ایران» اهدا شد.

از امسال برای پوشش گستره ی بیشتری از فعالیتهای مرتبط با حمایت از حیوانات در ایران، دیده بان حقوق حیوانات ایران نیز در اهدای این نشان مشارکت خواهد داشت و این نشان بطور مشترک از سوی انجمن حمایت از حیوانات اصفهان و دیده بان حقوق حیوانات ایران اهداء خواهد شد.

چرا یک دامپزشک دوستدار حیوانات؟

آنچه که در خصوص آقای دکتر منشئی جلب توجه می کند اعتقاد راستین و علاقه ایشان به حیوانات است. درست است که دامپزشکان بطور مستقیم با حیوانات سروکار دارند ولی این الزاماً نمی تواند نشانه علاقه آنها به حیوانات و یا توجه ویژه آنها به حقوق حیوانات باشد و گاهاً شاهد هستیم فعالیت حرفه ای و کسب درآمد فدای احترام به حقوق حیوانات می شود.

گسترش صنعت حیوانات خانگی و افزایش آن در جوامع امروزی قطعاً تبعاتی برای حیوانات خواهد داشت و آنها را به کالایی تجاری برای تولیدکنندگان آنها تبدیل کرده است. غافل از آنکه حیوانات، همچون ما مخلوقات خداوند هستند و حق حیات و زندگی دارند. اعمالی نظیر قطع دم و اصلاح گوش و حنجره و یا عقیم سازی و اخته کردن حیوانات بر خلاف حقوق حیوانات است و هر کدام به شکلی تجاوز به حقوق حیوانات است. در کنار این اعمال، خرید و فروش حیوانات خانگی در کلینیک های دامپزشکی نیز از مواردی است که می تواند باعث گسترش تجارت حیوانات و در نتیجه آزار و اذیت آنها شود.

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2013/01/Animal-Rights-Watch-ARW-5635.jpg

برگزیده امسال نشان خروس سپید دامپزشک دارای کلینیک درمان حیوانات خانگی است ولی با این حال مخالف اعمالی نظیر قطع دم، اصلاح گوش و حنجره و عقیم سازی و اخته کردن حیوانات است و برخی از اعمال گفته شده را به هیچ وجه انجام نمی دهد و در موارد دیگر تلاش خود را برای تغییر نظر صاحبان دام انجام می دهد. همچنین هیچگونه خرید و فروش دام کوچک توسط ایشان انجام نمی شود و کلیه حیوانات بیمار شهری را بدون اخذ هیچ هزینه ای رایگان و داوطلبانه مداوا می کنند. ضمن اینکه در سالهای گذشته تلاش هایی برای انتشار مطالبی در خصوص آگاه سازی مردم در خصوص دیدگاههای غلط نسبت به حیوانات شهری و خانگی داشته اند. همچنین ایشان از دامپزشکان داوطلبی بودند که پس از زلزله آذربایجان، برای همراهی یگان امداد و نجات حیوانات دیده بان حقوق حیوانات اعلام آمادگی کرده بودند و در لیست انتظار بودند.

مجموعه دلایل فوق نشان از آن دارد که ایشان یک دامپزشک دوستدار حیوانات هستند که در زمینه گسترش فرهنگ حیوان دوستی تلاش می کنند. امیدواریم این انتخاب انگیزه ای شود برای دیگر دامپزشکان محترم تا احترام به حقوق حیوانات را بیش از پیش در دستور کار حرفه ای خود قرار دهند.

سپاس ویژه از مژگان جمشیدی

همچنین اهدا کنندگان نشان خروس سپید ضمن قدردانی از تلاش ها و کوشش های همه کوشندگان و حامیان حیوانات در ایران لوح سپاس خود را تقدیم خانم «مژگان جمشیدی»، کوشنده و خبرنگار محیط زیست ایران می نمایند. مژگان جمشیدی در قامت کوشنده زیست محیطی و روزنامه نگار بیش از یک دهه است که به فعالیت در حوزه محیط زیست و حمایت از تنوع زیستی می پردازد. اخبار و مقالات روشنگرانه و جسورانه مژگان جمشیدی، نور امیدی برای نجات همه زیستمندان ایران است و در سالهای اخیر نقش غیرقابل انکاری در افزایش آگاهی مردم نسبت به وضعیت حیات وحش و تنوع زیستی ایران داشته است. همزمان با روز ملی حمایت از حیوانات ، لوح تقدیر دیده بان حقوق حیوانات و انجمن حمایت از حیوانات اصفهان به مژگان جمشیدی به عنوان دیده بان محیط زیست ایران اهداء خواهد شد.

انجمن حمایت از حیوانات اصفهان/ دیده بان حقوق حیوانات

بهمنگان یکهزارو ۳۹۱

_________________________

یک عضو پایگاه خبری دیده‌بان حقوق حیوانات: حفاظت از حیات وحش وظیفه تمام سازمان‌ها و گروه‌های زیست محیطی است

سابقه جایزه ملی حمایت از حیوانات (نشان خروس سپید)

اهدای جایزه ملی حمایت از حیوانات/ نشان خروس سپید، به «پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات» رسید

دلایل نامگذاری جشن بهمنگان به عنوان روز ملی حمایت از حیوانات از زبان دکتر سپنتا

بهمن گان، جشن اندیشه ی نیک و پاسداشت حیوانات

نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 30 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

یازده پلنگ در بافق شناسایی شد
--http://www.wildlife.ir/ShowInfo.aspx?Lang=1&InfoId=442----1391/10/15

براساس برنامه پایش یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده استان یزد که از سال گذشته توسط اداره کل حفاظت محیط زیست یزد با همکاری انجمن یوزپلنگ ایرانی درحال جریان است، در منطقه حفاظت شده بافق یزد درسال گذشته 11 پلنگ مختلف شناسایی شدند که شامل چهار ماده (یکی دارای یک توله، دیگری دارای دو توله و 2 ماده فاقد توله)، 2 نر بالغ و 2 نر جوان می شوند. بررسی ها نشان از آن دارد که یکی از ماده های فاقد توله نیز توسط دوربین های تله ای همراه با یک نر بالغ فیلمبرداری شده و احتمالا سومین ماده نیز درسال جاری، توله های خود را به دنیا آورده است.

برنامه پایش از دی ماه 1390 تا پایان پاییز 1391 نشان از آن دارد که ماده پلنگی که دارای دو توله بود، موفق به بزرگ نمودن هر دو توله خود شده و براساس تصویری که آبان ماه سال جاری از آن گرفته شده است، توله ها از ماده کاملا جدا شده اند. نکته قابل توجه آنست که هر دو توله، ماده بوده و با فرض زنده ماندن چهار ماده پلنگ بالغی که در سال گذشته شناسایی شده اند، درحال حاضر حداقل 6 ماده پلنگ در این منطقه زیست می نماید. این برای نخستین بار در غرب آسیاست که حضور همزمان دو خانواده دارای توله در جمعیت های پلنگ مشاهده شده است. که نشان از ارزش منحصربفرد این منطقه برای حفاظت از پلنگ ایرانی می باشد.

پیش از این، صمیمی بخشدار مرکزی بافق این منطقه را فاقد ارزشهای لازم برای حفاظت دانسته و در مصاحبه خود اعلام نموده که "به عقیده ما این منطقه با دارا بودن حدود دو قلاده پلنگ و شش قلاده یوزپلنگ، ارزش زیست محیطی مهمی ندارد و هیچ ضرورتی نداشت که این منطقه را حفاظت شده اعلام نمایند". درحالیکه مطالعات نشان از آن دارد که بزرگترین جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق کویری مرکز ایران را باید متعلق به بافق دانست، بطوریکه تنها حضور شش ماده پلنگ در کمتر نقطه ای از کشور قابل انتظار است. درحال حاضر، این منطقه با چالش جدی برای احداث جاده روستایی دست و پنجه نرم می کند که باعث شده بسیاری از دوستداران محیط زیست نگران آینده دو گربه سان ارزشمند این منطقه، یعنی پلنگ ایرانی و یوزپلنگ آسیایی شوند.

 Bafq eight leopards.jpg

 

 

هشت پلنگ بالغ شناسایی شده در بافق همراه با کد هر فرد (4 فرد بالا نر و 4 فرد پایین ماده هستند) (عکسها از انجمن یوزپلنگ ایرانی/اداره کل حفاظت محیط زیست یزد/پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و پانترا)


Bafq Female Leo 02.jpg

 

 

پلنگ ماده همراه با یکی از توله هایش در تابستان 1391 (عکس از اداره کل حفاظت محیط زیست یزد/انجمن یوزپلنگ ایرانی/پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و پانترا)

Bafq Female Leo 01.jpg

 

 

پلنگ ماده پس از جدایی از توله ها در آبان 1391 (عکس از اداره کل حفاظت محیط زیست یزد/انجمن یوزپلنگ ایرانی/پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و پانترا)

jade khaki mantaghe hefazat shode.jpg

 

جاده خاکی گزوئیه در میان منطقه حفاظت شده بافق که به بزرگترین چالش این منطقه تبدیل شده است


نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 30 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

سميرم


محکومیت عاملان کشتارخرس های سمیرم به حبس تعزیری
ایرن: متهمان شکار غیر مجاز سه قلاده خرس در شهرستان سمیرم به 18 ماه حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از داشتن هر گونه اسلحه شکاری محکوم شدند.

خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران: رییس دادگستری اصفهان در این باره گفت: دادگاه این افراد روز دوشنبه 25 دی در شعبه جزایی 101 سمیرم به شکل غیابی برگزار شد.
غلامرضا انصاری دیروز در گفت و گو با ایرنا با بیان این که یکی از متهمان هنوز دستگیر نشده است، افزود: متهم دیگر نیز که با قرار وثیقه آزاد بود، در دادگاه حضور نداشت.
وی گفت: این دادگاه بدون حضور دو متهم به صورت غیابی برگزار و رای صادر شد. این رای در دادگاه تجدید نظر قابل اعتراض است.
سال گذشته فیلمی از شکارغیر مجاز یک قلاده خرس قهوه ای ماده به همراه دو توله اش در محدوده حیات وحش شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان در برخی پایگاه های اینترنتی و خبری منتشر شد. نحوه شکار و کشتار توله های این خرس سبب واکنش منفی گسترده دوستداران حیات وحش و افکار عمومی در فضای مجازی و رسانه های کشور شد.
این فیلم که با استفاده از تلفن همراه شکارچیان غیر مجاز تهیه و منتشر شده بود، در نهایت منجر به دستگیری و محاکمه آنان شد.


انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

:: دانلود فایل ضمیمه ()

 
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 30 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

مجوز استخدام 10 هزار نيرو در سازمان محيط زيست ابلاغ شد/مخبران محيط زيست پاداش مي گيرند معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست از ابلاغ مجوز استخدام 10 هزار نيرو در اين سازمان طي 3 سال آينده خبر داد. به گزارش ستاد خبري سازمان محيط زيست حسن شيخ نيا افزود: در حوزه زير ساخت و زير بنايي چند اقدام اساسي در سال 90 و 91 پايه گذاري شده است كه بخشي از آنها تحقق پيدا كرده است و بخشي از آن در سالجاري محق مي شود. وي با اشاره به اينكه نيروي انساني در همه دستگاه هاي اجرايي يكي از دغدغه هاي اصلي است ، اظهار داشت: اين دغدغه در سازمان حفاظت محيط زيست وجود داشته كه خوشبختانه با برنامه ريزي و تعامل با بخش هاي مختلف نظام اداري كشور از جمله معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري توانستيم براي برنامه پنجم توسعه مجوز استخدام و به كار گيري ده هزار نيرو در رده ها و بخش هاي مختلف با اولويت استانها را بگيريم. به گفته شيخ نيا در حال حاضر فرايند تصويب اين مجوز ها انجام و همين امروز مجوز ها ابلاغ شد . معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست تصريح كرد: با اين اقدام بيش از 40 در صد پست هاي بلاتصدي در سازمان حفاظت محيط زيست در سراسر كشور تعيين و تكليف و امكان جذب و به كارگيري نيرو ها فراهم شد. وي افزود: اين مجوز با اولويت كادر اجرايي( محيط بان) براي حفاظت از عرصه هاي طبيعي ، حراست از گونه هاي مختلف و ارتقاي شاخص هاي زيست محيطي كه نقش بسيار مهمي دارند همچنين كارشناسان متخصص مرتبط با حوزه محيط زيست در برنامه هاي جذب و به كارگيري اختصاص مي يابد. شيخ نيا ياد آور شد: توزيع نيرو ها براي سه سال آينده باقي مانده از برنامه پنجم توسعه صورت مي گيرد و با تعامل و همكاري معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي دولت براي تامين منابع بخشي از نيرو ها در سالجاري جذب خواهند شد و مابقي در طي سالهاي 92 و 93 با برگزاري آزمون هاي متمركز و نيمه متمركز جذب مي شوند. وي در ادامه اظهار اميدواري كرد: كه با بكارگيري كادر اجرايي شاهد نظارت و پايش بيشتر عرصه ها و جلوگيري از بروز تخلفات باشيم. معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست اظهار داشت: يكي از برنامه ريزي هاي زير ساختي كه در سالجاري در سازمان اتفاق افتاد استفاده از فناوري هاي نوين و برتر در جهت پايش ، نظارت و كنترل در حوزه هاي مختلف سازمان بوده است. به گفته وي در سنوات گذشته بازديد ها از صنعت و معدن و عرصه هاي طبيعي به صورت فيزيكي و توسط نيروي انساني انجام مي شد كه امروز با استفاده از اين تكنولوژي ها نياز به نيروي انساني كمتر شده كه اين امر احتمال خطاي نيروي انساني را كاهش مي دهد. شيخ نيا افزود: در سالجاري منابع و اعتبارات سازمان محيط زيست با همكاري دولت و مجلس به طور كلي بيش از 75 در صد افزايش يافت كه اين افزايش اعتبار نقش اساسي در تامين نياز ها نرم افزاري و سخت افزاري داشته است. معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: همچنين شاهد تصويب قوانين و مقررات خوبي در سازمان محيط زيست هستيم كه نتيجه تعاملاتي است كه با كميسيون هاي مختلف دولت و مجلس داشتيم . وي افزود: به عنوان مثال در لايحه جبران خسارت امكان استفاده از ظرفيت بخش هاي مردم نهاد براي همكاري محيط زيست و به عنوان مخبر محيط زيست را خواهيم داشت كه اين افراد هيچگونه رابطه استخدامي با سازمان محيط زيست نخواهند داشت اما امكان استفاده از ظرفيت اطلاعاتي آنها را خواهيم داشت كه در جهت جبران زحمات آنها پاداش هايي در نظر گرفته مي شود. منبع: پرتال سازمان محیطزیست
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

منوي توسعه پايدار جدول سازماندهي فعاليتهاي ايران پس از ريو +20 --------------------------------------------------------------------------------- ترجمه سند آينده اي كه مي خواهيم --------------------------------------------------------------------------------- منشور جهاني طبيعت --------------------------------------------------------------------------------- مجموعه كتب زيست محيطي منتشر شده توسط سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران --------------------------------------------------------------------------------- همايش رهيافتهاي ريو+ 20 در ساخت و ساز پايدار 14/12/91 دانشگاه امير كبير همايش آموزش عالي و توسعه پايدار 1/12/91 دانشگاه امير كبير ------------------------------------------------------------------------------------------ بيست و هفتمين اجلاس شوراي حكام برنامه محيط زيست ملل متحد (UNEP) و مجمع جهاني وزيران محيط زيست( 30 بهمن لغايت 4 اسفند 1391 ) ----------------------------------------------------------------------------------------- استراتژي توسعه بين المللي پس از 2015 --------------------------------------------------------------------------------------------- نشست كميته فرعي توسعه پايدار روستايي و هلال احمر يكشنبه 1/11/91
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

برای دریافت نقشه های تالاب های ایران و نقشه پراكنش مناطق چهارگانه و نقشه پراكنش مناطق چهارگانه به لاتين و ليست مناطق چهارگانه به آدرس زیر مراجعه نمایید: http://www.doe.ir/portal/Home/Default.aspx?CategoryID=194f31a0-4030-446f-8a8a-3b49774ba52d
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

نوسازي شبكه هاي فرسوده انتقال نفت چه در كف دريا و چه در خشكي ، پايش مستمر و ارائه گزارش هاي دفن پسماندهاي ويژه و حذف مزايده هاي پسماندهاي ويژه از ضروريات محيط زيست است. به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست (پام ) : اولين كنفرانس بخش پژوهش و فناوري هاي نوين در مديريت پسماند با هدف همگرايي بهداشت ، محيط زيست و حوزه پسماند در صنعت نفت با حضور معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست برگزار شد. مهندس محمدي زاده در جمع حاضرين گفت : نوسازي خطوط انتقال نفت پايش مستمر پسماندهاي ويژه با توجه به ظرفيت سازي كه در داخل كشور بوجود آمده است از اولويت هاي سازمان حفاظت محيط زيست است امروزه ما ديگر نياز به خروج اين پسماندها به خارج از كشور نداريم . وي در ادامه افزود : با توجه به مديريت خردمندانه در اين فرآيند هم اكنون ما اعلام مي كنيم آمادگي كامل داريم كه حتي پسماندهاي ويژه كشورهاي ديگر را بازيافت نماييم . محمدي زاده در ادامه افزود : تقاضاي من از مديران شركت ملي نفت اين است كه موضوع پايش آنلاين را در اولويت قرار دهند. وي با اشاره به حذف مزايده پسماندهاي ويژه به افرادي كه صلاحيت ندارند گفت : با توجه به ظرفيت سازي موجود هرگونه مزايده را بايستي منع كرد و سازمان حفاظت محيط زيست نيز نقش نظارت و ارزيابي را در اين خصوص بعهده دارد. معاون رئيس جمهور در ادامه افزود : در صنعت نفت تلاشهايي بيش از يك قرن انجام شده اما تلاش هاي خردمندانه اخير خيلي از نقايص را برطرف كرده روزي تفكري در كشور وجود داشت به اين معنا كه توسعه به هر قيمت ، اما امروزه توسعه پايدار با توجه به مؤلفه هاي حيات بعنوان يك ملاك قرار دارد من اين رويكرد خردمندانه را تبريك مي گويم. رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در جمع مديران و كارشناسان شركت ملي نفت ايران خاطرنشان كرد : 15 ميليارد دلار سرمايه گذاري در خصوص اقدامات زيست محيطي صنعت نفت صورت گرفته كه نمونه بارز آن در پالايشگاه شازن اراك و حوزه بالادستي و صنايع پتروشيمي هزينه شده است اين اقدام در مسير حوزه تأمين سلامتي از جمله انسان كار فوق العاده اي بود امروزه اين امر نه تنها براي صنعت نفت ارزش افزوده ايجاد كرده بلكه بالاتر از آن يك كار ارزشمند در حوزه صيانت محيط صورت گرفته است. وي گفت : جنس نفت و گاز چون موضوعش هيدروكربن است و ذاتاً آلاينده دارد و همچنين ضرورت آن تجاوز و دستكاري به محيط است كه بدليل گستره آن در تمام نقاط كشور از حوزه بسيار وسيعي برخوردار است بنابراين اقدامي كه براي مديريت پسماند هم به دليل جنس و گستره صورت مي گيرد بايستي برنامه ريزي و خردمندانه باشد. وي گفت: بر اساس قانون دستگاه هايي كه توليد پسماند ميكنند خودشان وظيفه مديريت آن را بر عهده دارند. وي افزود: ما اولاً مي بايست ميزان توليد پسماند را به حداقل برسانيم كه اين موضوع بسار با اهميت است به عبارت ديگر مي بايست روش كمينه سازي داشته باشيم كه اين حركت اقتصادي در كاهش اثرات ززيست محيطي بسيار حائز اهميت است بنابراين هم در كمينه سازي ،تفكيك و باريافت به لحاظ مديريتي بايستي داراي برنامه باشيم. محمدي زاده افزود : ما اميدواريم كه هر اقدامي كه در پسماند حوزه نفت صورت مي گيرد پشتوانه تحقيق و پژوهش داشته باشد خوشبختانه امروزه موضوع بازيافت و پسماند صنعتي بعنوان يك مطالبه عمومي مطرح شده ولي هنوز به عزم ملي تبديل نشده است از طرفي ما شاهد پتانسيل هاي جديد در حوزه شكل گيري پيمانكاران و مشاوران معتمد و همچنين آزمايشگاههايي كه مورد تأييد سازمان حفاظت محيط زيست مي باشند هستيم. ما در سازمان حفاظت محيط زيست با رتبه بندي مشاوران و آزمايشگاهها به دنبال اين هستيم كه هيچ اقدامي بدون اينكه به اهل آن بسپاريم انجام ندهيم وي گفت : سازمان نظام مهندسي منابع و محيط زيست وظيفه رتبه بندي آنها را بعهده دارد اين مقام مسئول اظهار نمود : در 31 استان موضوع مديريت پسماند با هدف حذف غيربهداشتي در دستور كار داريم و هم اكنون در 8 كلانشهر اين مهم در حال نهايي شدن است و اميدواريم تا پايان سال 92 هيچ پسماند غيرمديريت شده اي نداشته باشيم. سياست سازمان حفاظت محيط زيست در اين خصوص برون سپاري است و اين سازمان نقش نظارتي و ارزيابي را برعهده دارد و عامليت آن به بخش غيردولتي است . محمدي زاده افزود : بحث فرهنگ سازي و آموزش در سال 91 بعنوان يك رويكرد اولويت دار مطرح گرديد ما توجه خاصي به فرهنگ و اخلاق زيست محيطي داريم. وي گفت : در حال حاضر 40 هزار ميدان نفتي در سراسر دنيا وجود دارد كه پهنه آن بسيار گسترده است كه اين چرخه از توليد تا فرآوري يك فرآيند مهمي است كه توليد آن پسماند مخرب دارد عدم مديريت صحيح پسماندهاي اين فرآيند نتايج مخربي براي طبيعت دارد. وي در ادامه گفت : هر چند اقتصاد ما تا حدود زيادي متكي به نفت است و نفت بعنوان يك موهبت الهي به شمار مي آيد ولي در امر استخراج بدليل استفاده از مواد شيميايي براي طبيعت يك تهديد است و با توجه به اينكه محيط زيست مرز نمي شناسد و موضوعات فراملي است وي خاطر نشان كر: كشورهاي كه به تعهدات خودشان در حوزه محيط زيست عمل نمي كنند سايرين به محيط زيست وارد نمود كه مثلاً اتفاق خليج مكزيك نتيجه كارآمدي دولت آمريكا بود. وي در بخشي از سخنانش گفت : ارزيابي هاي محيط زيستي ما نشان مي دهد كه شركت پتروشيمي در مديريت پسماند بيشترين تلاش را داشته و نقش HSE در صنعت نفت عملكرد بسيار مطلوبي بوده است. منبع:پرتال سازمان محیطزیست
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست : منابع انساني مورد نياز سازمان حفاظت محيط زيست تامين مي گردد. مهندس محمدي زاده در جلسه سراسري مديران ستادي واستاني سازمان حفاظت محيط زيست محور اصلي اين نشست را موضوع منابع انساني بيان كرد و افزود: وجودقوانين و دستورالعملها ، تشكيلات روان و كارآمد ، و بودجه منابع انساني كارآمد و آگاه را جزء چهارركن اساسي مديريت برشمرد وافزود : اگر قوانين تشكيلات و بودجه كارآمد نباشد منابع انساني آگاه ، دلسوز مي تواند سه پارامتر قوي را مرتفع سازد و بودجه و تشكيلات بي آفريند معاون رئيس جمهور در جمع حاضرين افزود :موضوعي كه از گذشته سيستم را رنج مي داد موضوع مهم منابع انساني بود، مشكلات فراواني در اين حوزه وجود دارد كه متاسفانه خيلي از مديران ارشد فقط در حد همدردي بااين موضوع حركت مي كردند نه درحدمداوا و چاره انديشي تاكنون سازمان حفاظت محيط زيست در نحوه اتصال نيروها بسيار متكثر و متفاوت عمل مي كرد به همين دليل در نحوه دريافتهاي نيروها بسيار متشدد و متفاوت بوده است اين براي دو نيروئي كه در شرايط مساوي كه باهم كار مي كردند قابل درك نيست تبعات اين مسئله هم براي همكاران از نظر روحي آسيب پذير است و در فضاي رسانه اي نيز ما متهم هستيم كه چرا امورات مربوط به كاركنان را انجام نمي دهيم. محمدي زاده در ادامه خاطرنشان كرد: در طرح فعلي من با اطمينان مي گويم رشته و رسته شغلي نسبت به گذشته افزايش پيدا كرده است و دست مديران در تخصص ها باز شده و همچنين ساختار نيز اصلاح گرديده ، اين ساختار در سازمان مركزي ، ستاد استانها ، حوزه شهرستان و در مناطق حفاظت شده اصلاح خواهد شد . محمدي زاده ضمن تقدير از زحمات معاونت توسعه امورحقوقي و مجلس به حاضرين گفت: بايستي يك تعريف علمي را در اين فرايند بپذيريم وي گفت: ماموريت ستاد سازمان راهبري ، هدايت و نظارت است اين بخش ،تمركزگرا است اين مقام مسئول افزود: ماموريت ادارات كل تبديل راهبردها به ادبيات برنامه اي با مقتضيات منطقه است راهبردها و سياستهاي كلي مركز و تبديل به زبان برنامه اي و عمل كردن به آن، هنر مديران استاني است ،وي وظيفه و ماموريت اصلي در حوزه شهرستان را فقط اجراي برنامه اعلام نمود . رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در بخشي از صحبتهاي خود به حاضرين تاكيد كرد: هيچ كدام از حوزه ها از وظايف خود عدول نكنند وي افزود : بر همين اساس تعداد نيروي مورد نياز بنا به مقتضيات استان تعريف شده ، ساختار و هم ماموريت ها تعريف شده است محمدي زاده در ادامه افزود : اين مهم نتيجه دوسال تلاش دولت محترم با معاونت توسعه منابع انساني است و همچنين مصوبات سفرهاي استاني ،وي درادامه اظهار نمود: مجوز ده هزار نيروي انساني براي سازمان تقريبا" يك كار بي سابقه اي در طول تاريخ سازمان حفاظت محيط زيست مي باشد كه عنايت رئيس جمهور موجب اخذ اين مجوزات شد وي ضمن تاكيد تعامل نظامند مديران كل استانها با استانداران گفت : طرح بايستي به موازات سرعت ، باصحت نيز پيش بيني گردد وي حاضرين را به پرهيز ازتبارگرائي و پارتي بازي و اجراي كامل قانون در اجراي اين طرح تاكيد نمودو اظهار نمود: نبايد اعتماد ها را مخدوش كرد و نيروها را به طوري در ماموريت ها و پست ها جانمايي كنيم كه آنان با پست ها ووظايف متناسب باشند معاون رئيس جمهور در بخش دوم صحبتهاي خود به حاضرين گفت : حوزه صيد وشكار رابايد مديريت كنيم نه نگاه افراط گرايانه داشته باشيم و با هر گونه صيدو شكار مخالف باشيم آنچنانكه اين قانون را قفل كنيم و يا آنكه مجوز بي رويه صيد و شكار صادر كنيم ماموريت ما مديريت صيد و شكار است افراط و تفريط در اين حوزه فقط دست سودجويان را باز مي كند وي همچنين سرشماري وحوش را از اولويت هاي حوزه طبيعي سازمان دانست و گفت آمارهاي وحوش به طور يكسان اطلاع رساني گردد محمدي زاده در خصوص حوزه آموزش و پژوهش نيز از زحمات اين حوزه براي تدوين سند ملي محيط زيست تقدير كرد و افزودموضوع سند در جمع نخبگان و متصديان مطرح گرددو به اصطلاح يك گفتمان نخبگاني صورت پذيرد هر چه اين سند در لايه هاي كارشناسي قرار گيرد مطمئن باشيد سند قوي تر ارائه خواهد شد وي استقرار HSEدر استانها را ملاك ارزيابي مديران كل بيان نمود محمدي زاده در پايان از حضور اكثر استانها در دوازدهمين نمايشگاه بين المللي تقدير و تشكر كرد منبع: http://www.doe.ir/portal/Home/ShowPage.aspx?Object=NEWS&ID=0b1811f3-17e9-477b-81e0-5f4afee684c8&CategoryID=7fb271f5-f2fe-4a98-a24a-83889b582c66&WebPartID=80a995da-c8e7-4f94-94f0-cb0ef14792c2
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

مركز كنترل و پايش محيط زيست در بيست و هفتم دي ماه گزارش مركز كنترل و پايش محيط زيست كشور H : بالاتر از حد مجاز، L : پائين تر از حد مجاز، N : در حد مجاز. 1- صنايع : 1- خروجي دودكش : L : 1- غبار: سيمان درود- سيمان كرمان- سيمان دشتستان- سيمان داراب- سيمان نيريز - فولاد طبرستان - سيمان فارس - سيمان نكا - سيمان فارس نو - سيمان غرب كرمانشاه- سيمان زاوه- سيمان شرق- سيمان هگمتان- سيمان شمال- سيمان صوفيان 2- Co :شركت فروسيليس ايران 3- HF : كارخانه آلومينيوم ايران OFF: 1- غبار: سيمان آبيك - نيروگاه بعثت– سيمان شاهرود- سيمان هرمزگان - پالايشگاه شيراز- سيمان فراز فيروزكوه - سيمان آباده – سيمان فيروزكوه - شركت ملي سرب و روي ايران زنجان 2- شاخص كيفي هوا(بالاترين مقدار شاخص) بر اساس گزارشات واصله از استانها (ارائه شده توسط نماينده مركز هوا و تغيير اقليم در مركز پايش) : Pm10: تبريز(40-پاك)،اهواز(182-ناسالم*)،اراك(68-سالم)، شيراز(32-پاك) Pm2.5:مشهد(53-سالم)،كرج(53-سالم)وتهران(89-سالم) عدم ارسال گزارش(تاساعت 12:50): اصفهان دستور العمل احتياطي : * همه افراد علي الخصوص افرادي كه مبتلا به بيماري قلبي يا ريوي هستندمي بايست فعاليتهاي طولاني يا خيلي سنگين رادر خارج از منزل كاهش دهند. 3- تحليل روزانه وضعيت گرد و غبار (ارائه شده توسط نماينده مركز هوا و تغيير اقليم در مركز پايش) : براساس آنچه درسايت ماهواره اروپاييEumetsat) )ازساعت8 صبح26/10/91 تا8 صبح27/10/ 91 مشاهده گرديده وضعيت گردوغباربه شرح ذيل مي باشد: ازساعت 3 بعد از ظهر ديروز گرد و غبار محلي منطقه وسيعي از جمله جنوب تركيه،عراق و غرب ايران شامل منطقه كوهستاني شمال غربي،رشته كوه زاگرس و كوهپايه هاي آن وجنوب غربي كشوررا در برگرفت وتا 5بعدازظهر غلظت آن افزايش يافت.ساعت 7 صبح امروزدرتمام مناطق ياد شده با همان وضعيت گرد و غيار مشاهده مي شود . بدليل پوشش ابردرمنطقه شرقي ورشته كوه البرزوكوهپايه هاي آن وبخش هايي از مناطق مركزي كشورتحليل اين پديده درروزگذشته وصبح امروزبا جزئيات بيشتردر اين مناطق امكان پذيرنمي باشد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

تمديد مهلت ارسال مقالات كنفرانس بين المللي چالش هاي زيست محيطي خليج فارس و درياي عمان اين كنفرانس با اهداف زير در تاريخ 13 لغايت 16 اسفند سال 1391 در جزيره كيش برگزار خواهد شد: - يكپارچه كردن نتايج مطالعات انجام شده توسط محققين، سازمان هاي تحقيقاتي ملي و بين المللي و همچنين سازمان منطقه اي راپمي به منظور دسترسي به اطلاعات و معلومات موجود در منطقه؛ - جامعيت بخشيدن به اطلاعات جمع آوري شده جهت دستيابي به شناخت بين بخشي در خصوص چگونگي برخورد با چالش هاي زيست محيطي منطقه و بويژه موارد فرامرزي و مشترك بين كشورها؛ - ارتقاء سطح مشاركت و همكاري در مسائل زيست محيطي و بهره برداري و استفاده صحيح و خردمندانه از منابع موجود در منطقه؛ - تبادل اطلاعات و انتقال دانش و تجربيات موفق در ساير مناطق دريايي؛ - الويت بندي و سياستگذاري برنامه هاي اجرايي آتي در راستاي حفاظت از محيط زيست منطقه. موضوعات اين كنفرانس در 4 رسته زير مطرح خواهد شد: Ø اقيانوس شناسي فيزيكي و زمين شناسي دريا Ø آلودگي و شيمي دريا Ø اكولوژي و بيولوژي دريا و شيلات Ø موضوعات نوظهور لازم به ذكر است كه مهلت ارسال مقالات تا تاريخ 25 دي ماه 1391 تمديد شده است. جهت دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص اين كنفرانس به سايت www.ropme.org/rsaforum مراجعه فرماييد. بعلاوه در حاشيه اين كنفرانس نمايشگاه بين المللي با محورهاي زير برگزار مي گردد: - ارائه تكنولوژي هاي برتر دوستدار محيط زيست دريايي - معرفي پتانسيل هاي گردشگري دريايي - معرفي صنايع پيشرو در حفظ محيط زيست دريايي - آخرين دستاوردهاي پژوهشي در زمينه محيط زيست دريايي - معرفي تكنولوژي هاي كاهش آلودگي هاي دريايي - معرفي تكنولوژي هاي پايش بر خط محيط زيست دريايي جهت دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص اين نمايشگاه به سايت www.ropmefair.com مراجعه فرماييد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

دوازدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست با حضور معاون اول رييس جمهوري ، رييس سازمان حفاظت محيط زيست و جمعي از دوستداران محيط زيست در نمايشگاه بين المللي تهران آغازبه كاركرد . معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت : رويكرد سنتي براي داشتن محيط زيست سالم همراه با توسعه پايدار جوابگو نيست بلكه بايد اين رويكرد به سمت رويكرد تعاملي سوق داده شود. به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست (پام): محمد جواد محمدي زاده ˈ روز چهارشنبه در مراسم گشايش دوازدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست افرود : رويكرد تعاملي موجب هم افزايي در حوزه اقتصاد و محيط زيست مي شود از اين رو بايد سازمان ها و نهادهاي مختلف براي حفظ محيط زيست دست به دست يكديگر دهند وهمكاري كنند. وي خاطرنشان كرد كه در دنياي امروز ˈحفظ محيط زيست ˈ يك دغدغه بين المللي است زيرا بسياري از كشورها امروزه به نام توسعه به تخريب محيط زيست مي پردازند در حالي كه بايد كشورها با تعامل و برنامه ريزي هم توسعه پايدار داشته باشند و هم تلاش كنند محيط زيست خود را سالم نگه دارند. محمدي زاده تاكيد كرد : موضوع حفظ محيط زيست همواره در اسناد و قوانين مورد تاكيد قرار گرفته است چنان چه به اين موضوع در سند چشم انداز بيست ساله كشور ، قوانين ، دستور العمل ها و تصميمات دولت كه به دستگاه هاي مختلف ابلاغ مي كند ، مورد توجه ويژه قرار گرفته است . از سوي ديگر اصل پنجاهم قانون اساسي كشور نيز بر اين موضوع تاكيد دارد . وي گفت : امروزه عدم تعادل بين توسعه پايدار و حفظ محيط زيست يك چالش جدي براي جهانيان است كه در سه دهه اخير پر رنگ تر شده است از اين رو بايد با برنامه ريزي و استفاده از فناوري نوين در عرصه محيط زيست اين چالش را از بين ببريم . وي در ادامه به اهميت برگزاري دوازدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست اشاره كرد و گفت : اين نمايشگاه فرصت مناسبي براي ارايه دستاوردهاي پژوهشي زيست محيطي شركت كنندگان و فعالان محيط زيست است . گفتني است ، در اين نمايشگاه كه تا دوم دي ماه امسال ادامه دارد، 500 شركت داخلي دستاوردهاي پژوهشي خود را در زمينه حفظ محيط زيست ارايه مي كنند. همچنين در اين نمايشگاه شركت ها و نمايندگاني از سه كشور ،چين ، روسيه و تركيه حضور دارند . در اين نمايشگاه صنايع بزرگي چون فولاد ، سيمان ، نفت ، گاز ، پتروشيمي و نيروگاه ها حضور دارند و دستاوردهاي خود در زمينه كاهش آلودگي هاي صنعتي را ارايه مي كنند . در مراسم پاياني اين نمايشگاه (دوم دي ماه) از 120 صنعت سبز تقدير مي شود . علاوه بر اين ادارات كل حفاظت محيط زيست استان ها در سراسر كشور نيز در اين نمايشگاه دستاوردهاي صنايع سبز خود را در كلان شهر ها همچون تهران ، اصفهان ، تبريز ، مشهد ، اراك ، اهواز ارايه مي كنند. همزمان با برپايي اين نمايشگاه بيش از 40 كارگاه آموزشي و پژوهشي در زمينه محيط انساني ، طبيعي ودريايي به همراه نشست هاي تخصصي برگزار مي شود . منبع: پرتال محیطزیست
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست: برخي از دستگاه‌ها به جاي يكديگر حرف مي‌زنند/ هركس بايد در حوزه مسئوليت خود سخن بگويد معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در جلسه كارگروه ملي و كميته هماهنگي مواقع اضطرار استان تهران گفت: ‌ برخي از دستگاه‌ها به جاي يكديگر حرف مي‌زنند؛ هركس بايد در حوزه مسئوليت خود سخن بگويد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست (پام): محمدجواد محمدي‌زاده در جلسه امشب كميته اضطرار آلودگي هوا اظهار داشت: شاخص هاي الودگي ميانگين 27 ايستگاه پايش الودگي در تهران است كه بعضي اشخاص به دليل فهم غلط اماري ايجاد ابهام در جامعه مي‌كنند. وي با بيان اينكه موضوع تعطيلي راه حل نيست بلكه مديريت كردن مسئله است كه اين جزء ماموريت ماست، افزود:تمام اطلاعات ما حاكي از آن است كه شاخص هاي الودگي امسال نسبت به سال گذشته بهبود يافته است. محمدي زاده بيان كرد: هر دستگاهي بايد حرف قانوني خود را بزند ولي هيچ دستگاهي نبايد مقابل دستگاه ديگر قرار گيرد بلكه در جهت بهبود وضعيت بايد حركت كنيم. معاون رئيس‌جمهور ادامه داد:‌ برخي از دستگاه‌ها به جاي يكديگر حرف مي‌زنند؛ هركس بايد در حوزه مسئوليت خود سخن بگويد بنابراين اينگونه نيست كه هر دستگاهي از نگاه خود اين شاخص‌هاي آلايندگي را تحليل كند. محمدي‌زاده گفت: طبيعي است كه ساعت نوزده شب ميزان آلايندگي بالا باشد و در ساعت سه بامداد اين ميزان تغيير كند. كسي كه آمار را مي‌فهمد اين موضوع را هم درك مي‌كند. موضوع آلايندگي و ميزان آن بايد ظريف اعلام شود چراكه مسئله، سلامت انسان است و در اين زمينه ما شوخي نداريم چراكه اين آلايندگي در تصميمات تأثيرگذار است. وي با بيان اينكه اگر ما عملكرد دستگاهي را قبول نداريم نبايد به بي‌اعتمادي و تصميم‌گيري‌ها دامن بزنيم، افزود: امسال نسبت به سال گذشته در تمام شاخص‌ها بهبود داشته‌ايم. طرح كاهش آلودگي هوا در خوشبينانه‌‌ترين حالت طرحي پنج ساله است ولي اگر به خوبي عمل كنيم. اگر وضعيت سالم باشد نبايد به ناسالم برسد و اگر ناسالم است نبايد به هشدار و اگر در هشدار است نبايد به اضطرار برسد. معاون رئيس‌جمهور با بيان اينكه طرح زوج و فرد خوب اجرا شد و همچنين عدم صدور آرم روزانه طرح ترافيك نيز خوب بود، اظهار داشت: برخورد با موارد تخلف در زمينه خودروهاي دودزا و همچنين متوقف كردن فعاليت تعدادي واحدهاي صنعتي خوب بود. بايد مسئله مازوت و گازوئيل مديريت شود. رئيس سازمان محيط زيست همچنين گفت: مشكلي در حوزه كارخانه سيمان نداريم و توليد به قدر كافي است ‌جلسه كارگروه ملي و كميته هماهنگي مواقع اضطرار استان تهران كه در محل سازمان حفاظت محيط زيست برگزاروتصويب كرد، شنبه شانزده دي ماه كليه مدارس و ادارات استان تهران تعطيل است. اين جلسه با حضور محمدي زاده معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، مرتضي تمدن استاندار تهران، رئيس سازمان هواشناسي، نماينده وزارت بهداشت، نماينده ارژانس و ساير اعضاي كارگروه در محل سازمان محيط زيست برگزارودر اين جلسه تصويب شد، اولا اجراي محدوديت طرح زوج و فرد از درب منازل از روز شنبه تا اطلاع ثانوي ادامه دارد. همچنين ممنوعيت فروش طرح روزانه ترافيك از شنبه تا اطلاع ثانوي ادامه دارد . همچنين تصويب شد، كليه نيروگاه‌ها و كارخانه‌هايي كه از سوخت مازوت استفاده مي‌كنند، تا اطلاع ثانوي بايد از گاز استفاده كنند. مصوبه ديگر اين كارگروه اذعان دارد: كليه تمرينات ورزشي و مسابقات ورزشي استان تهران از روز جمعه تا دوشنبه هجده دي لغو شده است. در اين جلسه كه به خاطر آلودگي هوا در محل سازمان حفاظت محيط زيست تشكيل شده، همچنين تصويب شد، كليه مراكز آموزش عالي، دانشگاهها،وزارتخانه‌ها، نهادها و موسسات دولتي و عمومي و بانكها در روز شنبه ۱۶ دي ۹۱ تعطيل است. در اين جلسه مصوب شد ، همچنين بانكها موظف هستند، نسبت به ايجاد شعب كشيك در روز شنبه اقدام كنند، كليه مراكز درماني، اورژانس و آتش نشاني فعال و داير خواهند بود. منبع: پرتال محیطزیست
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: جمعه 29 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

اهدای جایزه ملی حمایت از حیوانات/ ششمین نشان خروس سپید برای دامپزشک دوستدار حیوانات http://arw.ir/1391/10/26/ Animal-Rights-Watch-ARW-27601// دیده بان حقوق حیوانات: هم زمان با جشم بهمنگان، با اهدای ششمین نشان خروس سپید و لوح تقدیر از دکترمازیار منشئی و مهندس مژگان جمشیدی تقدیر خواهد شد. http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2013/01/Animal-Rights-Watch-ARW-Manshaie.jpg جایزه ملی حمایت از حیوانات با نام «نشان خروس سپید» همزمان با جشن بهمنگان و روز ملی حمایت از حیوانات به دکتر مازیار منشئی تعلق خواهد گرفت. مازیار منشئی دامپزشک دوستدار حیوانات است به شکلی که مخالف بسیاری از اعمال جراحی معمول صورت گرفته روی حیوانات خانگی نظیر عقیم سازی و اخته کردن، اصلاح گوش و حنجره و قطع دم بوده و در سالهای اخیر برای در مخالفت با آنها کوشیده است. ضمن اینکه حیوانات بیمار بی سرپرست را بطور رایگان درمان می کند. تاریخچه نشان خروس سپید جایزه ملی حمایت از حیوانات همزمان با جشن بهمنگان و روز ملی حمایت از حیوانات سال ۱۳۸۵ خورشیدی به ابتکار انجمن حمایت از حیوانات اصفهان به کوشاترین فرد یا گروه فعال در زمینه حفظ حقوق حیوانات اهداء می شود. از آنجائیکه «خروس سپید» یکی از نشانه های جشن بهمنگان است، لذا عنوان نشان خروس سپید برای نشان یادبود آن انتخاب شده است. نخستین بار در بهمنگان سال ۱۳۸۵ خورشیدی این جایزه به یاد «شهید یحیی شاهکو محلی» و برای بزرگداشت او به خانواده این محیط بان شهید اهداء شد. درسال ۱۳۸۶ خورشیدی دومین نشان خروس سپید به «انجمن یوزپلنگ ایرانی» به پاس تلاش‌های علمی و عملی برای حفظ گوشتخواران بزرگ ایران و به ویژه یوزپلنگ ایرانی طی سالهای متمادی تعلق گرفت. سومین جایزه سالانه حمایت از حیوانات در سال ۱۳۸۷ خورشیدی به پاس تلاش برای حفظ لاک پشت پوزه عقابی و سال ها تلاش برای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی به « مهندس بیژن فرهنگ دره شوری» اهداء شد. چهارمین نشان خروس سپید در سال ۱۳۸۸ به پاس تلاشهای بی وقفه «خانم ژاله فتوره چی» در زمینه حفاظت، فرهنگ سازی و رفتار مسئولانه شهروندی در زمینه حمایت از حیوانات به ایشان تعلق گرفت. سال گذشته نیز، پنجمین نشان خروس سپید به پاس تلاش بی وقفه برای اطلاع رسانی صحیح در خصوص وضعیت حیوانات ایران به پایگاه خبری «دیده بان حقوق حیوانات ایران» اهدا شد. از امسال برای پوشش گستره ی بیشتری از فعالیتهای مرتبط با حمایت از حیوانات در ایران، دیده بان حقوق حیوانات ایران نیز در اهدای این نشان مشارکت خواهد داشت و این نشان بطور مشترک از سوی انجمن حمایت از حیوانات اصفهان و دیده بان حقوق حیوانات ایران اهداء خواهد شد. چرا یک دامپزشک دوستدار حیوانات؟ آنچه که در خصوص آقای دکتر منشئی جلب توجه می کند اعتقاد راستین و علاقه ایشان به حیوانات است. درست است که دامپزشکان بطور مستقیم با حیوانات سروکار دارند ولی این الزاماً نمی تواند نشانه علاقه آنها به حیوانات و یا توجه ویژه آنها به حقوق حیوانات باشد و گاهاً شاهد هستیم فعالیت حرفه ای و کسب درآمد فدای احترام به حقوق حیوانات می شود. گسترش صنعت حیوانات خانگی و افزایش آن در جوامع امروزی قطعاً تبعاتی برای حیوانات خواهد داشت و آنها را به کالایی تجاری برای تولیدکنندگان آنها تبدیل کرده است. غافل از آنکه حیوانات، همچون ما مخلوقات خداوند هستند و حق حیات و زندگی دارند. اعمالی نظیر قطع دم و اصلاح گوش و حنجره و یا عقیم سازی و اخته کردن حیوانات بر خلاف حقوق حیوانات است و هر کدام به شکلی تجاوز به حقوق حیوانات است. در کنار این اعمال، خرید و فروش حیوانات خانگی در کلینیک های دامپزشکی نیز از مواردی است که می تواند باعث گسترش تجارت حیوانات و در نتیجه آزار و اذیت آنها شود. http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2013/01/Animal-Rights-Watch-ARW-5635.jpg برگزیده امسال نشان خروس سپید دامپزشک دارای کلینیک درمان حیوانات خانگی است ولی با این حال مخالف اعمالی نظیر قطع دم، اصلاح گوش و حنجره و عقیم سازی و اخته کردن حیوانات است و برخی از اعمال گفته شده را به هیچ وجه انجام نمی دهد و در موارد دیگر تلاش خود را برای تغییر نظر صاحبان دام انجام می دهد. همچنین هیچگونه خرید و فروش دام کوچک توسط ایشان انجام نمی شود و کلیه حیوانات بیمار شهری را بدون اخذ هیچ هزینه ای رایگان و داوطلبانه مداوا می کنند. ضمن اینکه در سالهای گذشته تلاش هایی برای انتشار مطالبی در خصوص آگاه سازی مردم در خصوص دیدگاههای غلط نسبت به حیوانات شهری و خانگی داشته اند. همچنین ایشان از دامپزشکان داوطلبی بودند که پس از زلزله آذربایجان، برای همراهی یگان امداد و نجات حیوانات دیده بان حقوق حیوانات اعلام آمادگی کرده بودند و در لیست انتظار بودند. مجموعه دلایل فوق نشان از آن دارد که ایشان یک دامپزشک دوستدار حیوانات هستند که در زمینه گسترش فرهنگ حیوان دوستی تلاش می کنند. امیدواریم این انتخاب انگیزه ای شود برای دیگر دامپزشکان محترم تا احترام به حقوق حیوانات را بیش از پیش در دستور کار حرفه ای خود قرار دهند. سپاس ویژه از مژگان جمشیدی همچنین اهدا کنندگان نشان خروس سپید ضمن قدردانی از تلاش ها و کوشش های همه کوشندگان و حامیان حیوانات در ایران لوح سپاس خود را تقدیم خانم «مژگان جمشیدی»، کوشنده و خبرنگار محیط زیست ایران می نمایند. مژگان جمشیدی در قامت کوشنده زیست محیطی و روزنامه نگار بیش از یک دهه است که به فعالیت در حوزه محیط زیست و حمایت از تنوع زیستی می پردازد. اخبار و مقالات روشنگرانه و جسورانه مژگان جمشیدی، نور امیدی برای نجات همه زیستمندان ایران است و در سالهای اخیر نقش غیرقابل انکاری در افزایش آگاهی مردم نسبت به وضعیت حیات وحش و تنوع زیستی ایران داشته است. همزمان با روز ملی حمایت از حیوانات ، لوح تقدیر دیده بان حقوق حیوانات و انجمن حمایت از حیوانات اصفهان به مژگان جمشیدی به عنوان دیده بان محیط زیست ایران اهداء خواهد شد. انجمن حمایت از حیوانات اصفهان/ دیده بان حقوق حیوانات بهمنگان یکهزارو ۳۹۱ _________________________ یک عضو پایگاه خبری دیده‌بان حقوق حیوانات: حفاظت از حیات وحش وظیفه تمام سازمان‌ها و گروه‌های زیست محیطی است سابقه جایزه ملی حمایت از حیوانات (نشان خروس سپید) اهدای جایزه ملی حمایت از حیوانات/ نشان خروس سپید، به «پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات» رسید دلایل نامگذاری جشن بهمنگان به عنوان روز ملی حمایت از حیوانات از زبان دکتر سپنتا بهمن گان، جشن اندیشه ی نیک و پاسداشت حیوانات
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 28 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: در گذشته پارک ملی بمو 48 هزار هکتار وسعت داشته و امروز به دلیل توسعه و تخریب‌های غیراصولی به حدود 34 هزار هکتار تقلیل یافته است. خبرگزاری مستقل محیط زیست: حسینعلی ابراهیمی کارنامی در مراسم کاشت 100 نهال که به یاد 22 شهید محیط‌بان محیط زیست استان فارس در پارک کوهستانی برف‌فروشان شیراز برگزار شد، اظهار داشت: دخالت نادرست انسان‌ها در استفاده غیر اصولی از منابع طبیعی بحران و تخریب محیط زیست را تشدید کرده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس اظهار داشت: توسعه صنعتی بدون در نظر گرفتن محیط زیست از دلایل مهم تخریب آن است. ابراهیمی کارنامی افزود: در گذشته پارک ملی بمو 48 هزار هکتار وسعت داشته و امروز به دلیل توسعه و تخریب‌های غیراصولی وسعت منطقه دارای ظرفیت تنوع زیستی به حدود 34 هزار هکتار تقلیل یافته است. وی با اشاره به اینکه جنگل‌ها و فضای سبز نقش مهمی در راستای ایجاد اکسیژن و تلطیف هوا و جلوگیری از مخاطرات طبیعی مانند سیل و خشکسالی دارند، گفت: اگر با طبیعت مدارا کنیم و از دخالت‌های نادرست بشر در طبیعت جلوگیری شود از بسیاری از این مخاطرات طبیعی در امان می‌مانیم. وی با اشاره به حساسیت ویژه مردم و مدیران ارشد استان فارس در حفظ فرهنگ محیط زیست و نهادینه‌سازی آموزش و فرهنگ مشارکت مردمی از شهروندان خواست تا در آیین ازدواج و جشن تولد فرزندانشان با کاشت نهال فرهنگ درخت‌کاری و ایجاد فضای سبز را نهادینه کنند. به گزارش فارس، 100 نهال به پاسداشت 22 شهید محیط‌بان محیط زیست فارس در پارک کوهستانی برف‌فروشان شیراز با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس، معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری فارس، مدیرکل صنعت معدن و تجارت این استان، شهرداران، اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، مدیرکل فضای سبز شهرداری شیراز و جمعی از مدیران ارشد استان کاشته شد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 28 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

همزمان با پنجمين روز از هفته هواي پاک جشنواره دوچرخه سواري و موتورسيکلت برقي با حضور ?? شرکت کننده برگزار شد. خبرگزاري مستقل محيط زيست: پنجمين روز از هفته هواي پاک در حالي سپري شد که به مناسبت اين هفته جشنواره دوچرخه سواري و موتور سيکلت برقي با حضور قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست مدير کل روابط عمومي و مشاور رسانه‌اي رئيس سازمان حفاظت محيط زيست و جمعي از مسئولان برگزار شد. علي محمد شاعري معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست در حاشيه‌ اين جشنواره در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان حفاظت محيط زيست از سيستم حمل و نقل الکتريکي حمايت کامل مي‌کند. وي گفت: به منظور تشويق فرهنگ دوچرخه سواري و استفاده از وسائل نقليه الکتريکي اين جشنواره برگزار شد. قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: سازمان حفاظت محيط زيست از سال قبل برنامه‌‌اي را طراحي کرده است که بنا داريم وسائل نقليه برقي را مانند دوچرخه، موتور سيکلت و اتوبوس برقي مورد حمايت قرار دهيم. وي اظهار داشت: تاکنون 1000 دستگاه وسيله نقليه برقي فروخته شده است و از سال آينده نيز 10 هزار موتور سيکلت برقي وارد کشور خواهد شد. شاعري گفت: توصيه مي‌شود که مردم از دوچرخه و موتور سيکلت برقي به جاي وسايل نقليه دودزا استفاده کنند زيرا اين کار به لحاظ زيست محيطي به نفع خود مردم است. قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست در پاسخ به اين سوال که قميت هر دستگاه دوچرخه و موتور سيکلت برقي چقدر است گفت: قيمت تمام شده موتور سيکلت برقي 2 ميليون تومان و دوچرخه برقي نيز يک ميليون تومان است. که با توجه به کاهش مصرف سوخت و ميزان هزينه‌اي که براي اين امر مي‌شود به نفع کشور است. شاعري ادامه داد: طرح استفاده از وسائل نقليه الکتريکي در سال گذشته توسط سازمان حفاظت محيط زيست تهيه شده است که ما در اين طرح چند پيشنهاد داده‌ايم. پيشنهاد اول ما اين است که تعرفه ‌هاي قطعات موتور و دوچرخه برقي به صفر برسد. همچنين دولت تسهيلات کم بهره‌اي براي مصرف کنندگان قرار دهد. به گفته وي مردم کشور اين آمادگي را دارند که از اين وسائل نقليه برقي استفاده کنند. وي تصريح کرد: استفاده از حمل و نقل الکتريکي تنها راه اصلي برون رفت از آلودگي هوا در کلان شهرها است. به گزارش فارس، وي با بيان اينکه پيشنهاد استفاده از اتوبوس برقي به شهرداري تهران داده شده است گفت: سازمان حفاظت محيط زيست به شهرداري تهران پيشنهاد کرده است که در دو محور ولي عصر و آزادي از اتوبوس برقي به صورت پايلوت استفاده کند که اين طرح مورد استقبال شهرداري تهران قرار گرفته است اما متاسفانه شهرداري تاکنون کاري را آغاز نکرده است. وي گفت: ما پيشنهاد داده‌ايم که 100 دستگاه اتوبوس برقي وارد سيستم حمل و نقل عمومي تهران شود و اين کار تنها بين 70 تا 80 ميليارد تومان هزينه دارد. وي با اشاره به غير استاندارد بودن موتورخانه‌هاي منازل که نقش بسزايي در آلودگي هوا دارند گفت: سازمان حفاظت محيط زيست براي تنظيم موتور خانه‌ها استاندارد آلايندگي را تهيه کرده و به دست سازمان استاندارد رسيده است و سازمان استاندارد نيز موظف است تا دو هفته آينده استاندارد موتور خانه‌ها را تهيه و به شوراي عالي محيط زيست ارجاع دهد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 28 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

اعلام اسامی برندگان سال 2012 مسابقه طراحی خلاقانه ژنراتور اسامی برندگان سال 2012 مسابقه طراحی خلاقانه پارک فرشکیلز در جزیره استاتن اعلام شد. اختصاصی معماری نیوز: اسامی برندگان سال 2012 مسابقه طراحی خلاقانه پارک فرشکیلز در جزیره استاتن اعلام شد. این مسابقه با چهار برنده و لیست بلند بالایی از خلاصه پروژه ها و طیف وسیعی از ایده ها نشان دهنده گزینه-های متعدد و متفاوتی برای زیرساخت پایدار و مناسب است. لیست برندگان: اول: طرح Scene-Sensor ، عبور از جریان های اجتماعی- اکولوژیکی از: جیمز موری و شووتا واشاکمادز دوم: طرح تپه های سرسبز(Fresh Hills ) از: متیو روزنبرگ و مشاور مهندسی ساختاری: مت ملنیک و دستیار تولید: امی ماروتا و روبی الیزر سوم: طرح Pivot از: یانکسین هو و بن اسمیت چهارم: طرح 99 بادکنک قرمز از : امکا نادی، اسکات روزین، میغان هانتر، دنیل لوب، کارا مک دوول، ایندراجیت میترا، نرگس آیت و دنیس فلوری رتبه اول: طرح Scene-Sensor ، عبور از جریان های اجتماعی- اکولوژیکی تیم هنرمند: جیمز موری و شووتا واشاکمادز محل سکونت هنرمند: آتلانتا ایالات متحده امریکا فن آوری های انرژی: ژنراتور های پیزوالکتریک (فیلم نازک و سیم های جاسازی شده) ظرفیت سالانه: 5500 مگاوات ساعت فعل و انفعالات کلیدی انرژی های انسانی و اکولوژیکی (زیست محیطی) ، در بالا و پایین سطح فرشکیلز سبب جریان های محیطی پیچیده ای می شود که این سوال را در ذهن ما ایجاد می کندکه چگونه می توان انرژی آنها را در قالب یک نیروی مولد حس کرد و کانالیزه و مهار کرد و از نوسانات این ارتباط تنگاتنگ به شیوه مفیدی بهره جست. Scene-Sensor خود را در تقاطع جریان های پیوندیابنده و جداشونده سطوح فراز و نشیبی زمین جای می دهد: از طرفی مانند یک کانال جدا کننده وزش های باد را از طریق یک شریان جزر و مددی و کششی مهار می کند و از طرف دیگر به عنوان یک نقطه قوت (مثل یک بخش برتر) تمام جریان های پیاده رو را در پارک طبقه بندی می کند. این عمل دو جانبه مثل آینه – پنجره، صحنه دورنمای نوساندار فرشکیلز را هم منعکس می¬کند و هم نشان می دهد. رتبه دوم: طرح تپه های سرسبز(Fresh Hills ) تیم هنرمند: متیو روزنبرگ و مشاور مهندسی ساختاری: مت ملنیک و دستیار تولید: امی ماروتا و روبی الیزر محل سکونت هنرمند: لوس آنجلس، ایالات متحده امریکا فن آوری های انرژی: WindTamer, Carbon Dioxide Scrubber, SmartWrap ظرفیت سالانه: 238 مگاوات ساعت طبق رویکرد تپه های سرسبز ما به نظر می رسد تپه های مواج عناصر طبیعی برآمده از زمین هستند. بدیهی است که این ساختار مانند تپه های زیر آن با این منطقه اخیراً پوشیده از زباله مانوس و بومی نیست. این منطقه به آرامی در این توپوگرافی حاضر جا خوش کرده است و تمایزاتی در گستره افقی آن ایجاد شده است. این منطقه تپه شرقی را در بر گرفته و پیوستگی یک پارچه ای بین مهار انرژی سودمند و یک چشم انداز پر برنامه ایجاد کرده است. این موضوع ارتباط هماهنگی بین زمین و باد ایجاد می¬کند. تپه¬های سرسبز مرهمی برای مزرعه توربین جداشده ازچشم انداز است و مانع ورود جوامع در این فضا می شود. رتبه سوم: طرح Pivot تیم هنرمند: یانکسین هو و بن اسمیت محل سکونت هنرمند: آتلانتا، ایالات متحده امریکا فن آوری های انرژی: دیسک های پیزوالکتریک و پارچه ظرفیت سالانه: 1200 مگاوات ساعت آینده فرشکیلز وابسته به دو موقعیت کلیدی منطقه است: غرق شدن تدریجی در زباله ها و بالا آمدن سطح آب دریای اطراف آن. همین سبب شد ما فکر کنیم چگونه می توانیم این مشکلات بالقوه را به فرصت تبدیل کنیم. طرح PIVOT با دو انجام مداخله پاسخ این سوال ماست: شناورکردن ساختار "ترانوا" در خط حرکتی بین این وضعیت ها در طی جایگزینی ناحیه از دست رفته شکل می گیرد و جمع کردن انرژی های انسانی و باد که در امتداد " کیل/ کانفلوانس" در جریان است. رتبه چهارم: طرح 99 بادکنک قرمز تیم هنرمند : اِمِکا نادی، اسکات روزین، میغان هانتر، دنیل لوب، کارا مک دوول، ایندراجیت میترا، نرگس آیت و دنیس فلوری محل سکونت هنرمند: وینی پگ کانادا فن آوری های انرژی: پانل های پیزوالکتریک و خورشیدی ظرفیت سالانه: 14000 مگاوات ساعت این عبارت برگرفته از آهنگ "99 بادکنک قرمز" در سال 1984 است که تداعی کننده حالاتی از فقدان، امید، خاطره و پایداری در دنبال کردن رویاها برای آینده ای روشن و موفق است. با الهام از این تصاویر ، 99 بادکنک قرمز پیشنهادی با مسمّا و استعاری ست در اثبات این سخن که برخی چیزهای زیبا و بازیافتی را می توان از گرد و غبار برجای مانده از فعالیت بشر بر روی زمین و انباشت زباله های جامعه به دست آورد. منبع: سایت خبری معماری نیوز - ترجمه: نعیمه خوانساری برای دیدن تصاویر به آدرس http://memarinews.com/Pages/News-10335.html مراجعه نمایید .
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 28 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

برای دیدن تصاویر به این آدرس مراجعه نمایید: http://memarinews.com/Pages/News-9562.html فعالیت سایت دفن زباله منجر به تغییر و تحولات نامساعد توپوگرافی در محیط زیست شده است. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم برای محیط‌هایی که به دلیل فعالیت‌های دفن زباله آسیب دیده‌اند امکاناتی در نظر بگیریم. معمار: گروه معماری Batlle & Roig مکان: Vacarisses، بارسلونا، اسپانیا گروه طراحی: Enric Batlle Durany و Joan Roig i Duran سازمان‌های همکار: Xavier Ramoneda، Mario Suñer، IDEMA تاریخ اجرای طرح: 2010 مساحت: 45000 مترمربع بودجه: 74000000 یورو مهندسان: IDEMA معماران منظر: Enric Batlle Durany و Joan Roig i Duran پیمانکار: UTECTRV (FFC + HERA + URBASER) عکس: Francisco Urrutia اختصاصی معماری نیوز: Waste Treatment Facility در دامنه کوه مشرف به توده سنگی Coll Cardús قرار دارد. این محل به تازگی به مکانی برای دفن کنترل شده زباله نزدیک به حد ظرفیت آن تبدیل شده است. این حقیقت باعث شده که مدیریت محل به بسته شدن تأسیسات و بررسی استفاده ممکن از محل در آینده بپردازد. انتخاب مکان CTRV همانند به حداقل رساندن اثرات زیست‌محیطی ناشی از نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از فعالیت‌های مربوط به مدیریت مواد زائد، ضوابط مختلف پایداری اقتصادی و منطقی را به حساب آورده و مورد توجه قرار می‌دهد. فعالیت سایت دفن زباله منجر به تغییر و تحولات نامساعد توپوگرافی در محیط زیست شده است. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم برای محیط‌هایی که به دلیل فعالیت‌های دفن زباله آسیب دیده‌اند امکاناتی در نظر بگیریم. علیرغم اندازه امکانات گیاهی، قصد داریم به بالاترین حد یکپارچه‌سازی چشم‌انداز با محیط زیست برسیم. برای نیل به این هدف، انطباق توپوگرافی بالا را دنبال می‌کنیم. ساختمان از انرژی و آب تولید شده توسط گیاهان خودش استفاده می‌کند. آب مورد استفاده بیشتر از تجمیع آب باران و انرژی مورد نیاز از بیوگاز تولید شده توسط مواد زائد موجود در مجاورت سایت دفن زباله Coll Cardús تأمین می‌شود. این پروژه شامل ساخت دو بخش در زیر سقفی بزرگ است. این مناطق که با ورودی‌های مجزا از یکدیگر جدا شده‌اند، ارتفاع و سطح یکسانی ندارند. به همین دلیل است که سقف هندسه خود را بر اساس برنامه‌ها و ابعاد هر ناحیه تغییر می‌دهد. سقف پوشیده از ملزومات متعددی نظیر هواکش‌ها، نورگیرها و غیره است. دایره‌های مختلف شامل پوشش‌های طبیعی زمین، خاک، شن و درختچه‌هاست. با گذشت زمان، آنها تأثیر این تأسیسات را بدون توسل به استتار و یا تقلید، متعادل می‌سازند. منبع: سایت خبری / تحلیلی معماری نیوز - ترجمه : سمیه پیلوار 9562 :کدخبر
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 28 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

هشدار کارشناسان:نابودی جنگلها با اجرای پیشنهاد امروز احمدی نژاد؛ کارشناسان می‌گویند اظهارات رئیس جمهور درباره واگذاری جنگلها به دامداران و بهره برداری از بذر بلوط با تمام قوانین، مصوبات و چشم اندازهایی که تاکنون برای حفاظت از جنگلها وجود داشته مغایرت دارد و در صورت اجرایی شدن آموزه های یک قرن متخصصان و منابع طبیعی را هدر می دهد. به گزارش خبرنگار مهر، پیش از ظهر چهارشنبه دکتر محمود احمدی نژاد در صحن علنی مجلس با اشاره به محدودیت استفاده از جنگلها گفت: زمانی که این اقدام انجام شد استدلال مسئولان این بود که دام می رود به جنگل و جنگل را تخریب می کند اما بهترین حافظان جنگل دامداران هستند و اگر ما این 14 میلیون هکتار جنگل را به آنان برگردانیم بیش از 14 هزار اشتغال ایجاد می شود. وی افزود: حداقل 6 میلیون تن بلوط در جنگل تولید می شود که از بین می رود این در حالی است که کل علوفه وارداتی کشور 7 میلیون است که سال گذشته در همین زمینه نیز دچار مشکل شدیم. برای چه باید این 6 میلیون تن بلوط از بین برود و ما هیچ استفاده ای از آن نبریم. بنابراین باید تصمیمات خود را عوض کنیم. احمدی نژاد ادامه داد: در همین جنگل ها می شود گیاهان دارویی پرورش داد اما ما این 14 میلیون هکتار را از بهره برداری خارج کردیم و اگر محدودیت استفاده از آن را برداریم یک ثروت عظیم برای ملت خواهد شد. حضور دام در جنگل مهمترین عامل تخریب جنگلها: رییس جامعه جنگلبانی ایران در واکنش به این اظهارات به خبرنگار مهر می گوید: چنین اظهار نظر هایی برای سرزمین شکننده ما از نظر اکولوژیک بسیار خطرناک است و به نظر نمی رسد حتی بی اطلاع ترین افراد از منابع طبیعی با شنیدن چنین اظهاراتی برای چند ثانیه دچار شوک شوند. دکتر هادی کیادلیری با اشاره به اینکه در حال حاضر در تمام نقاط دنیا حتی کشور هایی که از نظر جنگل غنی هستند ورود دام به جنگل را مهمترین عامل تخریب معرفی می کنند اضافه می کند: در ایران با توجه به وضعیت اکولوژیکی شکننده جنگلها مجوز ورود دام به جنگل فاجعه آفرین است. به گفته او، همچنین تاکنون تمام متولیان سازمان جنگلها و سازمان محیط زیست با توجه به آموزه های متخصصان و اساتید منابع طبیعی همواره سعی در تصویب قوانینی داشته اند که فشار دام را از جنگلهای کشور که هم اکنون نیز خارج از توان و ظرفیت این عرصه هاست کاهش دهند. حضور دامداران در جنگل یعنی از بین رفتن روزانه 14 میلیون اصله نهال: کیادلیری با اشاره به اینکه در اکوسیستم جنگل به جز نهال درختان علوفه ای وجود ندارد تأکید می کند: حضور روزانه حدود 7 میلیون دام در جنگلهای کشور در صورتی که هر دام تنها 2 اصله نهال را بخورد یعنی روزانه 14 میلیون نهال از جنگلهای کشور از بین می رود. او ادامه می دهد: البته ممکن است دامداران برای اینکه نور به کف جنگل برسد و علوفه تولید شود اقدام به قطع یا سرشاخه زنی درختان کنند که این خود یعنی نابودی جنگلها ، از سوی دیگر حضور دام در جنگل با فشرده کردن خاک در اثر عبور و مرور از زاد آوری طبیعی و رشد بذور درختان جنگلی جلوگیری می کند که با اتوجه به اینکه تعداد زیادی از بذرها توسط دامها خورده می شود بنابراین دامداران به هیچ عنوان نمی توانند حافظان جنگلها باشند. به اعتقاد این استاد دانشگاه، ارائه چنین طرح هایی در جایی که جنگلها تنها 7 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص می دهد و هر روز با مشکلات جدیدی مانند ریزگردها، سیلاب و هدر رفتن منابع آبی که همگی ناشی ازتخریب جنگلهاست مواجه است نشان دهنده عدم توجه به مسائل زیست محیطی و سطحی نگری مسئولان است. کمبود بذر بلوط در زاگرس عامل خشکیدگی جنگلها: کیادلیری با اشاره به بخش دیگری از صحبت های رئیس جمهور مبنی بر استفاده از 6 میلیون تن بذر بلوط می گوید: تاکنون آماری در خصوص وجود این میزان بذر بلوط در جنگلهای کشور نشنیده بودم اما آنچه مسلم است در همین چند سال اخیر حدود 300 هزار هکتار از جنگلهای زاگرس به خاطرکمبود بذر بلوط به دلیل آفت زدگی و یا استفاده بیش از حد جنگل نشینان از آن دچار خشکیدگی شده اند. او معتقد است: اظهارات رییس جمهور با افق هایی که خود دولت در برنامه پنج ساله تعریف کرده است تناقض دارد و اگرچه اطمینان دارم چنین طرحی هرگز اجرا نمی شود اما در صورت اجرایی شدن ظرف دو سال تمام جنگلهای کشور را از بین می برد. تکه تکه کردن منابع طبیعی بر خلاف اصول توسعه پایدار: یکی از مسئولان سابق سازمان جنگلها نیز مطرح کردن چنین بحث هایی را غیر کارشناسی می داند و می گوید در هیچ جای دنیا برای اشتغال زایی منابع طبیعی را قطعه قطعه نمی کنند و در اختیار مردم قرار دهند بنابراین اینکه رئیس جمهور نوید ایجاد 14 هزار شغل بابت 14 میلیون هکتار جنگل در کشور را می دهد بسیار عجیب و غیر قابل درک است. البته او میزان جنگلهای کشور را بسیار کمتر از 14 میلیون هکتار عنوان می کند. تخریب جنگلها منابع آب را هدر می دهد: عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل و مرتع نیز از گفته های رئیس جمهور در خصوص حفاظت از جنگلها انتقاد می کند: اظهارات امروزدکتر احمدی نژاد زحمات یک قرن اساتید و متخصصان منابع طبیعی برای آموزش علوم جنگل به زبان ساده به عموم مردم را نادیده گرفت و طرحی ارائه شد که با آنچه که تا امروز برای حفاظت از جنگلها مطرح شده بود تناقض داشت. محمد درویش می گوید: سرانه جنگل در ایران 18/ 0 هکتار برای هر فرد است در حالیکه این میزان در دنیا 8/0 هکتار است بنابراین برنامه ریزی برای بهره برداری اقتصادی از همین اندک منابع طبیعی باید با دقت و وسواس بسیار و با در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی انجام شود. او با اشاره به اینکه چندی پیش احداث یک کارخانه فراوری بذر بلوط در جنگل های زاگرس مورد انتقاد همه کارشناسان این حوزه قرار گرفت اضافه می کند : اینکه امروز رییس جمهور پیشنهاد بهره برداری از تمام بذرهای بلوط جنگل های زاگرس را می دهد یعنی از نظر ایشان زاد آوری این جنگلها هیچ اهمیتی ندارد. به اعتقاد او، زاگرس سرچشمه اصلی ترین رود خانه های کشور است که بیش از 70 درصد آب را تأمین می کند بنابراین با از بین رفتن این جنگلها منابع آب کشور هم به شدت تهدید می شود. ۱۳۹۱ بيست و هشتم دي :تاریخ انتشار--- 10691 :کدخبر ----http://memarinews.com/Pages/News-10691.html
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 27 دی 1391برچسب: هشدار کارشناسان , نابودی جنگلها , اجرای پیشنهاد احمدی نژاد, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

رييس سازمان محيط زيست: جنگل هاي کشور به تنفس 10 ساله نياز دارند محمدي زاده گفت: بايد يک تنفس 10 ساله به جنگل هاي هيرکاني شمال و زاگرس داده شود تا زمان کافي براي بازيابي داشته باشند. خبرگزاري مستقل محيط زيست ايران: محمد جواد محمدي زاده روز سه شنبه در مراسم درختکاري به مناسبت هفته هواي پاک در پارک پرديسان افزود: کشور سالانه به 7/6 ميليون تن چوب نياز دارد که از اين ميزان 2/1 ميليون تن چوب وارداتي است. 7/4 ميليون تن از طريق زراعت چوب و 800 هزار تن چوب از جنگل هاي شمال و زاگرس در کشور تامين مي شود. وي خاطرنشان کرد : پنجاه سال پيش، 18 ميليون هکتار جنگل در کشور وجود داشت که 5 /2 ميليون هکتار آن دست کاشت بود اما اکنون اين وسعت به 14 ميليون هکتار کاهش يافته است. در حال حاضر از مجموع 165 ميليون هکتار وسعت کشور، 14 ميليون هکتار جنگل و 87 ميليون هکتار مرتع است که اغلب اين مراتع و جنگل ها رشد قابل توجهي نداشته اند . به گفته وي در حال حاضر سرانه جنگل در کشور ما 1700 متر است در حالي که استاندارد جهاني آن 8000 متر است. در سند چشم انداز تاکيد شده است تا سرانه جنگل در کشور به ميزان استاندارد جهاني افزايش يابد. وي اظهارداشت: براي اين که به ميزان استاندارد جهاني برسيم بايد سالانه 600 هزارهکتار توسعه جنگل و فضاي سبز داشته باشيم در حالي که اکنون سالي 200 هزار هکتار يعني يک سوم ميزاني که سند تعيين کرده است، فضاي سبز و جنگل ايجاد مي شود. علت اين امر محدوديت منابع است. رييس سازمان محيط زيست خاطرنشان کرد: درحال حاضر تمام سازمان ها و نهادهاي دولتي براي توسعه جنگل ها و فضاي سبز در کشور وارد عرصه فعاليت شده اند اما بايد مردم و سازمان هاي مردم نهاد نيز در اين زمينه فعاليت گسترده انجام دهند. به گزارش ايرنا وي در مورد مزاياي جنگل ها گفت: يک هکتار جنگل مي تواند 50 تا 60 تن گرد و غبار در خود جمع و 2 تا 5 /2 تن اکسيژن توليد کند. همچنين هر هکتار جنگل به طور متوسط زيستگاه 1300 جانور است و منبع بسيار غني براي ذخيره کردن کربن است. وي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواست با طرح دو فوريتي حفاظت و صيانت از جنگل ها موافقت کنند تا بر اساس آن يک تنفس 5 تا 10 ساله به جنگل ها داده شود و دراين مدت بهره برداري صنعتي و توسعه زراعت چوب افزايش يابد. وي همچنين در مورد اهميت تعادل بين دام و مرتع گفت: اکنون دامي که در مراتع کشور وجود دارند سه برابر ظرفيت توان مراتع و جنگل هاست بنابراين هر نهالي که سر از خاک ببرون مي آورد بلافاصله از سوي يک چهارپا خورده مي شود از اين رو طبيعت وقت و زمان بازيابي خود را ندارد. محمدي زاده ادامه داد: بايد دو سوم دام موجود از مراتع خارج شوند که اين امر نيازمند برنامه ريزي از سوي وزارت جهاد کشاورزي است. رييس سازمان حفاظت محيط زيست يادآور شد: همچنين هنوز حدود 10 ميليون نفر از جمعيت کشور سوخت خود را از جنگل تامين مي کنند که بايد ساماندهي شوند. ديروز همزمان با سومين روز از هفته هواي پاک 2000 اصله نهال در پارک هاي سراسر کشور و همچنين به صورت نمادين 20 اصله نهال در پارک پرديسان کاشته شد. هفته هواي پاک تا 29 دي ماه در سراسر کشور ادامه دارد. www.iren.ir---- کد خبر :7950 زمان مخابره: 1:20:15 - 27/10/1391
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 27 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

چمران: تلفات آلودگی هوا بیشتر از زلزله است!!! رئیس شورای شهر تهران گفت: زلزله و سکته قلبی، مرگ‌های آنی است اما داشتن هوای ناپاک مرگ تدریجی است. مرگی که حتی شاید بیشتر از زلزله تلفات به بار بیاورد. خبرگزاری مستقل محیط زیست: مهدی چمران دیروز در جلسه شورای شهر تهران گفت: در هفته هوای پاک قرار داریم در حالی که عموما هوای ناپاک داریم و این موضوع نشان دهنده آن است که اسم و شعار مشکلی را حل نمی کند، سال‌هاست که این هفته را با همایش و سخنرانی برگزار می کنیم اما به آن عمل نکرده و به جایی نمی‌رسیم. رئیس شورای شهر تهران با بیان این که هوای پاک نیاز اولیه هر انسانی است، گفت: مردم تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور باید در هوای ناپاک زندگی کنند چرا که عزم جدی برای از بین بردن آلودگی هوا وجود ندارد. به گزارش خبرآنلاین؛ چمران گفت: بارها عنوان کرده ایم که این مسئله عملی و قابل حل است، به طور ضربتی نمی توان عمل کرد اما باید مدت زمان اجرای آن را کوتاه کنیم و مانند کشورهایی که در این راه موفق بودند آن را پیش ببریم. او گفت: ما در مقابل نسلهای آینده مسئول هستیم. هوای ناپاک بر جسم و روح و حافظه نسل آینده تاثیر منفی می‌گذارد و ما همه اینها را می دانیم اما آن را رها کرده‌ایم و اقدامی انجام نمی‌دهیم. چمران اظهار امیدواری کرد که کسانی که برنامه‌های این هفته را برگزار می کنند به ظاهر و اسم آن بسنده نکرده و در عمل کاری انجام دهند. منبع: http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=7951
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 27 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

یک گروه طرفدار محیط زیست در تایوان با استناد به یک نظرسنجی اعلام کرد که مناقشات درباره ایمنی هسته‌یی در سال 2012 در راس مسایل زیست‌محیطی قرار داشت. خبرگزاری مستقل محیط زیست: اتحادیه حفاظت زیست‌محیطی تایوان روز سه‌شنبه اعلام کرد که نظرسنجی از بیش از 200 دانشمند و نماینده گروه‌های مدنی نشان می‌دهد که مردم تایوان بیش از سایر موضواعت زیست‌محیطی نگران ایمنی هسته‌یی هستند. مسایل هسته‌یی مطرح‌شده در این نظرسنجی شامل یک رفراندوم پیشنهادی درباره سرنوشت سومین نیروگاه هسته‌یی تایوان و مجوز قانونی برای اختصاص بودجه بیش‌تر برای تکمیل شاخت چهارمین نیروگاه هسته‌یی این کشور در تایپه جدید بود. لی هسیو- جونگ، معاون دبیرکل اتحادیه حفاظت زیست‌محیطی تایوان گفت: این نظرسنجی نشان می‌دهد که مردم تایوان هم‌چنان نگران ایمنی هسته‌یی هستند. از زمان وقوع حادثه هسته‌یی نیروگاه فوکوشیما دایچی ژاپن در ماه مارس سال 2011 درخواست‌ها برای توقف تولید برق هسته‌یی در تایوار افزایش یافته است. تایوان نیز کشوری نسبتا زلزله‌خیز به حساب می‌آید و این موجب وجود نگرانی‌هایی درباره تکرار حادثه‌ای مشابه بحران هسته‌یی ژاپن در تایوان شده است. وزیر امور اقتصادی تایوان پیش از این با اعلام این که این کشور قصد دارد انرژی هسته‌یی را کنار بگذارد، احتمال احیای مجوزها برای افزایش طول عمر نیروگاه‌های هسته‌یی موجود این کشور را رد کرد. شیه ین شیانگ، وزیر امور اقتصاد تایوان گفت: برای ایجاد تایوانی عاری از انرژی هسته‌یی هر سه نیروگاه هسته‌یی موجود پس از پایان مجوز فعالیت‌شان تعطیل خواهند شد. او علاوه بر آن گفت که چهارمین نیروگاه هسته‌یی تایوان در منطقه گونگلیائو که در دست ساخت قرار دارد تنها پس از تنظیم ایمنی‌اش راه‌اندازی خواهد شد. قانون‌گذاران حزب دموکرات ترقی‌خواه تایوان لزوم ساخت چهارمین نیروگاه هسته‌یی این کشور را زیر سوال برده‌اند و این پروژه را "یک بمب زمانی که پول می‌سوزاند" خوانده‌اند. هزینه کلی این پروژه به تدریج به 11.18 میلیون دلار خواهد رسید که 94 درصد بیش‌تر از بودجه اولیه‌ای است که در سال 1992 توسط کابینه تایوان تصویب شد. شیه گفت که شرکت تایوان‌پاور که اپراتور نیروگاه‌های هسته‌یی این کشور است این بودجه و چارچوب زمانی مربوط به این پروژه را مورد بررسی مجدد قرار خواهد داد و تا پایان سال میلادی جاری گزارشی را ارائه خواهد کرد. وزیر امور اقتصادی تایوان گفت: لازم است که مکانیزمی را برای هدف کنار گذاشتن انرژی هسته‌یی حفظ کنیم و در عین حال اطمینان حاصل کنیم که هزینه برق افزایش چندانی پیدا نمی‌کند و در این روند به قول خود برای کاهش گازهای کربنی در جو ادامه می‌دهد. به دنبال آن حزب دموکرات ترقی‌خواه تایوان از یک طرح اقدام دو بخشی که هدف از آن ارتقای "سرزمینی عاری از انرژی هسته‌یی" است پرده برداشت. وانگ مین شنگ، سخنگوی حزب دموکرات ترقی‌خواه تایوان به نقل از سو تسنگ چانگ، رهبر این حزب اعلام کرد: حزب دموکرات ترقی‌خواه قصد دارد با ارتقای شراکت مردمی و تداوم تلاش‌های برای تغییر قوانین به این مساله رسیدگی کند. وانگ گفت که این طرح اقدام به دنبال نشست حزب دموکرات ترقی‌خواه تایوان درباره ایمنی هسته‌یی و لایحه پیشنهادی این حزب برای ارتقای کنارگذاشتن انرژی هسته‌یی تثبیت شد. به گزارش پایگاه خبری فوکس تایوان، و به نقل از ایسنا در یک نظرسنجی عمومی که اخیرا توسط حزب دموکرات ترقی‌خواه تایوان اعلام شد، 57.2 درصد پاسخ‌دهندگان از کنار گذاشتن توسعه انرژی هسته‌یی حمایت می‌کنند و 54.6 درصد آن‌ها تاکید کردند که با ساخت چهارمین نیروگاه هسته‌یی تایوان در منطقه گونگلیائو مخالفند و مراحل ساخت آن باید به حالت تعلیق درآید. سخنگوی حزب دموکرات ترقی‌خواه تایوان به نقل از رییس این حزب گفت: ایده عاری‌سازی تایوان از انرژی هسته‌یی اکنون به یک ارزش عمومی تبدیل شده است. او افزود که حزب دموکرات ترقی‌خواه تایوان به حمایت از استیناف برگزاری یک رفراندوم ضدهسته‌یی که با هدف متوقف کردن راه‌اندازی چهارمین نیروگاه هسته‌یی تایوان برگزار می‌شود، ادامه خواهد داد. www.iren.ir / کد خبر :7947 زمان مخابره: 0:56:0 - 27/10/1391
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 27 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

يک ايستگاه پژوهشي اقيانوس شناسي در شهر نوشهر استان مازندران راه اندازي و فعال شده و قرار است دو ايستگاه ديگر در استان هاي گيلان و گلستان نيز راه اندازي شود. خبرگزاري مستقل محيط زيست ايران: رييس موسسه ملي اقيانوس شناسي در اين باره توضيح داد: در اين ايستگاه ها علاوه بر مطالعات و طرح هاي پژوهشي، کارهاي تحقيقاتي ميداني نيز در نقاط مختلف درياي خزر اجرا مي شود تا به شناخت بيشتر درياي خزر کمک کند. وي گفت: ايجاد ايستگاه پژوهشي در استان گيلان جزو برنامه هاي سال آينده موسسه ملي اقيانوس شناسي است که بعد از آن يک مرکز نيز در استان گلستان راه اندازي خواهد شد. اميدوارم تا پنج سال آينده اين دو ايستگاه پژوهشي راه اندازي شود و تعداد ايستگاه هاي پژوهشي درياي خزر به سه ايستگاه برسد. وي همچنين از انتشار مجموعه کتاب هاي اقيانوس شناسي خليج فارس، درياي عمان و خزر خبر داد و گفت: اين مجموعه کتاب ها تا سال آينده منتشر مي شود. به گزارش ايرنا چگيني خاطرنشان کرد که اجراي پروژه ?تحليل تمام داده هاي اقيانوس شناسي خزر? رو به پايان است. در اين طرح همه داده هاي اقيانوس شناسي اين پهنه آبي کشور تحليل و بررسي شده است و نتايج اين طرح بزرگ در قالب مجموعه کتاب هاي اقيانوس شناسي درياي خزر به چاپ مي رسد. همچنين کتاب هايي نيز با موضوع اقيانوس شناسي خليج فارس و درياي عمان منتشر مي شود. وي اظهار داشت: در اين کتاب ها مباحثي همچون فيزيک دريا، شيمي دريا، زمين شناسي دريايي، زيست شناسي، محيط زيست، هواشناسي دريايي و بوم شناسي دريا گنجانده شده است و اين مجموعه مي تواند به عنوان کتاب مرجع در اختيار محققان و دانشجويان قرار گيرد. به گفته وي تاکنون منبع جامعي به زبان فارسي در زمينه سه حوزه آبي مهم کشور منتشر نشده است، در حالي که اين مجموعه کتاب ها مي تواند مرجع علمي مناسبي براي محققان باشد. انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: چهار شنبه 27 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

رییس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق طرح جامع کاهش آلودگی هوا خودروسازان باید تا پایان سال 91 خودروها را مطابق با استاندارد یورو 4 تولید می‌کردند اما هنوز این کار صورت نگرفته است. گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید امیر فاتح وحدتی در برنامه "نبض" با بیان اینکه تا کنون نمونه‌های اولیه این خودروها تولید شده است افزود: سازمان محیط زیست نمونه‌ها را تایید کرده و به جز دو شرکت ایران خودرو و سایپا، دیگر خودروسازان برای تولید خودروها با استاندارد یورو 4 مشکلی ندارند. به گفته وی بخش زیادی از سوخت با استاندارد یورو 4 مورد نیاز نیز در پالایشگاه شازند تولید شده است. وحدتی با بیان اینکه 70 تا 80 درصد از آلودگی هوای شهر‌ها بر اثر تردد خودروها ایجاد می‌شود افزود: اگرچه بخش عمده‌ی ذرات معلق مربوط به خودر‌های دیزلی است اما این مساله به این معنا نیست که خود‌روهای سواری منشأ آلودگی نیستند. رییس مرکز هوا واقلیم تاکید کرد: از ابتدای سال 92 به خودروهایی که مطابق با استاندارد یورو4 تولید نشده باشند اجازه شماره‌گذاری نخواهیم داد. دبیر انجمن خودروسازان ایران نیز در این برنامه در خصوص تولید خودروها با استاندارد یورو4 گفت: نه تنها تا پایان سال 91 بلکه تا هر زمانی که سوخت استاندارد مورد نیاز تولید نشود خودروی یورو4 تولید نخواهیم کرد. به گزارش ایسنا، احمد نعمت‌بخش افزود: براساس مصوبه 16 اسفند سال گذشته، خودروسازان باید تا پایان سال 91 تمام خودروهایشان را مطابق با استاندارد یورو4 تولید کنند و در غیر این صورت به آنها اجازه شماره‌گذاری داده نخواهد شد اما پیش از آن در دو دولت هشتم و نهم مصوب شده است که برای تولید خودرو مطابق با استاندارد جهانی باید شش ماه پیش از آن سوخت متناسب با آن نیز تولید شده باشد که تا کنون تولید نشده است. نعمت‌بخش ادامه داد: تا کنون اکثر خودروسازان توانسته‌اند تاییدیه نمونه اولیه (TA) خودروی متناسب با یورو4 را از سازمان محیط زیست دریافت کنند که این نشان دهنده توانایی آنها در تولید این خودرو است اما تا زمانی که جایگاه‌های مناسبی برای سوخت نباشد دست به این کار نخواهند زد. نعمت بخشی افزود: تنها زمانی که رییس سازمان محیط زیست و وزیر نفت به صورت کتبی عواقب تولید این خودروها را به عهده گیرند، خودرو با استاندارد آلایندگی یورو 4 تولید خواهیم کرد زیرا اگر سوخت مناسب داخل این خودروها ریخته نشود، خراب شده و مردم خودروسازان را مقصر می‌دانند. دبیر انجمن خودروسازان سخنان وزارت نفت مبنی بر تولید سوخت متناسب با استاندارد جهانی را خلاف واقع دانست و مدعی شد: آزمایشگاه‌های داخلی و خارجی با آزمایش نمونه سوخت یورو4 تولید داخل اعلام کرده‌اند که این سوخت استاندارد نبوده و در حد سوخت استاندارد یورو4 جهانی نیست. وی تاکید کرد: اگر بخواهیم تا سال آینده یک و نیم میلیون خودروی مطابق با یورو4 تولید کنیم باید 300 میلیون یورو ارز از کشور خارج شده و 1050 میلیارد تومان هم در داخل کشور هزینه کنیم در صورتی که می‌توانیم با از رده خارج کردن خودروهای فرسوده با هزینه کمتر به همان میزان از ورود آلاینده‌ها به هوا جلوگیری کنیم. به گفته وی سالانه نزدیک به 40 هزار خودرو به کشور وارد می‌شود که مطابق با سوخت یورو4 است و اگر در آنها سوخت یورو 2 ریخته شود پس از طی 15 هزار کیلومتر مطابق یورو2 آلایندگی تولید می‌کنند که این نشان می‌دهد خودروی استاندارد بدون سوخت استاندارد هیچ فایده‌ای ندارد. نعمت‌بخش گفت: چند سال پیش با وجود نبود جایگاه‌های CNG خودروهای گازسوز تولید کردیم و پس از مدتی صف‌های طولانی و خراب شدن خودروها را مشاهده کردیم و اگر باز هم بدون سوخت مناسب خودرویی را تولید کنیم شاهد همان ماجراها خواهیم بود. منبع:http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=7942
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

تالاب شيرين سو حکم دادگاه براي يک متجاوز به حريم تالاب‌ها يک متخلف زيست محيطي که به جرم تجاوز به حريم تالابها و تخريب و تصرف عدواني به مقامات قضايي معرفي شده بود، در دادگاه به غرس پانصد اصله درخت طبق نظر حفاظت محيط زيست محکوم شد. به گزارش سرويس «محيط زيست» ايسنا، يک متخلف زيست محيطي در شهرستان بروجن به جرم تصرف عدواني اراضي محيط زيست به ميزان پنج هکتار و تخريب عمدي تالاب جهت ايجاد کانال، از سوي مامورين يگان حفاظت محيط زيست به مقامات قضايي معرفي شد. مديرکل حفاظت محيط زيست استان از محکوميت اين متهم خبرداد و افزود: قاضي دادگاه باتوجه به گزارشات مامورين يگان حفاظت محيط زيست، نيروي انتظامي و ساير مراجع اتهام را وارد دانسته و نسبت به رفع تصرف حکم صادر نمود. سعيد يوسف پور درخصوص اجراي مجازات متخلف گفت: قاضي دادگاه اجراي حکم را به مدت دوسال معلق اعلام نموده با اين شرط که متخلف در اين مدت در فصل درختکاري با هماهنگي مامورين حفاظت محيط زيست استان اقدام به غرس پانصد اصله درخت نمايد. يوسف پور تصريح کرد: طبق نظر دادگاه، درصورتيکه متخلف حکم دادگاه را اجرا نمايد قاضي دستور بر محو سجل کيفري نامبرده خواهد داد. مديرکل حفاظت محيط زيست استان با بي سابقه خواندن چنين حکمي در استان اظهار داشت: اينگونه برخورد با متخلفان جرايم حوزه محيط زيست علاوه بر جلوگيري از تخلفات، و جبران خسارات وارده به محيط زيست مي تواند در زمينه آموزشي و فرهنگ سازي نيز تاثير به سزايي برجاي گذارد. يوسف پور ابراز اميدواري کرد که با تغيير نگرشي که در بين مسئولان نسبت به محيط زيست ايجاد شده است در آينده ي نه چندان دور شاهد برخورد توام با احترام مردم با طبيعت، همچون گذشتگانمان خواهيم بود. www.iren.ir
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

سيب براي کاهش اثر آلودگي هوا تهرانیها هر روز حداقل یک سیب بخورند مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مصرف حداقل یک سیب در طول روز به حفظ سلامت در هوای آلوده کمک می کند. مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مصرف حداقل یک سیب در طول روز به حفظ سلامت در هوای آلوده کمک می کند. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر زهرا عبداللهی افزود: میوه سیب حاوی ماده ای بنام پکتین است که می تواند سرب را از بدن دفع کند و مرکبات (پرتقال، نارنگی، لیمو و گریپ فروت)، توت فرنگی، هویج و غلات سبوس دار منابع غنی از پکتین هستند. وی افزود: در هوای آلوده، روزانه مقادیر زیادی رادیکالهای آزاد وارد بدن می شوند رادیکالهای آزاد، اکسیژنهای آزادی هستند که به بافتها و سلولهای بدن چسبیده و باعث نابودی و تخریب سلولهای بد و یا تغییر ماهیت آنها می شوند و به دنبال آن خطر انواع بیماریهای مزمن ازجمله برونشیت، سرطانهای خون و سرطان ریه بالا می رود. این متخصص تغذیه ادامه داد: آنتی اکسیدانها موادی هستند که می توانند اثرات مخرب رادیکالهای آزاد را خنثی کنند. ویتامینهای C , E ، بتا کاروتن و پکتین برخی از منابع غذایی آنتی اکسیدانی هستند. وی با بیان اینکه ویتامین E در روغن سویا، روغن آفتابگردان ، روغن زیتون و سایر روغنهای گیاهی مایع وجود دارد، گفت: انواع مغزها مثل گردو، بادام ، پسته وفندق نیز از منابع خوب این ویتامین هستند. مصرف متعادل آنها نیاز به این ویتامین را تامین می کند. عبداللهی خاطرنشان کرد: بتاکاروتن موجود در سبزیها و میوه های سبز، زرد و نارنجی مانند هویج، کدو حلوایی، کلم بروکلی، اسفناج، گوجه فرنگی، انواع کلم مثل کلم بروکلی، موز و پرتقال نیز با خاصیت انتی اکسیدانی از مخاطرات آلود گی هوا می کاهد. // www.iren.ir //
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

کد خبر: 51279 زمان انتشار: 25 دی 1391 15:51:00-- منبع: http://www.darichekhabar.ir/News.aspx?ID=51279 برف وباران و گرد وخاک در راه است / 21 استان کشور به زیر صفر می‌روند مدیرکل پیش‌بینی هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور نسبت به بارش شدید برف و باران در استان‌های شمالی کشور و اختلال تردد در راه‌های منتهی به آنها هشدار داد. برف وباران و گرد وخاک در راه است / 21 استان کشور به زیر صفر می‌روند به گزارش دريچه خبر ، مهندس عبدالرضا امیدوار شهری با اشاره به نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی گفت: بر این اساس در روز سه‌شنبه در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش شدید برف پیش‌بینی شده است که بدین ترتیب در برخی مناطق این استان‌ها به ویژه در مناطق مرتفع و راه‌های ارتباطی کوهستانی البرز، اختلال در تردد جاده‌ای پیش‌بینی می‌شود که این وضعیت از اواخر سه‌شنبه در استان‌های خراسان‌ شمالی و شمال استان خراسان رضوی نیز مشاهده خواهد شد. وی با اشاره به اینکه طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به سبب افزایش سرعت وزش باد بر روی عراق، گرد و خاک سبب کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی در جنوب استان خوزستان و پس از آن استان بوشهر خواهد شد، افزود: در این مدت به دلیل وزش باد شدید و طوفانی بودن آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان، توصیه می‌شود که شناورهای سبک از ترددهای غیر ضروری در این مناطق خودداری کنند. مدیرکل پیش‌بینی هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور از وزش باد شدید و طوفان گرد و خاک در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان خبر داد و گفت: بر اساس نقشه‌های هواشناسی از اواخر سه‌شنبه و طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، وزش باد شدید و طوفان گرد و خاک در برخی نقاط استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان پیش‌بینی شده است که بر این اساس در این مناطق شاهد کاهش دید افقی و کیفیت هوا خواهیم بود. از سوی دیگر این طوفان موجب اختلال در تردد راه‌های ارتباطی این استان‌ها نیز خواهد شد. امیدوار شهری با اشاره به اینکه از عصر دوشنبه و طی روز سه‌شنبه پایداری جوی در تهران کاهش خواهد یافت، افزود: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود از غلظت آلاینده‌های جوی به طور موقت در پایتخت تا پایان روز سه‌شنبه کاسته شود. مدیرکل پیش‌بینی هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر تقویت جریان‌های شمالی و نفوذ هوای سرد تا روز چهارشنبه به نیمه شمالی کشور است که با گذر موج طراز میانی جو همراه می‌شود که از این رو به تدریج در سواحل شمالی کشور و استان اردبیل ابرناکی، بارش برف و باران و وزش باد و در برخی مناطق شمال غرب و ارتفاعات البرز، افزایش ابر و بارش پراکنده برف و باران پیش‌بینی می‌شود. وی با اشاره به اینکه در روز سه‌شنبه، بارش‌ها در سواحل شمالی کشور به ویژه در غرب و مرکز دریا تشدید می‌شود، افزود: از بعدازظهر سه‌شنبه در برخی مناطق دامنه‌های جنوبی البرز و مرکز کشور نیز افزایش ابر و بارش پراکنده انتظار می‌رود و در شمال غرب، دامنه‌های البرز و سواحل شمالی کشور کاهش محسوس دما رخ خواهد داد. امیدوار شهری با تاکید بر اینکه این سامانه اوایل روز چهارشنبه در سواحل شرقی دریای خزر و برخی نقاط شمال شرق، شرق و ارتفاعات جنوب شرق کشور فعال بوده و به تدریج از کشور خارج می‌شود، خاطر نشان کرد: بدین ترتیب در روز چهارشنبه کاهش محسوس دما را در شمال شرق و شرق کشور انتظار داریم. همچنین طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برای برخی مناطق شرق و جنوب شرق کشور نیز باد و گرد و خاک انتظار می‌رود. از سوی دیگر از بعدازظهر سه‌شنبه در جنوب غرب و جنوب کشور نیز پدیده گرد و خاک پیش‌بینی شده است. مدیرکل پیش‌بینی هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: طی روزهای پنجشنبه و جمعه در اغلب مناطق کشور، جوی آرام مستقر بوده و افزایش دما پیش‌بینی شده است که این افزایش دما در سواحل شمالی کشور محسوس خواهد بود. وی به وضع هوای تهران اشاره کرد گفت: بر این اساس در روز سه‌شنبه آسمان تهران ابری با بارش پراکنده در اوایل شب، کاهش ابر، گاهی وزش باد پیش‌بینی شده است که حداقل و حداکثر دمای تهران در این روز با 4 درجه کاهش به 3- و 3 می‌رسد. همچنین در روز چهارشنبه، آسمان پایتخت صاف تا کمی ابری در اواخر وقت غبارآلود پیش‌بینی شده است که حداقل و حداکثر هوا در این روز 5- و 4 خواهد رسید. مدیرکل پیش‌بینی هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در روز سه‌شنبه استان‌های آذربایجان شرقی و همدان با حداقل دمای 14 درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین و هرمزگان با حداکثر دمای 21 درجه سانتی‌گراد بالای صفر، گرم‌ترین استان‌های کشور خواهند بود. همچنین در این مدت حداقل دمای 27 استان کشور به زیر صفر خواهد رفت.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

معاون وزیر نیرو در کمیسیون کشاورزی مجلس: کشور از نظر تامین منابع آبی بسمت بحران جدی پیش میرود و ظرف یک تا دو دهه آینده دچار تنش آبی خواهد شد ۲۵ دی ۱۳۹۱ دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در تشریح نشست هفته گذشته این کمیسیون گفت: در این جلسه معاون آب و آبفای وزیر نیرو با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آبی کشور به این موضوع اشاره کرد که ظرف یک تا دو دهه آینده کشورمان دچار تنش آبی خواهد شد. عباس پاپی زاده در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: در نشست عصر روز سه شنبه ۱۹ دی، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس علیرضا دائمی، معاون وزیر نیرو گزارشی از وضعیت منابع آبی کشور ارائه داد و بر این موضوع تاکید کرد که کشورمان از نظر تامین منابع آبی به سمت بحران جدی پیش می رود. نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: به گفته معاون وزیر نیرو در حال حاضر ۴۰ درصد منابع آبی کشورمان از سفره های آب زیرزمینی تامین می شود و میزان برداشت از این سفره ها بسیار بیشتر از میزان آبی است که وارد این سفره ها می شود. وی تصریح کرد: بنا به گزارش مسئولان وزارت نیرو از ۶۰۹ دشت موجود در کشور بیش از ۳۰۰ دشت دچار افت سفره های آب زیرزمینی است و تا پنج سال آینده این عدد به ۵۰۰ دشت خواهد رسید.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

رئیس سازمان محیط زیست در مراسم آغاز هفته هوای پاک: طی چندسال گذشته مساحت جنگل های کشور از ۱۸ میلیون به ۱۴/۵ میلیون هکتار کاهش یافته است ۲۴ دی ۱۳۹۱ دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): مراسم زنگ هوای پاک امروز با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست،‌ وزیر آموزش و پرورش و معاونان این نهادها در مجتمع آموزشی شهدای هفتم تیر تهران برگزار شد. هفته هوای پاک امسال با شعار هوای پاک، صنعت پاک از ۲۴ تا ۲۹ دیماه در سراسر کشور گرامی داشته می شود.
ادامه مطلب
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

معاون رئیس جمهور خواستار اشد مجازات برای قاتلین خرس های سمیرم شد ۲۵ دی ۱۳۹۱ دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: محمد جواد محمدی زاده معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سازمان محیط زیست به عنوان شاکی این پرونده از قاضی دادگاه می خواهد تا اشد مجازات را برای متهمان اصلی کشتار و سلاخی سه قلاده خرس در بخش ونک شهرستان سمیرم درنظر بگیرد تا دیگر شاهد بروز چنین حوادثی در حیات وحش کشور نباشیم. وی تأکید کرد: محیط زیست تا گرفتن رأی قطعی برای متخلفان این پرونده دست از تلاش خود برنمی دارد. محمدی زاده اظهار داشت: معاونت حقوقی محیط زیست استان اصفهان به عنوان نماینده سازمان محیط زیست در دادگاه متهمان کشتار و سلاخی سه قلاده خرس که امروز ۱۳۹۱/۱۰/۲۵ در شهرستان سمیرم برگزار می شود شرکت خواهد کرد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

شکارچی میش آبستن در جریان درگیری با محیط بانان پارک ملی تنگ صیاد زخمی شد دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: ماموران یگان حفاظت استان چهارمحال و بختیاری در پارک ملی تنگ صیاد سه شکارچی غیرمجاز را دستگیر نمودند که در جریان این دستگیری یکی از آنان به ضرب گلوله خودش از ناحیه پا آسیب دید. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، مامورین یگان حفاظت این استان در پارک ملی تنگ صیاد پس از شناسایی سه شکارچی غیرمجاز وارد عمل شده و با سرعت عمل خود باعث غافلگیری متخلفان شدند و موفق شدند هر سه متخلف را دستگیر نمایند. از این متخلفان که یک راس میش وحشی آبستن به دو بره را شکار نموده بودند، یک قبضه اسلحه برنو دروبین دار به همراه ۲۴ عدد فشنگ و یک قبضه اسلحه تک لول روسی با یک عدد فشنگ به همراه سایر ادوات شکار کشف و ضبط نمودند. متخلفان در جریان دستگیری به سمت مامورین تیراندازی نمودند و در این درگیری یکی از متخلفان به ضرب گلوله خود مجروح گردید. هم اکنون این متخلفان جهت طی مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی و انتظامی شدند. مامورین یگان حفاظت استان چهارمحال و بختیاری در اقدام دیگری در شب رحلت پیامبر اکرم (ص) متوجه حضور تعدادی متخلف در منطقه حفاظت شده و پارک ملی تنگ صیاد شدند و پس از ساعاتی تعقیب و گریز، متخلفین از تاریکی شب استفاده کرده و متواری شدند. پس از آن مامورین با حکم مقامات قضایی به همراه مامورین انتظامی وارد منزل یکی از متهمین شده و موفق به کشف اجزاء لاشه شکار گردیدند. پرونده مذکور از سوی این اداره کل محیط زیست استان و مقامات قضایی در حال پیگیری می باشد. منبع: http://www.iew.ir/1391/10/25/6051
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

کد خبر: 51304 زمان انتشار: 25 دی 1391 18:49:00 رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت: آنفلوانزای خوکی در ایران هم بومی شده/ مرگ ۶ نفر تاکنون بیماری آ‌نفلوانزای خوکی دیگر در تمام کشورها جزئی از آنفلوانزای فصلی و بومی شده است. شیوع ۳ نوع آنفلوانزا در زمستان افزایش یافته و این بیماری‌ها تاکنون جان ۶ ایرانی را گرفته است. آنفلوانزای خوکی در ایران هم بومی شده/ مرگ ۶ نفر تاکنون به گزارش دريچه خبر ، محمد مهدی گویا افزود: بیماری آنفلوانزا انواع (سوش‌های) مختلفی دارد که هر زمان سوش‌های جدید ویروس آن در برخی نقاط دنیا دیده می‌شود روی آن اسم می‌گذارند مانند ویروس H1N1 که حدود سه سال پیش(2009 میلادی) دیده شد و نام آ‌نفلوانزای خوکی گرفت. وی گفت: اما همین ویروسها اگر گسترش یابند و وارد انواع ویروسهای آنفلوانزای فصلی شوند دیگر به آن نام خاص خوانده نمی‌شوند. رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد:‌ ویروس آنفلوانزای خوکی یا H1N1 هم از نوع ویروسهاست که امسال جزئی از ویروسهای شایع فصلی است و شاهد همه گیری جهانی آن از جمله در ایران هستیم. وی گفت:‌ امسال 3 ویروس H1N1، ویروس آنفلوانزای نوع B و ویروس H3N2 به عنوان 3 ویروس شایع در آنفلوانزای فصلی جهانی شناخته و معرفی شده‌اند و در کشور ما نیز این 3 ویروس به صورت گسترده فعال شده و به خصوص در 2 ماه اخیر شاهد افزایش موارد آ‌نفلوانزا در کشور هستیم. گویا ادامه داد: بیماری آنفلوانزا در ماههای اخیر به خصوص در استانهای غربی، شمالی، شمال غربی و مرکزی شامل تهران، البرز، قزوین، آذربایجان غربی، مازندران، قم، زنجان، بیش از بقیه مناطق کشور شایع شده است و آزمایش 300 نفر از مبتلایان وجود این 3 نوع ویروس را تأیید کرده است. البته همه این بیماران درمان شدند. وی افزود: اکنون در فصل بیشترین شیوع بیماری آنفلوانزا هستیم و پیش بینی می‌شود تا پایان زمستان حدود 20 درصد جمعیت کشور به این بیماری مبتلا و البته درمان شوند. وی گفت: بیماری آنفلوانزا البته در کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند می‌تواند‌ مرگ هم داشته باشد به طوری که از شروع فصل سرما تاکنون 6 نفر از مبتلایان به آنفلوانزا که بیماری قلبی یا ریوی مزمن داشتند جان خود را از دست دادند که البته این آمار نسبت به آمار سالهای گذشته پایین است ولی تا آخر زمستان افزایش می‌یابد. رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت:‌ وزارت بهداشت برای کنترل این بیماری افراد پر خطر شامل بیماران و کادر درمانی را علیه آنفلوانزا واکسینه کرده است و واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها در دسترس همه مردم قرار دارد. وی افزود: مهمترین توصیه وزارت بهداشت برای کنترل این بیماری رعایت بهداشت فردی در بین افراد مبتلا به آنفلوانزا برای جلوگیری از ابتلای دیگران و استراحت در منزل است.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

بیانیه بیش از 60 نفر از وبلاگ نویسان و کوشندگان محیط زیستی در حمایت از سبزپرس نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ۱٢ دی ۱۳٩۱ در شرایطی که وضعیت محیط زیست ایران مطلوب نبوده و مجموعه‌ای از فشارهای انسانی و تنگناهای اقلیمی بر درجه آسیب‌پذیری و شکنندگی آن افزوده است، آگاه سازی مردم و آشنایی ایشان به حقوق‌شان در راستای حفظ مواهب طبیعی سرزمین، می‌تواند بسیار مفید و اثرگذار باشد؛ رسالتی که تحقق آن در گرو حمایت از رسانه‌های اطلاع رسانی در این حوزه است. با این وجود، شوربختانه خبردار شدیم که یکی از مهم‌ترین، فراگیرترین و قدیمی‌ترین پایگاه‌های اطلاع رسانی محیط زیستی کشور به نام سبزپرس، ظاهراً با شکایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مسدود شده است. سبزپرس پس از 4 سال به عنوان مرجعی برای دوستداران محیط زیست در سراسر کشور تبدیل شده بود و تلاش می کرده در روزهای سخت محیط زیست از طریق افزایش آگاهی عمومی و ارائه اخبار لازم و نظرات کارشناسی به مدیران اجرایی، یاری گر محیط زیست رنج دیده وطن باشد. در حالیکه در سالهای اخیر بسیاری از سازمانهای غیردولتی زیست محیطی تعطیل و کم رمق شده اند، تعطیلی یک رسانه پرمخاطب مردمی آن هم به دلیل شکایت ارگانی که وظیفه سازمانی اش حفظ محیط زیست است را باید اوج بی سلیقگی مدیران آن سازمان دانست. براستی چرا تا به این میزان انتقاد پذیری در بین مدیران این سازمان پایین آمده است که رسانه ای زیست محیطی را نمی توانند تحمل کنند؟! مگر غیر از آنست که بیش از 90 درصد اخبار این رسانه در همسو با نظرات آن سازمان و در جهت حفظ محیط زیست بوده است؟! آیا قرار است هیچ خبر و صدایی بر خلاف نظر سازمان منتشر شود؟ آیا سازمان محیط زیست خود را مبرا از اشکال و انتقاد می داند که در صدد ساکت کردن صدای گروههای مردمی و مستقل است؟ آیا کسانی که حکم به مسدود شدن سبزپرس داده اند تصور می کنند در شرایط فعلی و در زمانه دهکده جهانی می توان مانع از انتشار اخبار و وقایع شد؟ آیا نمی دانند که تعطیلی رسانه ای مثل سبزپرس که در داخل کشور و توسط خبرنگاران داخلی اداره می شود می تواند باعث مراجعه جویندگان خبر به رسانه های خارجی شود؟ آیا قرار است دوستداران محیط زیست از این پس اخبار زیست محیطی کشور را از رسانه های خارجی پیگیری کنند؟! ما، جمعی از وبلاگ نویسان محیط زیستی ایران ضمن گلایه و انتقاد از کسانی که تحمل شنیدن صدای نظرات مخالف در حوزه محیط زیست را ندارند معتقدیم تعطیلی سبزپرس بر خلاف مصالح محیط زیست وطن بوده و نقطه تاریکی در کارنامه مدیران فعلی محیط زیست به یادگار خواهد گذاشت. لذا از همه کسانی که مسبب تعطیلی سبزپرس شده اند می خواهیم ضمن تجدید نظر در این خصوص، فضا را برای فعالیت هر چه بیشتر رسانه های مستقل ایجاد کنند. اسامی وبلاگ نویسان محیط زیستی و همراهان به ترتیب اعلام همراهی : -- محمد درویش - سپهر سلیمی - احسان طباطبایی - همایون فتح الله زاده - مریم خزائلی - هومان خاکپور - محسن تیزهوش - نرگس سلیمی - رسول خوارزمی - محمد علی مومنی - سارا باقری - مسعود کرامتی - سام خسروی فرد - مریم فرزانه - یکتا شایسته - مریم انواری - پری جلالی پور - نگار فیض آبادی - عیسی کیانی - بابک روحبخش - مهرداد حمزه - الهام نصر - احمد پازوکی - زهره نادریان - میترا ابراهیمی - اعظم فیروزی - سهیلا امیدی - محمد امین ثامنی - بهمن پاسبان - آتوسا تقوی - مزدک دربیکی - هامون طهماسبی - سعید عادلیان - اصغر بیات - تاج مهر - شینا انصاری - فرشید ساکی - پیام احتسابیان - کوشان مهران - مهدیه نصرتی - محمد افراسیابی - ایمان حجتی - سینا یوسف نژاد - شهاب مهرنامی - تینا قضاتی - حسن احمدپور - ستاره بابکی - شبنم مهرنامی - محمد فلاح - شهره مهرنامی - محمد جواد مولودی - امیر رضا پناه - دانیال شیخ - موسی دهقانی - الهه موسوی - امیر سررشته داری - جلال ایجادی - امیر احمدی فر - سعید کیارسی زاده - پوپک سلیمی - شاهین سپنتا - آرش یکدانه - شهرام امیر شریفی - زهرا عزیزی پور - مهدی سلگی - مهدی کلاهی - مینا اروجلو دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست و میراث فرهنگی)http://animal.persianblog.ir/post/809/
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: دو شنبه 25 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

«وزغ تالشی» که به عنوان بزرگترین دوزیست ایران شناخته شده هم اکنون با تهدیدهای فراوانی از جمله مرگ در جاده ها در فصل تولید مثل و زادآوری روبرو است. این جانور با وجود پراکنش بسیار محدود جهانی در هیچ یک از طبقه بندی های حفاظتی قرار نگرفته است. به گزارش سبزپرس، این گونه دوزیست با نام علمی Bufo eichwaldi به عنوان بزرگترین گونه دوزیست ایران شناخته شده اما تا کنون مطالعات بسیار کمی روی آن انجام شده و اطلاعات زیادی درمورد آن در دست نیست. وزغ تالشی Bufo eichwaldi وزغ تالشی وابسته به یکی از بزرگترین خانواده های وزغ با تعداد ۵۶۹ عضو است. این جانور با نام های «وزغ تالشی» و «وزغ ایچوالد» در کتاب های جانورشناسی نام برده شده است. وزغ تالشی دارای بدنی پهن و مکعبی شکل به طول تقریبی ۱۴ سانتی متر و پاهایی به طول ۱۳ سانتی متر است، سری بزرگ دارد و چشمانی که در دو طرف سر متمایل به جلو و بالا قرار گرفته است. پوست بدن آن نیز به رنگ کرم قهوه ای با خال های سیاه رنگ است. سطح شکمی آن سفید یا شیری با خال ها یا لکه های بزرگ تیره رنگ و نامنظم به رنگ قهوه ای- مشکی است. پیش از این تصور می شد که این گونه وزغ تنها در محدوده جنگل های «تالش» (ما بین دو استان گیلان و اردبیل) یافت می شود اما اخیرا جمعیت هایی از آن تا شرق استان مازندران نیز مشاهده شده است. «باربد صفایی» از «انجمن خزنده شناسان پارس» درباره این گونه دوزیست می گوید: می توان گفت پراکنش وزغ تالشی در تمامی دامنه شمالی رشته کوه البرز از شرق مازندران تا قسمت هایی از غرب استان اردبیل گسترده است. این گونه به جز ایران در قسمت های جنوبی کشور همسایه جمهوری آذربایجان نیز پراکنش دارد. به عبارت دیگر پراکنش جهانی آن محدود به ارتفاعات حوزه جنوبی دریای خزر است. وزغ هایی که به جای تولید مثل، می میرند هم اکنون وزغ های تالشی با تهدیدهای فراوانی روبرو هستند که مانند تمامی جانوران در معرض تهدید و خطر، تخریب زیستگاه مهمترین تهدید برای این گونه دوزیست است. تغییر کاربری پهنه های جنگلی به زمین کشاورزی و متعاقب آن، ورود سموم آفت کش و علف کش شیمیایی به آب های سطحی، بخشی از این تخریب محسوب می شوند. علاوه بر این، تغییرات اقلیم و الگوهای بارش در زیستگاه جانور و همچنین از بین رفتن و کشته شدن مستقیم به دست انسان ها از دیگر تهدیدهای این گونه محسوب می شود. اما گذشته از این عوامل، تلفات جاده ای فراوان در فصل تولید مثل و زادآوری، در چند سال گذشته تبدیل به یکی از مهمترین عوامل تهدید این گونه شده است. وزغ هایی که در فصل زادآوری قصد عبور از عرض جاده ها را دارند، به دلیل کاهش سطح هوشیاری در این فصل، زیر چرخ های خودروهای عبوری از بین می روند و همین مسئله باعث شده تا جاده های مواصلاتی، یکی از تهدیدهای این جانور محسوب شود. صفایی می گوید: فصل زادآوری در مناطق مختلف با توجه به سرمای هوا متفاوت است اما در یکی از مناطق بررسی شده در استان مازندران، اطلاعات بدست آمده نشان می دهد که از اواخر دی ماه افراد بالغ از پناهگاه های خود در قسمت های جنگلی خارج شده و به سمت آبگیرها حرکت می کنند. در این میان تعداد آن ها رفته رفته تا اوایل بهمن ماه افزایش می یابد به نحوی که این گرد همایی ها در مناطقی به حدی زیاد است که موجب مسدود شدن جاده های محلی در شب می شود. او ادامه می دهد: در این هنگام به دلیل وجود فعل و انفعالات شیمیایی در بدن، وزغ ها هوشیاری چندانی ندارند و متاسفانه تعداد قابل توجی از آنها در مسیر جاده ها به زیر ماشین می روند و تلف می شوند. او همچنین تاکید دارد: این موضوع به حدی جدی است در بررسی انجام شده در منطقه «عباس آباد» بهشهر در فاصله حدود ۴۰ روز، تلفات وزغ ها روزانه به بیش از ۲۵۰ جفت می رسد و تکرار این کشتار جاده ای هر ساله باعث آسیب جدی به جمعیت این گونه در مناطق جنگلی مازندران و گیلان شده است. به طوری که افراد محلی معتقدند جمعیت آنها به یک سوم کاهش یافته است. صفایی معتقد است که می توان با آموزش مردم محلی، و نصب علائم هشدار دهنده در جاده ها، نظیر کاری که در کشورهای دیگر انجام می شود، تلفات جاده ای این گونه را به حداقل رساند. گونه ای که هنوز در فهرست ها وارد نشده! با وجود آنکه وزغ تالشی، بزرگترین دو زیست ایران است، اما هنوز مطالعات چندانی در مورد آن انجام نشده است. همین ضعف اطلاعات باعث شده تا این گونه در هیچ یک از فهرست های حفاظتی ملی وارد نشود. از سوی دیگر نبود اطلاعات از این گونه وزغ در کشور ایران و آذربایجان، کار را برای مجامع بین المللی نیز مشکل کرده به گونه ای که با جستجوی نام علمی این گونه در بانک اطلاعات اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) و کنوانسیون منع تجارت گونه های نادر گیاهی و جانوری (CITES) هیچ اطلاعاتی به دست نمی آید. گونه های دو زیست با وجود تنوع کمترشان نسبت به سایر گونه ها، یکی از مهمترین رده های جانوری محسوب می شوند. آنها نقش بسیار مهمی در کنترل جمعیت حشرات و نرم تنان دارند؛ حشرات و نرم تنانی که بعضاً به عنوان آفت شناخته می شوند. از سوی دیگر این گونه ها به دلیل آنکه در دوران جنینی تا پیش از بلوغ درون آن زندگی می کنند و پس از بلوغ، خارج از آب ادامه حیات می دهند، در برابر تغییرات محیطی بسیار حساس هستند. از این رو وضعیت دوزیستان یک منطقه به عنوان شاخصی دقیق برای سلامت و کیفیت محیط زیست یک منطقه از نظر آلودگی ها به حساب می آیند.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: یک شنبه 24 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

قوچ و میش یا گوسفند وحشی از اجداد گوسفندهای اهلی هستند و می‌توانند با آن‌ها جفت‌گیری کنند. هزاران سال پیش تعدادی قوچ و میش به‌دست انسان‌ها رام شدند و گوسفندهای اهلی به‌وجود آمدند. مهاجرت‌های ارتفاعی مهاجرت ارتفاعی بدین معناست که گوسفند وحشی در فصل بهار در ارتفاعات بالاتر دیده می‌شوند که شاید به دلیل آغاز رویش بهاره‌ی علف‌ها در ارتفاعات باشد. آن‌ها تابستان را هم در همان ارتفاعات بالا می‌گذرانند. گله‌ها برای دوری از گرمای تابستان، دامنه‌های شمالی با شیب ملایم را برای استراحت انتخاب می‌کنند تا علاوه بر استفاده از خنکی دامنه‌ی شمالی، از حشره‌های موذی هم در امان باشند. با آغاز پاییز و زمستان، گله‌های گوسفند وحشی به مناطق کم‌ارتفاع‌تر و دره‌ها و گودی‌ها پناه می‌آورند. زیرا با آغاز فصل سرما، نیاز به آب کم‌تر می‌شود. به‌علاوه، علف‌ها بیش‌تر در گودی‌ها و مناطق کم‌ارتفاع رشد می‌کنند. آن‌ها در این مهاجرت‌ها، مسیرهایی سنتی دارند. ساختار اجتماعی گوسفند وحشی به صورت گروهی زندگی می‌کند. معمولاً میش‌ها، بره‌ها و نرهای جوان با هم و جدا از گله‌های مسن‌تر مشاهده می‌شوند. نرها از ۳ تا ۴ سالگی از گله‌‌ی ماده‌ها و بره‌ها جدا می‌شوند و در گروه‌های جداگانه‌ای زندگی می‌کنند. بنابراین، جدایی نرها از ماده‌ها، پدیده‌ای مرتبط با سن و تدریجی است. به‌طور معمول، گله‌ها در طول فصل جفت‌گیری مخلوط می‌شوند و بعد از آن، قوچ‌ها گله‌های ماده‌ها، بره‌ها و جوان‌های نابالغ را ترک می‌کنند. نژادهای گوسفند وحشی در ایران نژادهای گوناگونی از قوچ و میش در ایران زندگی می‌کنند که هم از نظر ظاهری و هم از نظر تعداد کروموزوم‌ها، با هم تفاوت دارند. این نژادها عبارت‌اند از: ۱٫ قوچ و میش ارمنی: در تپه‌ماهورها و مناطق استپی شمال غربی و جنوب غربی دیده می‌شوند. در زیر گلو و سینه‌ی آن‌ها ریش و موهای زبر کوتاهی به رنگ قهوه‌ای تا سیاه دیده می‌شود. ماده‌ها شاخ ندارند یا شاخ‌های آن‌ها بسیار کوچک است. قوچ‌های ارمنی در ناحیه‌ی کمر لکه‌ی سفیدرنگی دارند که در اصطلاح به آن «آلاکمر» می‌گویند. ۲٫ قوچ و میش اصفهان: که در قسمت‌های جنوب اصفهان و قسمتی از چهارمحال و بختیاری زندگی ‌می‌کنند. از ویژگی‌های بارز این قوچ و میش این است که رنگ بدنشان تیره‌تر از سایر قوچ‌هاست و دست، پا و پوزه‌‌ی آن‌ها سفید است. 3. قوچ و میش لارستانی: کوچک‌ترین قوچ و میش ایران است. نوک شاخ آن‌ها به موازات گردن انحنا دارد و میش‌ها غالباً شاخ دارند. این قوچ‌ها در هرمود فارس زندگی می‌کنند. دورگه‌های گوسفند وحشی ایران در بسیاری از نقاط ایران، نژادهای گوناگون قوچ با هم آمیزش کرده‌‌اند و دورگه‌های متفاوتی به‌وجود آمده است. این جانوران در ظاهر شبیه به هر دو نژادی هستند که با هم آمیزش کرده‌اند؛ ولی از نظر تعداد کروموزوم با آن‌ها متفاوت‌اند. دورگه‌های معروف گوسفندهای وحشی ایرانی عبارت‌اند از: ۱٫ قوچ و میش البرز مرکزی: از آمیزش گوسفندهای وحشی اوریال و ارمنی به‌وجود آمده است. آن‌ها در محدوده‌ی شرقی پراکندگی خود، به گوسفند وحشی اوریال شباهت بیش‌تری دارند و در محدوده‌ی غربی به قوچ ارمنی شبیه‌ترند. ۲٫ قوچ و میش کرمان: از آمیزش گوسفندهای وحشی لارستان و اوریال به‌وجود آمده‌اند. شاخ‌های آن‌ها شبیه قوچ اوریال است. در ناحیه‌ی گردنشان هم موهای سیاه و نسبتاً بلندی مشاهده می‌شود. میش‌ها معمولاً شاخ‌های کوتاهی دارند. در کشور ما، علاوه بر نژادها و دورگه‌های ذکر شده، گوسفندهایی وحشی زندگی می‌کنند که به دلیل کمبود اطلاعات، نمی‌توان درمورد آن‌ها قاطعانه اظهار نظر کرد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: یک شنبه 24 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر تنوع زیستی حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست شمار دقیق پرنده های ایران را ۵۳۴ گونه اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران حسین محمدی در حاشیه دومین کارگاه تخصصی نقشه راه گربه‌سانان همچنین اشاره کرد دوسوم از کل پرندگان خاور میانه در ایران زندگی میکنند و تنوع گونه های پرنده در کشور ما معادل تمام قاره اروپا است. وی افزود در ایران دویست نقطه مهم برای زمستان گذرانی پرندگان وجود دارد که از جمله مهمترین آنها تالابهای انزلی و میانکاله است.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: یک شنبه 24 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

چرا صندوقی برای محیط‌بانان و جنگل‌بانان چندی پیش خطاب به نویسنده مهار بیابان‌زایی «صندوق حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان» را پیشنهاد دادم. پس از آن شماری سوال کردند که چرا به دنبال «صندوق محیط‌زیست» نباشیم؟ محمد درویش نیز در یادداشتی همین موضوع را نوشت و از تشکیل صندوق حامی طبیعت ایران حمایت کرد و از علاقمندان به حفظ محیط‌زیست ایران ممد خواست. اما چرا اصرار دارم در این مقطع، صندوقی برای حمایت از جنگل‌بانان و محیط‌بانان راه‌اندازی شود و نه صندوق حفاظت یا حمایت محیط‌زیست؟ در پاسخ به این سوال لازم است چند نکته را در نظر بگیریم: ۱- اگر به فکر حفاظت عرصه‌های طبیعی هستیم باید هوای محیط‌بانان و جنگل‌بانان را داشته باشیم. قشر زحمت‌کشی که وظیفه‌ای دشوار را به عهده گرفته‌اند؛ برخی از روی علاقه و برخی از روی ناچاری جذب این کار شده‌اند. برای تشویق و تاییدشان چاره‌ای نیست جز جلوگیری از دلسردی گروه نخست و تشویق گروه دوم. چنانچه در مواقع دشواری و تنگنا به فریاد این جامعه کوچک چند هزار نفری برسیم، آن اهرم‌های تشویقی کار خودش را به درستی کرده است و می‌توان اندکی امیدوار بود که آن دو گروه کمتر نگران خواهند شد اگر در راه انجام وظیفه حتی توبیخ و بازداشت و زندانی شوند. ۲- اگر قرار است چنین پیشنهادی به مرحله عمل درآید، بی‌تردید با کاستی‌ها و گرفتاری‌ها و مشکلاتی روبه‌رو خواهد بود. چه بهتر که آزمون و خطای این کار، دامنه کوچکتری داشته باشد. می‌توان حتی کار را بسیار بزرگ گرفت مثلا «صندوق حمایت از محیط‌زیست خاورمیانه». اما سنگ بزرگ علامت نزدن است. بهتر است کار را کوچک شروع کرد و گسترش داد. سنگ‌بنا را بر صندوق حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان گذاشت و بعد صندوق‌هایی مثل مبارزه با آلوگی هوای شهرها، حفاظت رودخانه‌ها و تالاب‌ها، آبزیان و ...راه اندازی کرد که همگی زیرچتر واحدی باشند به نام صندوق محیط‌زیست ایران. هر کدام از این صندوق‌ها هم می‌تواند هیات موسس و سازمان مردم‌نهاد خود را داشته باشند و در کنار هم و زیر یک بیرق واحد قرار بگیرند. ۳- در صندوق محیط‌بانان و جنگل‌بانان، می‌توان خیل عظیمی از مردم را با سلیقه‌های گوناگون مشارکت داد. زیرا این صندوق دو محور را به طور مستقیم پوشش می‌دهد؛ طبیعت و انسان (به طور مشخص محیط‌بانان، جنگل‌بانان و خانواده‌هایشان). هم مردم کمتر آشنا به طبیعت و البته علاقمند به امور خیر را می‌توان جذب این کار کرد و هم افراد آشنا به مسایل و گرفتاری‌های محیط‌زیست را. شاید برای عده‌ای مهم نباشد فلان تالاب در حال خشکیدن است اما نمی‌توانند بی‌گناهی را ببینند که به خاطر عدم استطاعت در پرداخت دیه باید مدت‌ها در زندان بماند. پس قدمی برمی‌دارند و بانی خیر می‌شوند. ۴- می‌توان از تجربه آنها که به طور پراکنده و موردی و یا مستمر به محیط‌بان‌ها و جنگل‌بان‌ها یاری‌ رسانده‌اند استفاده کرد. این صندوق می‌تواند باب گفت‌وگوی سالم میان دوستداران طبیعت اعم از موافقان و مخالفان شکار را باز کند. هر دو گروه که ممکن است با نظر هم در زمینه شکار موافق نباشند در یک موضوع با هم اشتراک نظر دارند؛ حفاظت طبیعت! این اشتراک نظر چنانچه درست هدایت شود باب مرافقت پدید می‌آورد و فضای مسموم و آلوده تهمت‌زنی و توهین را تلطیف خواهد کرد. مشروط بر آن که دو طرف نخواهند نظرشان را به هم تحمیل کنند. این چهار دلیل و دلایل کوچک دیگری دست به دست هم دادند تا به جای پیشنهاد صندوق محیط‌زیست، پیشنهاد «صندوق محیط‌بانان و جنگل‌بان‌ها» را ارائه کنم. بی‌تردید کار ساده‌ای نخواهد بود اما غیر ممکن نیست. اگر این تجربه موفق بود می‌توان آن را گسترش داد و حتی با کمی بلندپروازی و همت می‌تواند به صندوقی برای حفاظت از محیط‌زیست زمین توسعه یابد و افتخار کنیم که سنگ بنای آن در ایران گذاشته شده است. اما شرط لازم و کافی پیش از رسیدن به آن مرحله این است که اولا بند ناف‌مان را از مدیران و مسئولان حکومتی قطع کنیم و دنبال اصغرآقاها و ممدآقاها نباشیم (به بیان ساده مستقل از بودجه‌های دولتی صندوق تشکیل و راه‌اندازی شود) و ثانیا بتوانیم در مقیاس کشوری موفق باشیم. منبع از وبلاگ : http://samkhf.blogfa.com/post/295
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 23 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

تاریخ انتشار: ۲۲ دی, ۱۳۹۱--- http://zistboom.com/10600/ ---- آتش تخریب در دامان بهشت طبیعت‌گردی ایرانزیست بوم: وقتی برای نخستین بار از سوخت‌های زیستی به عنوان یک راهکار دوستدار محیط زیست برای مقابله با تغییرات جوی ناشی از مصرف بیش از اندازه سوخت‌های فسیلی صحبت شد، همه فکر می‌کردند تنها راه مقابله با پیامدهای ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی همین است و هیچ جایی برای تردید وجود ندارد. البته بدیهی است که رشد درختان با هدف تولید سوخت چوبی در مقایسه با سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز که در افزایش آلودگی هوا بیشترین سهم را دارند، می‌تواند تامین‌کننده منبعی عظیم از انرژی‌های تجدیدپذیر باشد که می‌تواند جایگزین سوخت‌های فسیلی شود. ویژگی‌های مثبت سوخت‌های زیستی نظیر نقش موثر آنها در کاهش دی‌اکسیدکربن موجود در هوا برهیچ‌کس پوشیده نیست. از این رو چند سالی است که در کشورهایی مانند چین و آمریکا برای مقابله با پدیده شوم آلودگی هوا، جایگزینی سوخت‌های زیستی مورد توجه قرار گرفته است. اما درست در همان لحظه‌ای که فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ما هم برای فرار از مشکلات آلودگی هوا در کلانشهرها با الگوبرداری از کشورهای موفق در این زمینه به سراغ درختانی نظیر سپیدار، اکالیپتوس یا بید برویم، همه نقشه‌هایمان بر آب می‌شود. انگار نمی‌شود به هیج چیز دلمان را خوش کنیم. نتایج تحقیقات انجام شده درباره شناخت ماهیت سوخت‌های زیستی نشان داده است آلودگی ناشی از سوخت‌های زیستی که تاکنون ناشناخته بوده و به آن توجه نشده است تا سال ۲۰۲۰ در هر سال ۱۴۰۰ نفر را به کام مرگ می‌برد. در حقیقت همزمان با رشد درختانی که به عنوان منبع تامین سوخت چوبی یا زیستی کشت می‌شوند، ماده‌ای شیمیایی موسوم به ایزوپرن تولید می‌شود که در ترکیب با سایر آلاینده‌ها در معرض نور خورشید به تشکیل اوزون سمی منجر می‌شود و این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌های ریوی باشد. البته اگر این کار در مناطق غیرآلوده و به‌عبارتی در شهرهایی غیر از کلانشهرها انجام شود، تاثیر آن به مراتب کمتر است و می‌توان امیدوار بود بتوان از روش‌های ژنتیکی برای کاهش انتشار ایزوپرن‌ها استفاده کرد اما به هر حال مثل این‌که این قصه سر دراز دارد و داستان به این سادگی‌ها ختم به خیر نمی‌شود. اگرچه مهم‌ترین هدف برای روی آوردن به سوخت‌های زیستی کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن ناشی از سوخت‌های فسیلی است، اما مطالعات انجام شده نشان دهنده هشداری جدی است که از آینده‌ای خطرناک‌تر خبر می‌دهد. منبع: روزنامه جام جم
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 23 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

به گزارش زیست بوم هوشنگ ضیایی در گفت و گو با ایلنا در رابطه با انقراض ببرهای ایرانی گفت: متاسفانه آخرین ببر ایرانی سال 1337 در پارک ملی گلستان منقرض شده بود و سالها تلاش جنگلبانان و کارشناسان حیات وحش در یافتن اثری از ببر ایرانی در پارک‌ها و ... تاریخ انتشار: ۲۲ دی, ۱۳۹۱ یک کارشناس حیات وحش گفت: سازمان دامپزشکی در مورد انتقال بیماری مشمشه در بین حیوانات باغ وحش تهران و مرگ ببرهای سیبری مقصر بود چرا که زمانی که حیوانات جهت تغذیه جانوران باغ‌وحش ذبح می‌شوند میبایست آن مکان قرنطینه شود و بر روی حیوانات ذبح شده آزمایش انجام شود تا از ابتلای احتمالی آنان به بیماری‌های خطرناکی همچون مشمشه آگاه شوند. به گزارش زیست بوم هوشنگ ضیایی در گفت و گو با ایلنا در رابطه با انقراض ببرهای ایرانی گفت: متاسفانه آخرین ببر ایرانی سال ۱۳۳۷ در پارک ملی گلستان منقرض شده بود و سالها تلاش جنگلبانان و کارشناسان حیات وحش در یافتن اثری از ببر ایرانی در پارک‌ها و جنگل‌های ملی ایران بی نتیجه ماند و ما نتوانستیم این گونه با ارزش حیات وحش ایران را از خطر انقراض نجات بدهیم. وی ابقای نسل ببر ایرانی را یک حسرت بزرگ عنوان کرد و گفت: ببر ایرانی پس از شیر ایرانی دومین گونه با ارزش منقرض شده حیات وحش ایران شمرده می‌شود که نتوانستیم آن را ابقا کنیم تا اینکه دانشگاه آکسفرد با انتشار مقاله‌ای مدعی شد که ببرهای سیبری و ببرهای منقرض شده ی ایرانی از نظر دی.ان.ای به هم نزدیک هستند و تنها ۱۰۰ سال از هم فاصله گرفته‌اند که این مقاله تا حد زیادی امید ما را به ابقای ببر ایرانی زنده کرد. این کارشناس حیات وحش ادامه داد: بر خلاف انقراض ببر ایرانی و جست و جوی مسئولان حیات وحش ایران در احیای ببر ایرانی، در روسیه نژاد پلنگ سیبری در خطر انقراض قرار گرفته است لذا پیشنهاد انتقال ببرهای سیبری با پاسخ درخواست انتقال پلنگ ایرانی به روسیه رو به رو شد.
ادامه مطلب
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 23 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

http://zistboom.com/10597/ تاریخ انتشار: ۲۲ دی, ۱۳۹۱ اختلاف نظر استانداری و محیط زیست زیست بوم: رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اجرای استاندارد یورو ۴ بر روی خودروهای تولید داخل در شرایط کنونی را اقدامی غیر موثر دانست و خواستار تجدید نظر در این خصوص شد. به گزارش زیست بوم به نقل از سایپا نیوز، رضا رحمانی به همراه مدیرعامل و جمعی ازمدیران ارشد گروه خودروسازی سایپا در بازدید از قطعه سازان برتر استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: اجرای استاندارد یورو ۴ بر روی خودروهای تولید داخل در شرایط تحریم که صنایع تحت فشار هستند صحیح نیست و باید بگذاریم این صنایع از تحریم و فشارهای آن خارج شوند و سپس به این موضوعات بپردازیم. وی ادامه داد: در حال حاضر گزینه های مناسب تری نظیر خروج خودروهای فرسوده وجود دارد که اجرای آن طبیعتاٌ اثرات مطلوب تری را در مقایسه با استاندارد یورو۴ در برخواهد داشت. این نماینده مجلس با اذعان به این نکته که صنعت خودرو یکی از نقاط اتکا در بسیاری از کشورهای دنیا است تصریح کرد: خودروسازی کشور امروز سیزدهمین خودروساز دنیا است و مجلس نیز بر روی برند سازی و حمایت از این صنعت تاکید داشته و بواسطه همین امر کارگروهی بنام کارگروه حمایت از تولید تشکیل شده است که به مشکلات این بخش رسیدگی شود. این نماینده مجلس با اشاره به گذراندن گردنه شکست خودروسازان در مدت اخیر گفت: افردای با نیات ناصواب بدنبال از بین بردن این صنعت و زنجیره ارزشمند آن هستند و از دست رفتن این صنعت نتیجه خوبی را در برنخواهد داشت و مطمئناً تمام مسئولین باید بدنبال حمایت از این صنعت مهم باشند. رضا رحمانی در ادامه از ایجاد زنجیره تامین پلت فرم خودرو در آذربایجان شرقی توسط گروه خودروسازی سایپا خبر داد وگفت: در حال حاضر بسترسازی و زیرساختهای عالی در حوزه زنجیره تامین و همچنین توان طراحی پلت فرم و موتور همه در تبریز محیا شده است و استان آذربایجان شرقی توانمندی های خوبی در این زمینه داشته و به جرات می توان گفت که سرمایه گذاری در این استان با توجه به پتانسیل موجود، تاثیربسزائی در رشد وتعالی صنعت خواهد داشت. نماینده مردم تبریز پتانسیل استان آذربایجان شرقی در حوزه ریخته گری و آهنگری را عالی توصیف کرد و خاطرنشان کرد: درصورت اختصاص تسهیلات از منابع استانی وبا توجه به توانمندی استان آذربایجان برای همکاری در اجرای بنگاه های اقتصادی طبیعتاً نمایندگان مجلس نیز از این طرح پشتیبانی خواهند کرد. * مطالب و دیدگاههای درج شده در سایت نظر شخصی نویسنده آن بوده و لزوماً دیدگاه مسئولین زیست بوم نمی‌باشد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 23 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

زیست بومhttp://zistboom.com/10610/ تاریخ انتشار: ۲۲ دی, ۱۳۹۱ پژوهشگران به ارتباط معناداری بین آلودگی محیط با سرب و جرائم خشونت بار پی برده اند که نشان می دهد چرا این جرائم بعد از جنگ جهانی دوم شیوع قابل ملاحظه ای پیدا کرد و چند دهه بعد به صورت چشمگیری کاهش یافت. به گزارش زیست بوم به نقل از همبوم بعد از جنگ جهانی دوم مصرف بنزین سرب دار در آمریکا افزایش قابل ملاحظه ای یافت. در آن زمان افزودن سرب به بنزین باعث می شد موتور بهتر و نرمتر کار کند. در اوایل دهه ۱۹۷۰ استفاده از بنزین سرب دار در آمریکا ممنوع شد. از طرف دیگر میزان جرائم خشن در آمریکا از دهه ۱۹۶۰ افزایش بسیاری کرد و از دهه ۱۹۹۰ میزان آن کاهش یافت. این تحقیق توانسته ارتباط معنادارای را بین آلودگی محیط و افزایش خشونت در بیست سال بعد نشان دهد. آنچه به این تحقیق اعتبار بخشیده این است که پژوهشگران توانستند آمار و ارقام خود را با توجه عواملی مانند محرومیت اجتماعی، اعتیاد به مواد مخدر و مسائل حقوقی تعدیل و اصلاح کنند. بنابراین پژوهشگران امور اجتماعی برخلاف انتظار، این تحقیق را زیر سوال نبرده اند و آن را متقاعد کننده دانسته اند. پروفسور آلیستر هی، استاد سم شناسی محیطی در دانشگاه لیدز می گوید:” این تحقیق از نظر من کار فوق العاده ای است. نویسندگان آن، بسیار محتاطانه و دقیق، دیگر عواملی را که با جرم مربوط هستند کنار گذاشتند. آنچه باقی ماند این بود: افزایش و کاهش سرب و افزایش و کاهش جرم”. او می گوید: “کاملا متقاعد کننده است. ما مدتهاست که می دانیم سرب یک نوروتوکسین قوی است و می تواند آسیب جدی به شماری از اعضای بدن از جمله به اعصاب مرکزی وارد کند. سرب در کودکان مشکلات رفتاری ایجاد می کند و به همین دلیل هم استفاده از آن در بنزین و رنگ ممنوع شد”. کاربردهای اصلی سرب در بنزین، صنایع رنگ سازی، لوله های آب رسانی و چاپ روزنامه بوده است. از چند دهه پیش که تاثیر مخرب سرب بر بهره هوشی کودکان ثابت شد، سعی شده استفاده از آن محدودتر شود. پژوهشگران ارتباط بین سرب و جرائم خشن را در کشورهای دیگر هم بررسی کردند و به نتایج مشابهی رسیدند. هر وقت میزان سرب در محیط به بالاترین اندازه رسیده، بیست سال بعد جرائم توأم با خشونت به حداکثر رسیده است. آمریکا در دهه هفتاد میلادی استفاده از بنزین سرب دار را ممنوع کرد. این اتفاق در بسیاری از کشورهای اروپایی بیست سال بعد افتاد و در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا ممنوع است. بنابراین کارخانه هایی که تترا اتیل سرب تولید می کردند تعطیل شدند، اما هنوز یک کارخانه وابسته به کمپانی Innospec در بریتانیا این محصول را تولید می کند که نشان می دهد هنوز این بازار مشتری دارد. با توجه به اینکه فروش تترا اتیل سرب در بریتانیا ممنوع است، در وب سایت رسمی کارخانه آمده است که محصولش به کشورهای دیگر فروخته می شود. کمپانی Innospec دو سال پیش پذیرفت که زیر نام یک شرکت دیگر به مقامات عراقی و اندونزیایی میلیونها دلار رشوه پرداخته تا به فروش تترا اتیل سرب ادامه دهد و به همین دلیل، مبلغ ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار جریمه شد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 23 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

جلسه دادگاه متهم اصلی کشتار و سلاخی سه قلاده خرس در شهرستان سمیرم، ۲۵ دیماه برگزار خواهد شد ۲۱ دی ۱۳۹۱ دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش ایسنا، طبق برگه احضار ارسالی از طرف دادگستری استان اصفهان برای انجمن حمایت از حیوانات، جلسه دادگاه “ح ا” متهم اصلی کشتار و سلاخی سه قلاده سرخ در بخش ونک شهرستان سمیرم، ۲۵ دی ماه برگزار خواهد شد. یادآوری می‌شود یکی از متهمان این پرونده به نام “ح ا” پس از دستگیری و دو ماه حبس با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد و متهم دیگر پرونده هنوز متواری است توله خرسهای سمیرم، سمبل مظلومیت حیات وحش انتشار تصاویر کشتار بیرحمانه یک خرس قهوه ای ماده و دو توله اش، در حالیکه شکم توله خرس های زنده پاره شده بود و در همان حال به آغوش مادر غرق در خون خود پناه می بردند، آنقدر دردناک و تکان دهنده بود که برای نخستین بار موجی از اعتراض و انزجار عمومی را به دنبال داشت و احساسات بسیاری از مردم کشور را جریحه دار کرد. به دنبال این اتفاق تلخ، ۲۰ شهریور به همت گروه های حامی محیط زیست و حیوانات طی بیانیه ای بعنوان ” روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات” نامگذاری شد. نصب تندیس خرس مادر و توله ها در یکی از میادین سمیرم در صورت موافقت شورای شهر شهرستان سمیرم، انجمن حمایت از حیوانات تندیس خرس مادر و دو توله خرس سلاخی شده را ساخته و در یکی از میادین این شهرستان نصب خواهد کرد. هزینه این طرح از طریق مشارکت‌های مردمی و توسط انجمن حمایت از حیوانات تامین خواهد شد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 23 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا: ترکیبات سرطان‌زای بنزین‌های داخلی ۳ برابر استاندارد است ۲۰ دی ۱۳۹۱ دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اینکه بدون تردید کیفیت نامناسب بنزین می‌تواند بر تشدید آلودگی هوا موثر باشد، گفت: نمونه‌هایی از بنزین تولید داخل به منظور بررسی به یک مرکز پژوهشی در کشور آلمان فرستاده شده است. به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از معاونت ترافیک شهرداری تهران، دکتر یوسف رشیدی افزود: نخستین نکته‌ای که در این بررسی مورد توجه قرار گرفت، عدد اکتان بنزین‌های معمولی و سوپر تولید داخل است که به ترتیب ۸۳ و ۹۵ است در صورتی که استاندارد جهانی حداقل ۹۵ است. عدد اکتان بنزین معمولی فاصله زیادی با استاندارد دارد وی با اشاره به این که عدد اکتان بنزین سوپر داخلی نیز کمتر از استاندارد جهانی است، اظهار کرد: البته عدد اکتان بنزین معمولی فاصله زیادی با استاندارد جهانی دارد و این در شرایطی است که هر چه عدد اکتان یک سوخت بیشتر باشد، آن سوخت در مقابل پدیده احتراق مخرب فشار و گرما مقاوم‌تر است. رشیدی دومین نکته این بررسی را میزان ترکیبات آروماتیک موجود در بنزین شامل بنزن، تولوئن و زایلین اعلام و تصریح کرد: این مواد سرطان‌زا که بسیار خطرناکند، بر اساس استاندارد یورو ۴ باید زیر یک درصد باشند که بر مبنای نتایج این آزمایش‌ها، در بنزین‌های داخلی دو تا سه درصد است. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران سومین نکته‌ای که در این بررسی مورد توجه قرار گرفته را میزان گوگرد و سایر ناخالصی‌های موجود در بنزین را بر اساس استاندارد یورو ۴ زیر ۵۰ ppm (قسمت در میلیون) عنوان و اضافه کردو گفت: این رقم در بنزین‌های داخلی حدود ۱۸۰ ppm است. میزان گوگرد بنزین داخلی حدود ۳٫۵ برابر استاندارد است وی با بیان این که میزان ترکیبات سرطان‌زای آروماتیک بنزین داخلی دو تا سه برابر میزان استاندارد است، اعلام کرد: میزان گوگرد و سایر ناخالصی‌های موجود در بنزین داخلی نیز حدود ۳٫۵ برابر میزان استاندارد است. رشیدی با تاکید بر این که خودروهای نسل جدید حتما باید از بنزین سوپر استفاده کنند و این در حالی است که اغلب رانندگان این گونه خودروها این اصل مهم را رعایت نمی‌کنند، عنوان کرد: از سوی دیگر خودروسازان داخلی ضریب تراکم باک خودروهای تولیدی خود را دست‌کاری می‌کنند و این فرآیند آلودگی هوا را تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان خاطرنشان کرد: هر چند می‌گویند اقدامات خوبی در زمینه ارتقای کیفیت بنزین‌های تولید داخل انجام شده اما آزمایش‌های به عمل آمده هنوز از ادامه روند فعلی خبر می‌دهد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: شنبه 23 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

بنزین آلوده توزیع نمی‌کنیم! تاریخ انتشار: ۲۰ دی, ۱۳۹۱ بنزین زیست بوم: معاون وزیر نفت با رد تولید بنزین آلوده و آلاینده در پتروشیمی‌ ها از آغاز عرضه و توزیع بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ در برخی از کلانشهرهای کشور خبر داد و گفت: عامل آلودگی هوای تهران بنزین آلوده نیست. به گزارش زیست بوم، علیرضا ضیغمی امروز در گفتگو با مهر درباره پائین بودن کیفیت بنزین تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی و افزایش آلودگی هوا در تهران و برخی از کلانشهرهای کشور، با رد هرگونه آلودگی بنزین تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی کشور، گفت: در حال حاضر کیفیت بنزین تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی مطابق با استاندارد پالایشگاه‌های نفت است. معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون به‌طور روزانه و مستمر کیفیت بنزین عرضه شده در جایگاه‌های سوخت مورد پایش و بررسی قرار می گیرد، تصریح کرد: نتایج تمامی آزمایش‌های انجام گرفته نشان می دهد که تفاوتی بین استاندارد بنزین تولید شده در پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های نفت وجود ندارد. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی میزان درصد حجمی آروماتیک‌ها و یا ترکیبات حلقوی موجود در بنزین‌ تولید شده در مجتمع های پتروشیمی مشابه با بنزین تولیدی پالایشگاه هیا نفت کشور است، اظهار داشت: بر این اساس نمی توان عامل آلودگی هوای تهران و سایر کلانشهرها را توزیع و عرضه بنزین آلوده عنوان کرد. این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی آخرین مراحل راه اندازی و پیش راه اندازی طرح‌های جدید بنزین سازی در پالایشگاه‌های نفت در حال انجام است، بیان کرد: بر این اساس، تا چند هفته آینده ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا در سطح پالایشگاه‌های نفت افزایش قابل توجه‌ای می‌یابد. وی، تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی را مقطعی و موقتی عنوان کرد و افزود: در شرایط فعلی توزیع و عرضه بنزین با استاندارد یورو در برخی از کلانشهرهای کشور آغاز شده است. ضیغمی معاون وزیر نفت پیشتر هم در گفتگو با مهر با رد آلوگی بنزین عرضه شده در جایگاه‌ها، عامل آلودگی هوا را فعالیت صنایع و نیروگاه‌های حاشیه شهرها و افزایش مصرف سوخت مایع در این واحدهای صنعتی در فصل زمستان عنوان کرده بود. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بخشی از دلایل وقوع آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهرها مربوط به فعالیت صنایع است، اظهار کرده بود: در فصل زمستان با افزایش مصارف گاز توسط بخش خانگی، استفاده از سوخت مایع همچون نفت کوره و گازوئیل در صنایع و کارخانه‌های تولیدی افزایش می یابد. این مقام مسئول با اعلام اینکه آلودگی های ایجاد شده در بخش حمل و نقل هم صرفا به دلیل بالا بودن تعداد خودروها بوده و ربطی به بنزین آلوده ندارد، بیان کرده بود: در مجموع با راه اندازی فازهای جددی پارس جنوبی و افزایش تولید گاز امکان تحویل گاز بیشتر به صنایع و نیروگاه‌های کشور فراهم خواهد شد. * مطالب و دیدگاههای درج شده در سایت نظر شخصی نویسنده آن بوده و لزوماً دیدگاه مسئولین زیست بوم نمی‌باشد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 21 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

تاریخ انتشار: ۲۰ دی, ۱۳۹۱ محمدعلی الله قلی زیست بوم/ محمدعلی الله قلی*: امسال هم در ادامه زمستان های ٣ سال گذشته قوهای مهاجر برای چهارمین سال به منطقه فریدونکنار و سرخرود مازندران آمدند البته با ٢ تفاوت عمده، یک؛ اینکه امسال قو ها یک ماه زودتر به این منطقه مهاجرت کردند و دوم اینکه بر خلاف سالهای قبل که به مرور به جمعیت شان اضافه می شد این بار یکباره بیش از ٣٠٠٠ بال قو در شالیزارهای منطقه فرود آمدند که این پدیده، صحنه شگفت انگیز و در عین حال نگران کننده ای را پدید آورده است و احتمال می رود که در آینده نزدیک جمعیت های بیشتری نیز به جمعیت فعلی اضافه شوند. این درحالی است که کل این منطقه به دلیل وجود شکارچی ها غیرمجاز از مازندران به شدت برای قوها و سایر پرندگان مهاجر ناامن می باشد. قوها برای سال چهارم این محدوده (شالیزارهای روستا وزراء محله واقع در سرخرود) را برای زمستان گذرانی انتخاب کرده اند که قطعا دلیلی به جز امنیت این منطقه کوچک برایشان موجب این انتخاب نشده است. درحال حاضر شالیزارهای منطقه سرخرود و فریدونکنار مملو از قوهای سرمازده و گرسنه هستند اما فقط بخش کوچکی از شالیزارهای این منطقه امنیت لازم را برای حضور قو ها دارند و آن شالیزارها واقع در روستای وزراء محله اند . همانند گذشته سعی بر این است که این امنیت در کنار تامین غذا برای قو ها در این منطقه حفظ شود و به این ترتیب قو ها نیاز به جابجایی از این محدوده امن و پرواز به سایر نقاط را نداشته باشند. منطقه سرخرود که محل تمرکز اصلی قوها میباشد از نظر مدیریت مناطق زیر نظر اداره محیط زیست محمودآباد می باشد. این اداره در حال حاضر به جز مدیر اداره فقط ٢ نفر کارمند دیگر دارد که هر ٢ نفر به همراه مدیرشان به شکل شبانه روزی حتی روزهای جمعه برای حفظ قوها در تلاش هستند و این در نوع خود در مقایسه با عملکرد سایر ادارات محیط زیست در سراسر ایران بی سابقه می باشد. گفتنی است مساحت حوزه استحفاظی این اداره با سه نفر کارمند بیش از ۵٠٠ هزار هکتار است. متاسفانه با وجود همه این تلاش ها گزارش های متعدد و روزانه ای از شکار قو ها وجود دارد و تاکنون تعدادی از آنها به اشکال مختلف شکار شده اند. از دوستان علاقه مند به حفظ طبیعت و حیات وحش تقاضا می شود مانند سالهای گذشته برای خرید ذرت و گندم، به جهت غذا رسانی و حفظ قو ها در این محدوده امن و جلوگیری از پخش شدن بیشتر قو ها “هرچند ناچیز” به ما یاری رسانند. تمامی هزینه های حضور افراد داوطلب برای تامین غذای قو ها به عهده خود این افراد می باشد و همه کمک های شما صرفا برای خرید غلات هزینه خواهد شد. در صورت تمایل هر یک از افراد علاقمند به اطلاع از روند کار فاکتورهای خرید غلات همواره آماده ارایه خواهند بود. همچنین شما می توانید خودتان به منطقه سفر کرده و اقدام به خرید ذرت یا گندم کنید و سپس با هماهنگی کیسه ها را در انباری که در روستای وزراء محله سرخرود، نزدیک محل قو ها توسط یکی از دوستان به هدف نگه داری دانه ها قبل از پخش در اختیار ما قرار داده شده است بگذارید و همزمان با ما در پخش دانه ها که معمولا یک روز در میان قبل از غروب آفتاب می باشد همراه باشید. قطعا این غذا دادن دستی تا زمانی که قوها به زیستگاه های جوجه آورییشان باز گردند جان صد ها بال از آنها را نجات میدهد و علاوه برقو ها، تعداد نه چندان کمی از سایر انواع اردک ها و غازهای وحشی نیز در کنار قو ها از این دانه ها تغذیه خواهند کرد و طبعا کمتر شکار خواهند شد. سال گذشته تنها باقیمانده نژاد غربی «درنای سیبری» که یک درنای بزرگ نر است و چند سالیست که تنها برای زمستان گذرانی به این منطقه می آید ٢۵ روز آخر زمستان را تمامًا در بین قو ها گذراند که این خود به تنهایی شاهدی بر تلاش مامورین این منطقه خصوصا همکار و دوست عزیزم مهدی گلی نازنین در حفظ امنیت این محدوده می باشد. در حال حاضر بیش ازهر زمان دیگری با توجه به اینکه جمعیت قو ها نسبت به ظرفیت زیستگاه فعلی شان بسیار زیاد می باشد و غذای کافی برای این جمعیت در دسترس شان نیست، یاری رسانی شما برای بقا این پرندگان زیبا اقدام بسیار شایسته ای خواهد بود. این همان زمانیست که ما باید با پخش غذا به شکل مستمر قوها را در این محل امن، در کنار مامورین محیط زیست بدون حضور فرصت طلبان نگاه داریم. قوهای تازه از راه رسیده به سرعت مشغول خوردن این تنها منبع غذائی هستند و آن زمان دور نیست. علاقمندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین آگاهی از نحوه ارسال کمک های خود می توانند با شماره تلفن ۷۳ ۱۵ ۱۷۷ ۰۹۱۲تماس حاصل فرمایند. *فعال محیط زیست
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 21 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

فناوری های نوین زیست محیطی حمایت می شوند تاریخ انتشار: ۲۰ دی, ۱۳۹۱ محمدی زاده در زیست بوم: رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر حمایت از فناوری های نوین زیست محیطی در کشور گفت: این سازمان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک های علم و فناوری به دنبال تجاری سازی و تولید انبوه فناوری ها نوین زیست محیطی است. ˈ به گزارش زیست بوم، محمد جواد محمدی زاده ˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: باید با برنامه ریزی های اصولی و حمایت از نهادهای زیست محیطی تلاش کنیم فناوری های نوین زیست محیطی در عرصه های مختلف صنعت و جامعه به کار گرفته شود. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان محیط زیست برای تولید انبوه فناوری هایی همچون ˈ ماسک نانویی ˈ و ˈ دستگاه جاذب ریزگردهاˈ با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم نامه ای امضا کرده است.براین اساس یک شرکت دانش بنیان با حمایت سازمان محیط زیست به منظور تولید انبوه ماسک های نانویی ایجاد شده که هم اکنون مشغول تولید این ماسک ها است . به گفته وی برپایی نمایشگاه های مختلف زیست محیطی در کشور عرصه مناسبی برای ارایه فناوری های زیست محیطی است که توسط شرکت های دانش بنیان داخلی به دست آمده اند . سازمان محیط زیست تلاش می کند ضمن شناسایی این فناوری ها ، به دنبال تجاری سازی و تولید انبوه آنها باشد. محمدی زاده همچنین برقراری ارتباط بین بهره برداران و تولید کنندگان فناوری های نوین در بخش محیط زیست را جزو برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست دانست و گفت : طرح های فناورانه زیست محیطی که مرحله پایلوت و آزمایشی را پشت سر گذاشتند و دارای کیفیت لازم برای تولید انبوه هستند ، با حمایت سازمان محیط زیست ، تجاری سازی می شوند. * مطالب و دیدگاههای درج شده در سایت نظر شخصی نویسنده آن بوده و لزوماً دیدگاه مسئولین زیست بوم نمی‌باشد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 21 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

تاریخ انتشار: ۲۰ دی, ۱۳۹۱ شاعری زیست بوم: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری هفته هوای پاک گفت:هفته هوای پاک از ۲۴ دی ماه لغایت ۲۹ دی ماه با شعار صنعت پاک و هوای پاک نامگذاری شده است . به گزارش زیست بوم و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): وی افزود: مراسم آغازین این هفته در مدارس سراسر کشور با حضور مسئولین آموزش و پرورش معلمان ، مدیران و دانش آموزان اجرا خواهد شد. وی از برگزاری همایش تجلیل از ۱۲۰ واحد صنعتی و خدماتی سبز در روز دوم هفته هوای پاک خبر داد و افزود: در سالجاری با هدف انطباق صنعت و خدمات کشور با استاندارد های زیست محیطی از اول سال صنایع را پایش کردیم. وی ادامه داد : بر اساس مدیریت اصول سبز واحد های خدماتی سبز طبق ۱۱ استاندارد سبز معرفی شدند و در روز صنعت سبز و خدمات سبز از آنها تجلیل می شود. علی محمد شاعری روز سوم هفته هوای پاک را روز طبیعت و هوای پاک عنوان کرد و افزود: در این روز در پارک های سراسر کشور نهال کاری و توسعه فضای سبز با مشارکت تشکل های مردم نهاد و دستگاه های مسئول انجام خواهد شد قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت : هر هکتار جنگل بیش از ۶۰ تن ریزگرد را در خود رسوب می دهد و تاثیر زیادی در تعدیل دمای محیط و تلطیف هوا و ایجاد چشم انداز در محیط زیست نقش موثری دارد لذا یک روز به عنوان طبیعت و هوای پاک در هفته هوای پام نامگذاری شده است. با مشارکت همه مردم بریم که سرانه فضایی در جوامع شهری، روستایی بر استانداردهای روز دنیا برسانیم. برنامه درختکاری در تهران در پارک پردیسان و خجیر و حوالی شهر تهران انجام می شود. به گفته شاعری به ازای هر نفر ۱ متر مربع افزایش سرانه فضای سبز می بایست داشته باشیم تا به استانداردهای روز دنیا برسیم. قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست تصریح نمود : سرانه جنگل حدود ۸ هزار متر مربع است این درحالی است که متوسط سرانه جنگل در ایران یک چهارم سرانه جهان است. وی تاکید کرد: متناسب با برنامه پنجم باید ۵۰۰ هزار هکتار سالانه درختکاری انجام شود تا سطح جنگل کشور از حدود ۷ درصد به ۱۰ درصد مساحت کل کشور برسانیم. وی با بیان اینکه ۱۶ میلیون هکتار مساحت قابل قبولی برای درختکاری در کشور است افزود: در۵۰-۴۰ سال گذشته سالانه ۱۰۰ هزار هکتار جنگل را در ایران از دست دادیم. شاعری خاطر نشان کرد: سالانه حدود ۱۰۰ هزار هکتار کل عملیات جنگلکاری ،‌درختکاری،‌فضای سبز شهری، عرصه های جنگلی است که با حدود ۲۵ درصد پیش بینی ها و ظرفیت ها داریم کار می کنیم. وی با اشاره به اینکه طرح جنگلکاری توسط شهرداری تدوین شده است ، افزود: در سال هزینه جنگل کاری هر متر مربع ۳-۲ میلیون است ولی اعتباری که برای آن اختصاص می دهد بسیار اندک است و یک چهارم نیاز کشور در این حوزه بودجه تصویب می شود. شاعری گفت: حدود ۳۲ میلیارد تومان ردیفی که برای مقابله با بیابان زایی به سازمان جنگلها اختصاص یافته است . وی با اعلام اینکه ۳-۲ میلیون هکتار بیابان مهار شده و جنگل کاری شده است افزود: اگر قرار است کل ۶ میلیون هکتار بیابان را جنگل کاری شود حداقل سالانه ۲۳۰هزار هکتار جنگل کاری نیاز داریم که کانون های ریزگرد های و ذرات معلق بحرانی را مدیریت کنیم. در ۴۰ سال گذشته ۳-۲ میلیون هکتار نقاط بحرانی مدیریت شود و ۳ میلیون هکتار هنوز باقی است. به گفته شاعری ۴ میلیون هکتار جنگل طی ۵۰ سال گذشته در ایران از بین رفته است . شاعری ادامه داد : وسعت جنگلها با تاج پوشش ۵ درصد ۲/۱۴ هکتار است و روند حفاظت جنگلها در کشور بهبود یافته و روند تخریب کاهش یافته است ومساحت جنگل کاری در کشور افزایش پیدا کرده است. شاعری خاطر نشان ساخت: ایران بعد از چین رتبه دوم در زمینه بیابان زدایی است .در ۶-۵ سال گذشته بخش عظیمی ازعوامل تخریب جنگل ها را مهار کردیم. به گفته شاعری این ۶ میلیون هکتار بیابان به عنوان کانون های بحران در استانهای کرمان ، یزد ، بوشهر، اهواز، زابل توزیع شده است که ارتباط تنگاتنگی با محدود شدن منابع آب دارد .۷۰ در صد کشور با شرایط بیلان منفی در رابطه با منابع آب به سر می برد. شاعری روز چهارم هفته هوای پاک را روز قانون و حفاظت از هوای پاک عنوان کرد و افزود: در این روز دیدار هایی با مقامات قوه قضاییه ، هیات رییسه مجلس خواهیم داشت . وی از اختصاص شعبه ویژه ای برای تخلفات زیست محیطی خبر داد و افزود: مدیریت منابع آلاینده و کنترل منابع آلاینده نیز روز پنجم هفته هوای پاک نامگذاری شده است. قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: لغو طرح ممنوعیت تردد زوج و فرد خودروها از در منازل که از امروز به مرحله اجرا در آمد تصمیمی اشتباه بود. علی محمد شاعری افزود: در زمینه لغو طرح ممنوعیت تردد زوج و فرد خود روها که امروز صورت گرفت با سازمان محیط زیست هیچ گونه هماهنگی به عمل نیامد و این در حالی بود که سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است این طرح می بایستی تا اطلاع ثانوی ادامه می یافت. وی اظهار داشت: بر اساس پیش بینی سازمان هوا شناسی از روز یکشنبه هفته آینده دوباره جو ناپایداری بر شهر تهران حاکم می شود که تا آخر هفته ادامه دارد و بنابراین حفظ نکات ایمنی همچون عدم تردد خودروهای دودزا و اجرای طرح زوج و فرد از در منازل الزامی است. شاعری ادامه داد: پیش بینی ها نشان می دهد تا اوایل بهمن ماه شرایط پایداری هوا و پدیده وارونگی خواهیم داشت که تنها راه مقابله با آن این است که سازمان ها و نهادها به وظایف خود عمل کنند و مردم هم مانند گذشته همکاری خوبی داشته باشند. وی افزود: سازمان محیط زیست به استانداری تهران پیشنهاد داد تا طرح ممنوعیت تردد زوج و فرد خودروها از در منازل از فردا از سرگرفته شود. قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دراین هفته برای مقابله با آلودگ ی و پدیده وارونگی هوا در تهران اقدامات خوبی صورت گرفت که متوقف شدن فعالیت های عمرانی شهری که منشاء گرد و غبار هستند از جمله این اقدامات است. وی افزود: منشاء ۳۰ درصد از ذرات معلق تا ۱۰ میکرون فعالیت های عمرانی شهری است و ۷۰ درصد بقیه منشاء صنعتی دارد. شاعری به متوقف کردن صنایع آلاینده اطراف شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این هفته بیش از ۱۰۰ واحد صنعتی آلاینده تعطیل شده است.همچین نیروگاههای اطراف شهر تهران را موظف کرده ایم تا از سوخت گاز به جای مازوت استفاده کنند که متاسفانه فقط نیروگاه شهید ˈ منتظر قائم ˈ به تدریج سوخت گاز را جایگزین سوخت مازوت کرده است .نیروگاه های دیگر به دلیل اینکه مخزن سوخت مناسبی ندارند تاکنون در این زمینه اقدامی نکرده اند . شاعری یادآور شد: نیروگاههایی که آلودگی ایجاد می کنند جریمه خواهند شد و این در حالی است که تاکنون جریمه ای از این نیروگاههادریافت نشده بود تاکنون اجرا نشده بود. شاعری تاکید کرد: با این اقدامات صورت گرفته توانستیم وضعیت هوا را در شرایط هشدار نگهداریم و امیدواریم با ادامه این اقدامات شرایط هوا به وضعیت اضطرار نرسد. معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به تولید و استفاده از انرژی های نو تاکید کرد و گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم باید ۲۰ درصد تولید انرژی در کشور از انرژی های نو باشد که گام کشور به سوی انرژی هسته ای یکی از این اقدامات است. وی به آمار مقایسه ای گازهای آلاینده هوا از ۱۰ سال گذشته تاکنون اشاره کرد و افزود: میزان گاز منو اکسید کربن ۸۵ درصد ، دی اکسید گوگرد ۵۸ درصد و اکسید نیتروژن ۴۲ درصد در شهر تهران کاهش یافته است. شاعری تاکید کرد: در حال حاضر مشکل ما ذرات معلق هستند که از پنج منشاء سوخت ، خودرو ، صنعت ، مصارف خانگی و فعالیت های عمرانی شهری تولید می شوند. وی همچنین به میزان بنزن موجود در بنزین اشاره کرد و گفت: میزان بنزن موجود در بنزین پنج درصد است در حالی که باید به یک درصد کاهش یابد که فقط با تولید بنزین یورو ۴ و ۵ امکان پذیر است و به عبارتی میزان بنزن موجود در بنزین پنج برابر حد مجاز است. * مطالب و دیدگاههای درج شده در سایت نظر شخصی نویسنده آن بوده و لزوماً دیدگاه مسئولین زیست بوم نمی‌باشد.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 21 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

به لحاظ استانداردهای جهانی شش میلیون هکتار کمبود جنگل داریم ۲۰ دی ۱۳۹۱ دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: معاون دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بر اساس قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی به لحاظ استانداردهای جهانی شش میلیون هکتار جنگل کمبود داریم. کامران پورمقدم در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا افزود: بر اساس این قانون، دولت موظف است طی ۱۰ سال سرانه جنگل را از ۱۷۰۰ مترمربع به ۲۵۰۰ مترمربع افزایش دهد. به گفته وی طرح ویژه‌ای در قالب ماده ۱۵ قانون افزایزش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در سازمان جنگل‌ها تهیه شده است که برای عمل به آن علاوه بر خود سازمان جنگل‌ها، بخش‌های مختلف کشور درگیر می‌شوند. پورمقدم افزود: جنگل‌کاری، درختکاری و تامین و توزیع نهال که حدود ۵۵ درصد از حجم عملیات را به خود اختصاص می‌دهد، به سازمان جنگل‌ها و ۴۵ درصد باقی آن به دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی مختلف شامل شهرداری‌ها و وزارتخانه‌ مربوطه می‌شود که همه آن‌ها باید تا زمان مقرر به تعهداتشان عمل کنند. معاون دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل برای دستیابی به این هدف، کمبود اعتبارات است، افزود: امیدواریم بتوانیم برای پیشبرد این طرح تخفیف‌های لازم را از بخش دولتی دریافت کنیم، زیرا اعتباراتی که تاکنون به ما اختصاص داده شده با حجم عملیاتی که در پیش داریم متناسب نیست. منبع : http://www.iew.ir/1391/10/20/5971
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 21 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

برای نخستین بار از پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده گنو تصویر برداری شد ۱۹ دی ۱۳۹۱- منبع : http://www.iew.ir/1391/10/19/5952 - دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده گنو برای اولین بار توسط دوربین تله ای به تصویر کشیده شد. این نخستین بار است که از پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده گنو بوسیله دوربین تله ای تصویر برداری شده است. در منطقه حفاظت شده گنو از مدتها قبل، حضور پلنگ بوسیله آثار و نمایه ها محرز شده بود ولی سرانجام با تلاش مداوم کارشناسان با نصب مکرر دوربین های تله ای، عکسی از این جانور با اهمیت و در معرض خطر توسط این دوربین ها به ثبت رسید.
نویسنده: mannane ׀ تاریخ: پنج شنبه 21 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

CopyRight| 2009 , mannane.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com